Cesarskie cięcie - co trzeba wiedzieć

Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej kobiety. Ze względu na fakt, że jego przebieg nie zależy od ciężarnej, jest momentem, który często stresuje kobiety. Aby oswoić lęk przed tak ważnym w życiu wydarzeniem, warto zapoznać się z różnymi rodzajami porodów i ich możliwym przebiegiem.
logo Contractubex
cesarskie cięcie

Co to jest cesarskie cięcie- najważniejsze informacje

Cesarskie cięcie, inaczej cc to poważna operacja. Obecnie możemy wyróżnić wiele technik wykonywania tego zabiegu jednak nie należy ich ze sobą porównywać. Nie da się stwierdzić, czy jedna metoda jest lepsza od innej- każda z nich jest do siebie zbliżona, ma podobny schemat. Najważniejszą kwestią jest aby lekarz wykonujący operację cc użył techniki w której czuje się najpewniej.
Cesarskie cięcie jest to zabieg chirurgiczny, polegający na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy i kolejno wyjęciu dziecka. Długość cięcia zależy od wielu czynników, takich jak wielkość i waga dziecka czy tusza rodzącej. Średnio jest to 10-15 cm. Natomiast szerokość powstałej po cięciu blizny to około 2-3 mm. Zazwyczaj cesarskie cięcie wykonuje się gdy naturalny poród jest z różnych względów niemożliwy. Gdy zabieg jest planowany, przeprowadza się go w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym. Zdarza się, że nieprawidłowy przebieg porodu siłami natury i zagrożenie życia matki lub dziecka zmusza lekarza do podjęcia decyzji o wykonaniu cesarskiego cięcia.

Na początku należy zaznaczyć, że zarówno dla dziecka jak również matki poród naturalny jest lepszy niż prawidłowo wykonane cesarskie cięcie. Dlaczego? Jak wynika z wielu badań i opracowań naukowych ryzyko silnego uszczerbku na zdrowiu lub nawet zgonu matki jest większe w przypadku wykonania cc. Niestety, poród naturalny, choć zalecany przez lekarzy nie zawsze jest możliwy.
W 2017 roku 42,2 % porodów odbyło się poprzez cesarskie cięcie. Tym samym Polska posiada jeden z najwyższych odsetków cc w Europie. Warto dodać, że średnia europejska wynosi 27%*.

Planowe cesarskie cięcie- jak się przygotować

Cesarskie cięcie to operacja do której należy się przygotować tak samo jak do każdej innej operacji.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przebiegu zabiegu, wpływu znieczulenia na dziecko nie bój się pytać lekarza prowadzącego ciążę.
cesarskie cięcie - dokumenty
Przygotuj wcześniej niezbędne do porodu dokumenty: dowód osobisty, kartę ciąży, wyniki badań oraz skierowanie do szpitala.
cesarskie cięcie - wyprawka
Przygotuj rzeczy dla siebie i wyprawkę dla dziecka. Pamiętaj o niskich majtkach, koszuli nocnej, biustonoszu do karmienia i podkładkach poporodowych.
cesarskie cięcie - dieta przed
Co najmniej dzień przed cc należy przejść na dietę lekkostrawną, unikać produktów smażonych oraz wzdymających.
cesarskie cięcie - depilacja
Pamiętaj o depilacji wzgórka łonowego. Możesz zrobić to w domu bądź już na miejscu w szpitalu.
cesarskie cięcie - paznokcie
Jeżeli Twoje paznokcie są pomalowane, należy usunąć lakier z paznokci. W trakcie trwania zabiegu lekarze będą obserwować kolor płytki paznokcia, który świadczy o krążeniu krwi.

