Co stosować na blizny pooperacyjne

blizny pooperacyjne - jak dbać

Jak dbać o bliznę, co stosować na blizny pooperacyjne takie jak blizny po cesarskim cięciu, po usunięciu wyrostka, operacji tarczycy…

Pytanie co stosować na blizny pooperacyjne to jedno z najczęstszych pytań pacjentów po zabiegach operacyjnych. Jest to zupełnie zrozumiałe gdyż praktycznie każdy zabieg pozostawia niechcianą pamiątkę w postaci blizny.  Co stosować na blizny pooperacyjne to też pytanie rodziców kiedy zabiegowi poddawane jest dziecko. To pytanie jest bardzo ważne. Blizny po zabiegach mogą stanowić nie tylko problem estetyczny, ale także utrudniać rehabilitację, powodować przykurcze, zaniki mięśniowe. Dla młodszych pacjentów dochodzi jeszcze element związany z kompleksami, unikaniem towarzystwa rówieśniczego, unikaniem lekcji wychowania fizycznego itd. Co stosować na blizny pooperacyjne ta bardzo ważne pytanie które  bez najmniejszych oporów powinno być zadawane lekarzowi, pielęgniarce rehabilitantowi. Odpowiednio wcześnie zadane pytanie co stosować na blizny pooperacyjne, uzyskana rzetelna odpowiedź od profesjonalisty pozwoli nam wcześnie rozpocząć właściwe leczenie blizny i uzyskanie najlepszego efektu.

Kolejnym problemem jest wybór preparatu. Obecnie na rynku dostępnych jest szereg leków i  kosmetyków, których producenci zalecają stosowanie przy bliznach. Wybór oczywiście pozostawiamy czytelnikowi jednak warto zastanowić się jakie kryteria powinna spełniać maść na blizny pooperacyjne. Zadaliśmy to pytanie naszym czytelnikom i internautom.

Oto niektóre z odpowiedzi:

  • Monika lat 23, po cesarskim cięciu - Maść na blizny pooperacyjne powinna być bezpieczna.
  • Anna lat 24, po usunięciu znamienia - Maść na blizny pooperacyjne powinna się dobrze wchłaniać.
  • Aneta lat 29, po cesarskim cięciu – Maść na blizny pooperacyjne nie powinna brudzić ubrania.
  • Katarzyna lat 43, po usunięciu guzka piersi – Maść na blizny pooperacyjne nie powinna być tłusta.
  • Magdalena 28, mama Karolinki po operacji przepukliny – Maść na blizny pooperacyjne  nie powinna podrażniać skóry dziecka. To wyjątkowo delikatne tkanki.
  • Joanna lat 46, po zabiegu na tarczycy – Maść na blizny pooperacyjne powinna mieć przyjemny zapach. Ważne szczególnie dla osób aktywnych zawodowo.
  • Jacek lat 68, po zabiegu na dłoni – Maść na blizny pooperacyjne powinna być dokładnie przebadana.
  • Adrian lat 61 po endoprotezie kolana – Maść na blizny pooperacyjne powinna być produkowana przez renomowaną firmę co gwarantuje jej jakość.
  • Dorota lat 78, po endoprotezie biodra – Maść na blizny pooperacyjne powinna być tania. Jest to szczególnie ważne przy stosowaniu na rozległe blizny.
  • Wojciech lat 69, po złamaniu otwartym podudzia – Maść na blizny pooperacyjne powinna być powszechnie dostępna, także w aptekach internetowych. To bardzo ważne dla osób czasowo unieruchomionych.
  • Iza lat 61, po wypadku - Maść na blizny pooperacyjne po zastosowaniu powinna być niewidoczna. Dotyczy to szczególnie blizn w obrębie twarzy.

My ze swej strony dodamy, że maść na blizny pooperacyjne powinna być przede wszystkim skuteczna, ale o tym nie decyduje tylko skład preparatu, ale także systematyczność i czas stosowania.

