Contractubex®plastry na noc, specjalista w leczeniu blizn

Informujemy, że preparat Contractubex plastry, nie będzie dostępny w aptekach stacjonarnych i e-aptekach.

 

Contractubex® plastry na blizny o intensywnym działaniu do stosowania na noc

 

Contractubex® – zapobieganie rozległym bliznom, marka niemieckiej firmy Merz Pharmaceuticals, znana jest z ponad 50 letniej historii w leczeniu blizn.
Contractubex® plastry na blizny o intensywnym działaniu do stosowania na noc, przeznaczone są do leczenia świeżych blizn pooperacyjnych.

Jak powstają blizny?

 

Każde uszkodzenie skóry, na przykład w wyniku nacięcia chirurgicznego, urazów w postaci przecięcia, przebicia, ugryzienia lub oparzenie skóry, skutkuje powstaniem rany. Powierzchniowe uszkodzenia wierzchniej warstwy skóry, to jest naskórka goją się bez tworzenia blizn. Jednakże, w przypadku uszkodzenia głębszej warstwy (skóry właściwej) dochodzi do powstania blizny.

Blizna to tkanka łączna, która w trakcie procesu gojenia zajmuje miejsce tkanki uszkodzonej. Prawidłowo ukształtowana blizna jest gładka, płaska i wtapia się w otaczający ją obszar skóry. Jednak, w wielu przypadkach, utworzona blizna może być nadmiernie duża w wyniku wytworzenia zbyt dużej ilości tkanki łącznej. Tę ,,nadprodukcję’’ tkanki łącznej mogą stymulować różne czynniki, w tym niedostateczna wilgotność w uszkodzonym obszarze skóry (w wyniku zwiększonej utraty wody z tkanki bliznowatej- transepidermalnej utraty wody).

Dlaczego leczenie należy rozpocząć niezwłocznie po zagojeniu rany i usunięciu szwów?

 

Po upływie 2-3 tygodni od uszkodzenia skóry, powierzchnia rany ulega zamknięciu przez nową powstałą tkankę, natomiast proces gojenia głębszych warstw skóry (faza przebudowy) trwa kilka miesięcy. Wczesne rozpoczęcie leczenia świeżej blizny pozytywnie wpływa na proces gojenia oraz hamuje rozrost tkanki łącznej, prowadzący do powstania blizn przerostowych i bliznowców.

Co to jest Contractubex® plastry na blizny o intensywnym działaniu, do stosowania na noc i w jakim celu się go stosuje?

 

Contractubex® plastry na blizny o intensywnym działaniu, do stosowania na noc , to innowacyjny produkt o podwójnym mechanizmie działania, który zapewnia skuteczne leczenie świeżych blizn po zamknięciu rany.

Stosowanie plastrów przez okres co najmniej 3 miesięcy, zapobiega tworzenia wypukłych i przebarwionych blizna. Plaster chroni również wrażliwy obszar blizny i łagodzi swędzenie, pieczenie i uczucie napięcia, które często towarzysza procesowi tworzenia blizn.

Hipoalergiczny Contractubex® plaster jest miękki, cienki i elastyczny. Może być stosowany na wszystkich częściach ciała.

W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów (mało widocznej blizny), stosowanie należy rozpocząć jak najszybciej po zamknięciu rany lub usunięciu szwów.

Contractubex® plastry można również stosować w celu spłaszczenia, odbarwienia i wygładzenia starszych blizn, w tym blizn przerostowych i bliznowców.

 

Jak działa Contractubex® plastry na blizny o intensywnym działaniu, do stosowania na noc?

 

Dwuwarstwowa budowa plastra Contractubex® zapewnia podwójny mechanizm działania. Reguluje on proces powstawania blizny poprzez zapobieganie nadmiernemu tworzeniu kanki bliznowatej. Jednocześnie poprawia gładkość, kolor i elastyczność nowo powstającej tkanki.

1. Działanie okluzyjne:

plaster, dzięki swojej mikrostrukturze Micro -Air- Cusion Seal, ogranicza transepidermalną utratę wody. Tym samym, zapewnia on zrównoważone środowisko o odpowiedniej wilgotności w gojącym się obszarze skóry. Miękka struktura plastra dodatkowo chroni wrażliwą tkankę blizny.

2. Uwalnianie składników:

w warstwie samoprzylepnej znajdują się substancje wchodzące w skład preparatu Contractubex® – Allii Cepae Ekstractum i alantoina. Od momentu nałożenia plastra na skórę, substancje te są stopniowo uwalniane przez okres kilku godzin.

Podwójny mechanizm działania reguluje proces tworzenia blizny, zapobiegając nadmiernemu bliznowaceniu, a powstająca blizna jest bardziej miękka, gładka i elastyczna.

Stosowanie

 

 • Dokładnie umyć i osuszyć obszar blizny. Upewnić się, że rana jest zamknięta, a powierzchnia skóry jest nieuszkodzona.
 • Otworzyć opakowanie i wyjąć plaster Contractubex®.
 • Oderwać przezroczystą folie zabezpieczającą od samoprzylepnej strony plastra.
 • Nie dotykać samoprzylepnej strony plastra przed nałożeniem.
 • Nałożyć plaster na bliznę tak, aby była ona całkowicie zakryta.
 • W przypadku mniejszych blizn, plaster można dociąć do odpowiedniego rozmiaru, używając czystych nożyczek. Plaster należy przyciąć przed oderwaniem przezroczystej foli zabezpieczającej.
 • W przypadku większych blizn, nakładać plastry obok siebie.
 • Pozostawić Contractubex® plaster na noc przez minimum 6 i maksimum 12 godzin, ponieważ w czasie snu procesy regeneracji skóry są szczególnie aktywne.
 • Rano zdjąć i wyrzucić plaster. Plastry nie są przeznaczone do wielokrotnego użytku.
 • W celu uzyskania najlepszych rezultatów należy codziennie zakładać nowy plaster przez okres minimum 3 miesięcy.

 

Uwaga

 

 • Nie stosować na otwarte rany ani na rany ze szwami chirurgicznymi.
 • Nie stosować na błony śluzowe oraz skórę wokół nich.
 • Nie nakładać na zmienioną zapalnie skórę.
 • Nie stosować w przypadku uczulenia na akrylan, Allii Cepae Exstactum i alantoinę.
 • W przypadku utrzymującego się dyskomfortu lub podrażnienia skóry, nalży przerwać stosowanie plastrów i skonsultować się z lekarzem.
 • Przechowywać w miejscu niedostępnych dla dzieci.
 • Nie stosować plastra po upływie ważności.
 • W przypadku przecinania plastrów do odpowiedniego rozmiaru, odciętą część należy zużyć w ciągu 14 dni.
 • Nie stosować u dzieci poniżej 3 lat.

Więcej o rodzajach blizn i jak dbać o blizny