Pierwsze chwile po cc

Choć cesarskie cięcie jest mniej inwazyjne niż kiedyś należy pamiętać, że wciąż jest to jeden z rodzajów operacji chirurgicznych.
  1. Operacja zaczyna się od znieczulenia, najczęściej podpajęczynówkowego- kobieta jest świadoma, czuje dotyk, jednak nie odczuwa bólu. Jeżeli zabieg cc jest wykonywany w trybie pilnym lub w innych wyjątkowych sytuacjach np. ze względów życiowych wskazań dla dziecka, cesarskie cięcie wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, pod narkozą.
  2. Kolejnym etapem jest tzw. cewnikowanie pęcherza moczowego. Ze względu na fakt, że znajduje się on pomiędzy macicą a skórą to w trakcie przeprowadzania cesarskiego cięcia musi być pusty i na bieżąco opróżniany.
  3. Lekarz dokładnie odkaża pole operacyjne- dolną połowę brzucha, a także spojenie łonowe.
  4. Specjalista wykonuje poprzeczne nacięcie nad górnym brzegiem spojenia o długości około 15 cm i szerokości około dwóch palców.
  5. W następnej kolejności lekarz nacina i rozchyla kolejne części tkanek i mięśni oraz otrzewną, którą należy rozerwać w celu dostania się do macicy.
  6. Specjalista wkłada jedną dłoń do macicy i kieruje ją pod tzw. część przodującą niemowlęcia (znajdującą się najbliżej kanału rodnego, zazwyczaj jest to główka).
  7. Lekarz bądź lekarze (niejednokrotnie wymaga to bardzo dużej siły i uważane jest za jeden z najbardziej stresujących momentów cc) wydobywają dziecko, odcinana zostaje pępowina.
  8. Kolejno wyjmowane jest łożysko, macica jest czyszczona z wszelkich pozostałości.
  9. Po sprawdzeniu stanu wszystkich narządów i zatamowaniu krwawienia lekarz zszywa jamę brzuszną. W tym samym czasie sprawdzany jest stan zdrowia dziecka.
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne określiło listę wskazań do cc. Dotyczą one przypadków takich jak m.in.:
  • nieprawidłowe ułożenie dziecka
  • makrosomia (płód powyżej 4500 g, a w przypadku ciężarnych z cukrzycą 4250 g)
  • nieustabilizowana cukrzyca
  • choroby sercowo-naczyniowe kobiety
  • przedwczesny poród
  • zaburzenia akcji serca dziecka
  • poważna wada wzroku matki
  • odklejanie się łożyska
  • podejrzenie krwotoku wewnętrznego
  • ciąża mnoga
  • zaburzenia w rozwoju szyjki macicy
  • aktywna opryszczka narządów rodnych
  • przebyte operacje macicy, nowotwory, mięśniaki
Należy pamiętać, że wskazanie do cc nie musi oznaczać, że poród w 100% zakończy się cesarskim cięciem. Każdorazowo decyzja ta jest podejmowana po konsultacji z lekarzem.
Obecnie polskie prawo nie dopuszcza cesarki na życzenie.
  1. Dokumenty do porodu: dowód osobisty, karta przebiegu ciąży, legitymacja ubezpieczeniowa lub inny dokument świadczący o ubezpieczaniu (np. RMUA), informacja o grupie krwi, plan porodu, skierowanie do szpitala na cc, wyniki badań ( m.in. morfologia, mocz, USG, posiew z pochwy na paciorkowce, antygen HBs)
  2. Koszule nocne, najlepiej 3-4- jedna krótka do porodu. Wszystkie powinny być rozpinane z przodu tak, by karmienie piersią nie stanowiło wyzwania.
  3. Szlafrok
  4. Biustonosze do karmienia.

    DOBRA RADA:
    Karmienie piersią wymaga od kobiety nieco więcej pracy niż w przypadku porodu naturalnego. Warto spakować rogal do karmienia, który w przypadku dolegliwości bólowych pomoże w wygodnym i komfortowym ułożeniu noworodka. Należy też pomyśleć o laktatorze, który szybko zainicjuje laktację po cc.

  5. Majtki bezszwowe, niskie, tak by nie nacierały rany po cc
  6. Ciepłe skarpetki
  7. Kapcie najlepiej z antypoślizgową podeszwą i dodatkowo klapki pod prysznic
  8. Kilka butelek wody mineralnej

    DOBRA RADA:
    Warto wziąć jedną butelkę z dziubkiem, z takiej będzie znacznie wygodniej pić, zwłaszcza po CC.

  9. Wkładki laktacyjne
  10. Podpaski, najlepiej największy rozmiar
  11. Płyn do higieny intymnej
  12. Ręczniki (jeden kąpielowy, drugi mniejszy)
  13. Szampon do włosów i żel pod prysznic
  14. Dezodorant
  15. Pasta i szczoteczka do zębów
  16. Krem do twarzy, rąk
  17. Krem do podrażnionych brodawek
  18. Szczotka i gumki do włosów
  1. Pieluchy tetrowe (mogą okazać się pomocne przy przewijaniu, szczepieniu)
  2. Nawilżające chusteczki
  3. Paczka jednorazowych pieluch
  4. Rękawiczki lub skarpetki do założenia na rączki

    DOBRA RADA:
    To możesz zabrać ze sobą, ale nie jest obowiązkowe: bawełniane body, czapeczki, kaftaniki (po 3-4 szt)

Prawidłowa blizna powinna być jasna „perłowa” i płaska, czyli niewystająca poza obszar skóry. Jeśli blizna jest czerwona, wywołuje swędzenie, ból, lub jest wypukła ponad powierzchnię powinnyśmy pokazać ją lekarzowi.
W miejscu rany kobieta może nie mieć czucia – to efekt przecięcia nerwów. Ponieważ może nie być czucia podskórnego kobieta może nie zauważyć komplikacji i nie czuć bólu. Dlatego należy codziennie oglądać ranę po cesarskim cięciu przed lustrem. Prawidłowo gojąca się rana nie powinna być przyczyną bólu.
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku.