Najczęściej spotykane blizny pooperacyjne

Blizny pooperacyjne powstają w procesie gojenia się rany po uszkodzeniu skóry jakim jest zabieg operacyjny. Do najczęstszych zabiegów chirurgicznych należy poród poprzez cesarskie cięcie, usunięcie wyrostka robaczkowego (appendectomia), usunięcie woreczka żółciowego (cholecystektomia) oraz zabiegi na gruczole tarczowym zwanym potocznie tarczycą. Największe ryzyko powikłań w gojeniu rany powodują zabiegi wykonywane w tzw. trybie ostrym - wówczas pacjent po przywiezieniu do szpitala trafia bezpośrednio na blok operacyjny. Cesarskie cięcie jest obecnie bardzo częstą metodą rozwiązywania ciąży. Szacuje się, że ok. 40% wszystkich porodów odbywa się właśnie tą metodą. Wiedza jak dbać o bliznę jest kluczowa jeżeli chcemy aby operowane miejsce było mało widoczne. 

Bardzo powszechne są też blizny pooperacyjne po zabiegach usunięcia znamion barwnikowych, a także blizny po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Operacyjne korekcje uszu, nosa, powiek czy okolicy podbródkowej. Blizna pooperacyjna z zakresu medycyny estetycznej jest najczęściej mało widoczna niemniej jednak także wymaga właściwej pielęgnacji, leczenia i stosowania zaleceń lekarza.

blizny pooperacyjne

Nieraz zabiegi operacyjne wykonywane są w konsekwencji rozległych urazów. Mogą one powodować duże nieestetyczne blizny pooperacyjne, dlatego bardzo istotne jest ich właściwe „prowadzenie”. U pacjentów z tendencjami do utrudnionego procesu gojenia, powstawania przerośniętych blizn i bliznowców bardzo istotne jest, aby zasięgać fachowej pomocy lekarskiej. Niektóre blizny wymagają wielomiesięcznej rehabilitacji i opieki fizjoterapeuty. Pomoc personelu fachowego jest tu nieoceniona. Po serii zabiegów w gabinecie fizjoterapeuty, który będzie „mobilizował” bliznę z pewnością pacjent otrzyma cały szereg rad i zaleceń, jak kontynuować samodzielnie leczenie w domu i jaka maść na blizny pooperacyjne jest najskuteczniejsza. Personel gabinetu poleci także najodpowiedniejszą maść na blizny.

Indywidualne podejście do leczenia blizn - znaczenie cierpliwości i systematyczności w procesie gojenia

Trzeba podkreślić, że warunkiem koniecznym do uzyskania poprawy jest cierpliwość i systematyczność.  Każda blizna w zależności od przyczyny powstania i swojej lokalizacji wymaga bardzo indywidulanego podejścia, inaczej bowiem należy postępować z blizną w okolicy stawu, inaczej brzucha, a jeszcze inaczej klatki piersiowej np. po przebytej mastektomii (zabieg usunięcia gruczołu piersiowego).

Na osobnicze tendencje do gojenia się ran, a co za tym idzie do tworzenia blizn nie mamy specjalnego wpływu. Jednak prawidłowa pielęgnacja rany, systematyczna aseptyczna zmiana opatrunków oraz unikanie bodźców, które mogą wpłynąć na proces gojenia i bliznowacenia jest bardzo ważna.

Blizna po operacji, rodzaje blizn

blizny pooperacyjne - rodzaje blizn

Blizna pooperacyjna - niedojrzała – powstała niedawno, blizna jest jeszcze czerwona, może być wypukła, wywoływać nieprzyjemne odczucia takie jak swędzenie, ciągnięcie. Proces dojrzewania blizny może trwać nawet do dwóch lat.

Blizna pooperacyjna - dojrzała – jest zwykle płaska, blada, jaśniejsza od reszty skóry. To, jak długo trwa proces dojrzewania blizny zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu, ale również od sposobu jej pielęgnacji. Można sporo zrobić, aby zadbać o prawidłowe kształtowanie blizny.  Prawidłowo wygojona blizna nie będzie wypukła i nie powinna stwarzać dolegliwości takich jak przykurcz czy ciągnięcie skóry.

Ze względu na wygląd, blizna pooperacyjna może mieć kilka rodzajów. Nieprawidłowa pielęgnacja blizny czy skłonności dziedziczne mogą spowodować powstanie blizn bardziej widocznych niż inne.

