Contractubex® żel specjalista w leczeniu blizn

Skuteczność działania

 

Contractubex® żel to ponad 50 lat doświadczenia w skutecznym leczeniu blizn.
Skuteczność leku Contractubex® żel, sprawdzonego preparatu do leczenia blizn, została udowodniona w licznych badaniach klinicznych. Preparat Contractubex® żel jest regularnie zalecany przez lekarzy na całym świecie w ponad 60 krajach.

 

 

Wskazania

Contractubex® żel jest lekiem, który można stosować do leczenia blizn różnego pochodzenia między innymi: po oparzeniach, urazach (otarcia, skaleczenia), po zabiegach chirurgicznych (cesarskie cięcie, zabiegi w obrębie tarczycy), a także po laseroterapii tatuaży.
Wskazaniem do zastosowania leku Contractubex® żel są między innymi blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny.

Jakie są rodzaje blizn?

Bliznę można nabyć w każdym wieku. Najczęściej powstają na skutek urazów, oparzeń, zabiegów operacyjnych lub przebytych chorób. Mogą nam przeszkadzać nie tylko pod względem estetycznym. Zdarza się, że są również przyczyną bólu, nieprzyjemnego efektu „ciągnięcia” skóry oraz dysfunkcji danej okolicy ciała. Czasami zmieniają kolor.
Blizna to inaczej zmiana skórna powstała poprzez uszkodzenie skóry właściwej i zastąpienie jej tkanką łączną włóknistą. Podczas procesu gojenia, komórki tkanki łącznej (tzw. fibroblasty) produkują bardzo dużo kolagenu, który staje się „rusztowaniem” dla tworzącej się blizny. Kiedy fibroblasty mnożą się, bliznę zaczyna pokrywać nowy nabłonek skórny. Jakiekolwiek zakłócenie tego procesu jest przyczyną tworzenia się źle wykształconej blizny.

Rodzaje blizn

Wyróżnia się kilka typów blizn.

 • Keloidy (bliznowce) to zgrubiałe, zaczerwienione narośla, powstałe poprzez nadmierną produkcję kolagenu przez fibroblasty. W trakcie powstawania swędzą, z czasem coraz bardziej się powiększając. Blizny te ograniczają zakres ruchu poprzez przykurcz skóry. Mogą powodować efekt „ciągnięcia” uniemożliwiający np. wyprostowanie stawów.
 • Podobnie dzieje się w przypadku przykurczy bliznowatych, czyli twardych pasm tkanki łącznej bliznowatej powstałych w naturalnych zagięciach
 • Blizny przerostowe, blizny po cesarskim cięciu lub urazach ortopedycznych, po poparzeniach, Cechują się tym, że bledną podczas ucisku, by po chwili wrócić do stanu wyjściowego.
 • Blizny pooperacyjne, najczęściej, to rodzaj blizn przerostowych.
 • Blizny zanikowe (inaczej atroficzne), powstałe w przebiegu trądziku lub po przebytej ospie wietrznej. Najczęściej mają kształt okrągły, a dzięki temu, że leżą poniżej poziomu skóry, w wyglądzie przypominają miejscowe zagłębienie. Ich głębokość i rozległość zależy od stopnia zaawansowania trądziku oraz stopnia zakłóceń gojenia.
 • Rozstępy, np. po ciąży to także rodzaj blizny. Blizny rozstępowe dotyczą również ran pooperacyjnych. Zwykle są to płaskie i blade zmiany.

W jakim celu stosuje się Contractubex® żel?

 

 

Contractubex® żel jest lekiem na blizny stosowanym po całkowitym wyleczeniu rany, wtedy kiedy odpadną strupki. Contractubex wykazuje działanie przeciwzapalne, wygładzające, antyproliferacyjne i rozluźniające tkankę blizny

Leczenie można rozpocząć po zupełnym wygojeniu rany.

Nakładanie preparatu powinno odbywać się od środka blizny do jej brzegu.

Wcieranie leku powinno odbywać się drobnymi ruchami kolistymi do zupełnego wchłonięcia.

Jak działa żel Contractubex®?

Przezroczysty żel zawiera 3 substancje czynne, wspomagające proces gojenia skóry i regulujące wytwarzanie tkanki blizny: heparynę, wyciąg z cebuli i alantoinę. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej.

Wyciąg z cebuli

posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze oraz zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny.

Heparyna

zmiękcza bliznę, zmniejsza obrzęk, pobudza regenerację komórek oraz może wiązać wodę w tkance blizny.

Alantoina

pobudza powstawanie blizny oraz ma działanie zmiękczające, a także zmniejsza świąd często towarzyszący procesowi gojenia.

Jak należy stosować
Contractubex® żel?

Lek zwykle stosuje się kilka razy na dziennie, wcierając delikatnie w skórę lub tkankę blizny. Dla zwiększenia efektu bardzo ważne jest, aby wcierając żel, masować bliznę.

W przypadku blizn stwardniałych i zadawnionych można założyć opatrunek z lekiem Contractubex na noc. W tym celu, należy nałożyć warstwę żelu na gazę i nałożyć opatrunek na bliznę. Na opatrunek nałożyć kawałek foli, a następnie zabezpieczyć, tak aby się nie przesuwał za pomocą bandaża bądź plastra opatrunkowego.

Leczenie trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od wielkości blizny lub występowania przykurczu.

Podczas leczenia świeżych blizn należy unikać bodźców fizycznych, takich jak: niskie temperatury, zabezpieczenie blizny przed działaniem promieni słonecznych oraz zbyt silne wcieranie i inne podrażnienia mechaniczne.

Jak przechowywać produkt Contractubex® żel?

Pamiętać aby nie przechowywać preparatu w temperaturze powyżej 25°C. Okres ważności po pierwszym otwarciu tuby: 6 miesięcy.

Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.

Substancjami czynnymi leku są: heparyna sodowa, wyciąg płynny z cebuli i alantoina. 1 g żelu zawiera 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny.
Skuteczność preparatu została potwierdzona w badaniach klinicznych.

Produkt jest dostępny w aptekach bez recepty.
Preparat dostępny w dwóch wielkościach opakowań:
20g–sugerowana cena 30 zł, 50g–sugerowana cena 55 zł

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Obszary zastosowań

Contractubex® żel jest lekiem, który można stosować do leczenia blizn różnego pochodzenia między innymi po:

 • oparzeniach,
 • urazach (otarcia, skaleczenia),
 • zabiegach chirurgicznych (cesarskie cięcie, zabiegi w obrębie tarczycy,
 • leczeniu operacyjnym haluksów,
 • laseroterapii tatuaży.

Wskazaniem do zastosowania leku Contractubex® żel są między innymi:

 • blizny ograniczające ruch,
  powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca),
 • przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny.

Contractubex® żel działa skutecznie na wszystkie rodzaje blizn. Substancje czynne w nim zawarte w sposób aktywny pobudzają proces gojenia skóry i zapobiegają przerostowi powstającej blizny.

Kiedy nie stosować leku Contractubex®:

 • jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
 • na niewyleczone rany;
 • na blizny obejmujące duże powierzchnie skóry;
 • na uszkodzoną skórę;
 • na błony śluzowe.

Więcej o rodzajach blizn i jak dbać o blizny