Blizna po cc - co warto wiedzieć

Aby zmniejszyć widoczność blizny oraz ryzyko zmniejszonej ruchomości czy warto wiedzieć jak o nią prawidłowo dbać i jak ją pielęgnować.

Warto oswoić się z myślą, że na podbrzuszu w miejscu rozcięcia skóry pozostanie na zawsze ślad –pamiątka po porodzie. Zazwyczaj blizna ma długość 12–15 cm. U części kobiet po jakimś czasie blizna po cesarskim cięciu na podbrzuszu jest ledwie zauważalna w postaci śladu cieniutkiej ,,niteczki”.

Nie zawsze jednak proces gojenia przebiega książkowo. Czasami tworzą się blizny przerosłe. Wówczas mogą wyglądać nieestetycznie. U niektórych kobiet blizna jest zgrubiała, wypukła i większa niż obszar uszkodzonej skóry. Dodatkowo może być twarda, a nawet niekiedy być bolesna przy dotykaniu. Taką bliznę nazywamy bliznowcem.

Na ostateczny wygląd blizny wpływa kilka czynników:
  • wiek – u osób młodych dochodzi do szybszej regeneracji skóry,
  • skłonność organizmu do nadmiernego wytwarzania kolagenu,
  • od systematyczności pielęgnacji rany oraz mobilizacji blizny.

Etapy gojenia blizny po cesarce

Faza zapalna – trwa od 2 do 7 dni po operacji.
Na ranę zakładany jest jałowy opatrunek. Lekarz i położna kontrolują ranę i oceniają ją i sprawdzają czy nie pojawiają się objawy infekcji. Należy starać się nie zamoczyć tego miejsca. Zwykle po trzech dobach opatrunek jest zdejmowany i ranę można delikatnie przemywać mydłem oraz ostrożnie osuszać jednorazowym papierowym ręcznikiem. Ranę należy chronić przed podrażnieniami, starajmy się nie uciskać tego miejsca np. przez źle dobrane majtki. Zalecane jest noszenie przewiewnej bielizny, luźnych koszul, spodni sportowych, takich które nie będą nas uciskać. W 7–10 dobie po operacji , szwy są zdejmowane. Komórki tkanki łącznej z dużą intensywnością produkują kolagen, dzięki czemu rana się goi i w jej miejscu tworzy się blizna po cesarskim cięciu.
Faza rozrostu i angiogenezy (proces tworzenia się naczyń krwionośnych z już istniejących) trwa do 6 – 8 tygodni od operacji.
Rana po cesarskim cięciu powinna się zagoić całkowicie po 4–6 tygodniach od porodu.
W aptece jest wiele preparatów, które świetnie się sprawdzą do leczenia i pielęgnacji blizn. Popularne składniki, które zawierają preparaty do radzenia sobie z bliznami to: heparyna czy wyciąg z cebuli.
Faza modelowania (przebudowy) może trwać od 6 miesięcy do nawet 2 lat od operacji. 
W tym czasie wykształca się właściwy wygląd blizny. Na tym etapie następuje przebudowa zasadniczo zagojonej już rany. Struktura kolagenu, wcześniej ułożonego dość chaotycznie, ulega uporządkowaniu. Blizna po tym czasie powinna stać się płaska i dużo jaśniejsza niż na początku.

To warto zapamiętać

Wszystkich informacji o pielęgnacji rany po cesarskim cięciu powinna udzielić położna i lekarz prowadzący.
W czasie, kiedy rana się goi, dobrze jest też zakładać ubrania zrobione z naturalnych tkanin. Bielizna musi być lekka i przewiewna, gumka majtek nie może jednak znajdować się na wysokości talii.

Podrażnienia skóry w miejscu rany nie tylko wywołują dyskomfort ale również mogą powodować powstawanie większej i ciemniejszej blizny.