Blizna pooperacyjna - przerostowa – powstaje w wyniku nieprawidłowego odkładania się tkanki łącznej. Zwykle jest czerwona, zgrubiała, twarda i wypukła. Ogranicza elastyczność otaczających tkanek. Często powiększają się przez pierwsze 6 miesięcy od powstania rany, a później mogą stopniowo zanikać, ale nie zawsze się tak dzieje. Blizny przerostowe powstają często, gdy rana znajduje się w miejscu, gdzie skóra jest regularnie naciągana. Częściej występują też u osób młodych mających zwiększoną produkcję kolagenu.

Blizna pooperacyjna - bliznowiec, czyli keloid – wytwarza się w miejscu przerwania ciągłości tkanek np. po zabiegu operacyjnym i zwykle wykracza rozmiarem poza granice uszkodzenia skóry, dlatego może stanowić problem estetyczny i psychologiczny. Jest to rozrost włóknisty skóry, przypominający narośl. Może być siny, ciemnoróżowy czy czerwony. Dodatkowo może boleć i swędzić. Bliznowiec może być bardzo oporny na leczenie. Narażone na niego są osoby ze zwiększoną produkcją kolagenu, czyli między 10-20 rokiem życia, osoby z dziedzicznymi skłonnościami oraz Afroamerykanie, Azjaci i Latynosi. Jeśli bliznowiec się rozrasta, należy zbadać czy ta zmiana skórna nie przeradza się w zmianę nowotworową. Usuwanie bliznowców jest trudne i obarczone dużym ryzykiem, że powstaną ponownie, gdyż jest to właśnie sposób w jaki organizm radzi sobie z uszkodzeniem skóry.

blizny pooperacyjne - proces gojenia się

Blizna po operacji. Na czym polega proces gojenia?

Proces gojenia jest złożonym, wieloetapowym procesem biologicznym, chemicznym z towarzyszącymi im zjawiskami fizycznymi. Proces gojenia ma na celu zamknięcie rany i wytworzenie tkanki blizny. Rozpoczyna się niedługo po urazie nagromadzeniem płytek krwi, które mają zatrzymać krwawienie. Wówczas powstaje strup, pod którym przebiegają kolejne etapy gojenia, dlatego tak ważne jest, aby za wcześnie mechanicznie go nie usuwać. Każda taka ingerencja zwiększa ryzyko infekcji i powikłań. Prawidłowy proces gojenia trwa kilka tygodni, natomiast formowanie blizny może trwać nawet do 2 lat, dlatego warto wiedzieć jak dbać o bliznę w tym czasie.

Prawidłowa pielęgnacja rany powoduje, że proces gojenia przebiega szybko, a co za tym idzie szybko formuje się blizna pooperacyjna. Jest to bardzo korzystne dla jej późniejszego wyglądu.  W wyniku zabiegu operacyjnego, cięcie sięga skóry właściwej i głębiej. Blizny pooperacyjne, ich gojenie i kształtowanie są także uwarunkowane wieloma innymi czynnikami jak np. wiek, płeć, rasa, lokalizacja, a nawet styl życia. Zbyt częste narażenie młodej tkanki na promienie słoneczne (promieniowanie UV) niekorzystnie wpływa na końcowy efekt gojenia.

blizny pooperacyjne

Proces gojenia się rany przebiega w kilku etapach:

  1. Faza zapalna w czasie której rana wypełnia się skrzepem krwi, a następnie nad nim buduje się strup - od 2 do 5 dni po operacji. Następnie rozpoczyna się ograniczona faza zapalna. Rana zaczyna się oczyszczać, makrofagi usuwają martwe komórki, a do rany wnikają naczynia krwionośne.
  2. Po tym okresie zaczyna się faza gojenia rany. Fibroblasty (komórki tkanki łącznej) mnożą się i zaczynają wytwarzać kolagen. Następnie pojawiają się naczynia krwionośne i produkcja kolagenu maleje. Gdy powstaje go zbyt dużo mogą tworzyć się blizny przerostowe lub bliznowce. Niektóre osoby mają dziedziczną skłonność do powstawania bliznowców. Również osoby młode do 20 roku życia są bardziej narażone na powstawanie wypukłych blizn z powodu większej produkcji kolagenu. Ta faza trwa około 6-8 tygodni.
  3. Ostatnia faza przebudowy blizny pooperacyjnej może trwać od kilku miesięcy nawet do 2 lat.

Po zabiegu operacyjnym pacjent pozostający pod opieką lekarza stosujący się do jego zaleceń ma szanse, że nie dojdzie do powikłań i blizna pooperacyjna będzie mało widoczna.

Po zdjęciu szwów, ustąpieniu stanu zapalnego i odpadnięciu strupków można rozpocząć kurację blizny pooperacyjnej. Można zacząć stosować maść, krem lub żel na blizny z aktywnymi składnikami przeciwzapalnymi, zmiękczającymi, wygładzającymi i rozluźniającymi tkankę blizny. Masaż okolicy tworzenia się blizny pooperacyjnej   wpływa pozytywnie na kształtowanie się blizny, dlatego formuła żelowa np. preparatu Contractubex® jest w tym przypadku wygodniejsza w stosowaniu. Preparat ma przyjemny zapach, jest produkowany na bazie wody, nie brudzi odzieży, doskonale się wchłania odżywiając blizny pooperacyjne.

contactubex - maść na bliznę po opryszczce

Kup teraz

 

Co stosować na blizny pooperacyjne – maść na blizny pooperacyjne z wyciągiem z cebuli

Warto poświecić kilka słów wyciągowi z cebuli substancji aktywnej preparatu Contractubex. Ekstrakt z cebuli zawiera substancje przeciwzapalne i przeciwinfekcyjne, takie jak kwercetyna czy kemferol. Pomagają one rozkładać kolagen, który się tworzy w nadmiarze na etapie gojenia. Wyciąg z cebuli jest w pełni bezpieczny, wiele lat nie uznawano jego skuteczności, jednak badania naukowe świadczą na rzecz tej substancji. Badacze stosując wyciąg z cebuli uzyskali zmniejszenie ryzyka bliznowacenia.

Contactubex żel na blizny pooperacyjne

Niezależnie od rodzaju zabiegu operacyjnego, blizna pooperacyjna wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Kilka zasad jak dbać o blizny pooperacyjne.

  1. Przestrzegać terminów zmiany opatrunków.
  2. Zdjąć szwy w wyznaczonym terminie.
  3. Chronić bliznę przed podrażnieniami mechanicznymi i chemicznymi.
  4. Nie usuwać zbyt wcześnie powstałych strupków – same odpadną.
  5. Stosować tylko sprawdzoną maść na blizny pooperacyjne.
  6. Starać się zakładać tylko odzież z naturalnych włókien – najlepiej bawełnianych.
  7. Unikać zbyt niskich i wysokich temperatur.
  8. Unikać promieni UV, chronić bliznę przed promieniami słonecznymi. Wskazane jest zakrywanie blizny pooperacyjnej i stosowanie kremów z filtrami. Blizna pooperacyjna jest wyjątkowo delikatna i zbyt częste eksponowanie na działanie promieni słonecznych może spowodować jej stałe przebarwienie.

Co stosować na blizny pooperacyjne - po operacji cesarskiego cięcia tzw. cesarce?

blizna po cesarskim cięciu

Zabieg cesarskiego cięcia jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy, aby wyjąć dziecko. Nacięcie najczęściej ma około 15 centymetrów długości i jest wykonywane poziomo nad wzgórkiem łonowym. Jeżeli zabieg wykonywany jest w trybie nagłym, rana wymaga szczególnej troski. Zainfekowanie rany, powolny proces gojenia może powodować, że blizna pooperacyjna jest nieprawidłowa. Poza względami estetycznymi, tak istotnymi dla kobiety, może dochodzić do asymetrii postawy ciała i zaburzeń chodu.

O ile nie ma przeciwwskazań bardzo ważne po zabiegu są ćwiczenia oddechowe i możliwie szybka pionizacja. Według badań szybko pionizowana kobieta rzadziej zapada na chorobę zatorowo-zakrzepową. Bardzo istotny jest także instruktaż prawidłowego wstawania, poruszania się, przyjmowania pozycji podczas karmienia dziecka. Ból te funkcje znacznie ogranicza, ale aby nie doszło do utrwalonych zmian, które będą wymagały długiej rehabilitacji powinno się wdrożyć właściwe wzorce postawy i ruchu natychmiast po porodzie.

Aby uniknąć zrostów pooperacyjnych po cesarce zaleca się mobilizację blizny. Ma ona trzy etapy odpowiadające etapom gojenia. W etapie pierwszym zaleca się wykonywanie drenażu okolic brzucha i kończyn dolnych. Kierunki prowadzenia chłonki dokładnie powinien wskazać prowadzący pacjentkę fizjoterapeuta. W kolejnym etapie zakres zostaje rozszerzony o techniki rozluźniające mięśnie i powięzi brzucha oraz o chwyty terapeutyczne w obrębie samej blizny. Niektórzy autorzy polecają również kinesiotaping. Metoda polega na wykorzystaniu odpowiednio naklejanych taśm – plastrów. Etap trzeci to właściwy remodeling blizny, jeżeli w badaniu okaże się, że doszło do powstania zrostów.

Aby blizna była jak najmniejsza, można zacząć o nią dbać już po 10 dniach od cesarskiego cięcia. Można delikatnie opukiwać miejsce cięcia i okolice zimnymi opuszkami palców. Po 4 tygodniach od cesarskiego cięcia można masować okolice blizny, aby pobudzić krążenie a po ustąpieniu stanu zapalnego i zdjęciu szwów stosować na bliznę żel Contractubex® wmasowując go regularnie przez 3 miesiące. Producent preparatu w licznych materiałach promocyjnych zaleca jak dbać o bliznę.

Co stosować na blizny pooperacyjne? Blizna pooperacyjna – terapia uciskowa - presoterapia

O ile odzież uciskowa jest często stosowana w profilaktyce nadmiernego tworzenia się blizn po oparzeniach, o tyle na mniejsze, zwłaszcza blizny pooperacyjne stosowane są małe opatrunki, nieraz opaski uciskowe. Najbardziej prawdopodobnym jest efekt ciągłego ucisku, który zmniejsza perfuzję w kapilarach ograniczając dostęp tlenu, a także substancji odżywczych do tkanki o dużej proliferacji. Pomimo wątpliwości co do skuteczności tej metody leczenia blizn po zabiegach operacyjnych Niemcy rekomendują ją w przypadku ryzyka przerostu blizny.

Co stosować na blizny pooperacyjne? Blizna pooperacyjna – leczenie toksyną botulinową

Toksyna botulinowa znalazła zastosowanie w medycynie estetycznej przed wieloma laty. Obecnie nie ma chyba gabinetu medycyny estetycznej, który nie wykorzystywałaby w swojej codziennej praktyce toksyny botulinowej.

Mechanizm działania toksyny polega na blokowaniu wydzielania acetylocholiny do przestrzeni synaptycznej, a co za tym idzie odnerwienie czasowe określonych grup mięśniowych. Ostatnio znajduje także zastosowanie w wielu innych wskazaniach neurologicznych takich jak: spastyczność, dystonie ogniskowe czy migrenowe bóle głowy. Stosowanie toksyny botulinowej w leczeniu blizn jest metodą stosunkowo nową. Stosuje się ją jako profilaktykę powstawania blizn na etapie gojenia, kiedy napięcie mięśni mogłoby spowalniać proces gojenia oraz zastosowanie w przypadku powstałych już blizn, keloidów i bliznowców.

Przestrzeganie zasad higieny, stosowanie się do zaleceń lekarskich oraz unikanie promieni UV przynajmniej przez rok od wygojenia rany powoduje, że blizna pooperacyjna wygląda dużo lepiej i nie dochodzi do przebarwień.

Wszelkie wątpliwość na temat swojego stanu zdrowia należy konsultować z lekarzem lub położną.

Więcej o tym jak dbać o bliznę, jak zapobiegać powstawaniu blizn i bliznowców

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora J. Dąbkowska sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
email: biuro@egora.pl
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
Administratorem danych osobowych jest Egora J.Dąbkowska sp.k.
Dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną na podany adres e-mail.
Przysługują Pani / Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
Pełna treść klauzuli znajduje się tutaj.
© 2020 - 2021 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.