Bliznę po cesarskim cięciu (przez rok od porodu) staramy się chronić przed urazami mechanicznymi, skrajnie niską lub wysoką temperaturą (mrozy, upały) oraz promieniowaniem ultrafioletowym. Nie jest zalecane opalanie się na słońcu ani w solarium.

Mobilizacja blizny po cc

Kiedy jest ten właściwy moment, od którego można bezpiecznie zacząć pracować nad blizną aby była jak najmniej widoczna i nie sprawiała problemów w przyszłości?

Joanna Mróz, fizjoterapeutka uroginekologiczna opowiada dlaczego istotna jest mobilizacja blizny po cesarskim cięciu
mobilizacja blizny po cc
1
Już po ok 10 dniach od operacji można delikatnie opukiwać miejsce cięcia zimnymi opuszkami palców.
2
Okolicę blizny można także szczotkować szczotką z naturalnego włosia już 4 tygodnie po cesarskim cięciu. Początkowo szczotkuje się tylko okolice blizny, co pobudza krążenie. Z czasem można także delikatnie szczotkować całą bliznę.
szczotkowanie blizny po cc
maść na bliznę po cc
3
Po wygojeniu się rany i zdjęciu szwów (blizna powinna być zamknięta, bez sączących się płynów i krwi, bez stanu zapalnego) można masować miejsce blizny przeznaczonymi do tego produktami.
Mobilizacja powinna zawierać:
  • ruchy okrężne
  • bardzo delikatne przesuwanie blizny na boki, z dołu do góry, z góry na dół

Porady eksperta

Kiedy zacząć stosować kremy, maści czy żele na blizny po cc?

Rana po cesarskim cięciu powinna się zagoić całkowicie po 4–6 tygodniach od porodu. Kremy, maści czy żele ułatwiające właściwe zabliźnianie się tkanek. Maść czy żel na blizny zaczynamy stosować gdy odpadną wszystkie strupki, na suchą ranę.

Jednym z leków, który można stosować do pielęgnacji blizny po cesarskim cięciu jest preparat Contractubex.

Żel Contractubex jest lekiem do kupienia w aptece bez recepty. Dostępne są dwie wielkości: Contractubex 20 g i Contractubex 50 g. Jest to preparat złożony, w jego skład wchodzą: alantoina, wyciąg z cebuli i heparyna.
Ponad 50 lat doświadczenia w skutecznym leczeniu blizn
Heparyna działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, antyproliferacyjnie, zwiększa nawodnienie tkanki, ponadto rozluźnia strukturę kolagenu. W leczeniu blizn działanie przeciwzapalne heparyny oraz jej wpływ na elementy macierzy tkanki łącznej są bardziej istotne niż jej działanie przeciwzakrzepowe.

Ekstrakt płynny z cebuli działa przeciwzapalnie poprzez hamowanie uwalniania mediatorów zapalnych i przeciwalergicznie. Hamuje wzrost fibroblastów różnego pochodzenia, a w szczególności fibroblastów bliznowców i zmniejsza wytwarzanie elementów macierzy zewnątrzkomórkowej z fibroblastów (np. proteoglikanów). Ponadto wyciąg z cebuli działa bakteriobójczo. Dzięki tym właściwościom stymuluje gojenie się rany i przeciwdziała niefizjologicznemu tworzeniu się blizny.

Alantoina przyspiesza gojenie się rany, wpływa na odnowę naskórka i zwiększa zdolność wiązania wody przez tkankę. Ponadto jej właściwości keratolityczne i stymulujące przenikanie nasilają działanie pozostałych substancji czynnych preparatu. 

Synergistyczne działanie składników czynnych powoduje dodatkowe hamowanie proliferacji fibroblastów, a szczególnie patologicznego zwiększenia syntezy kolagenu.

Jak stosować maść na blizny Contractubex

jak stosować Contactubex 1
1. 
Blizna powinna być zamknięta (wygojona), bez sączących się płynów i krwi, bez stanu zapalnego.
jak stosować contactubex po cc
2.
Maść na blizny nakładamy od środka blizny do jej brzegu.
stosowanie contractubex po cc
3.
Wcieranie maści na blizny Contractubex powinno odbywać się drobnymi ruchami kolistymi do zupełnego wchłonięcia.
aplikacja Contractubex źel

Zobacz zdjęcia przed i po kuracji przesłane do nas przez pacjentów.

blizna przed i po kuracji
blizna przed i po kuracji
blizna przed i po kuracji
blizna po cc przed i po kuracji
Kliknij, aby przeczytać więcej opinii
Contractubex żel na blizny

Apteka stacjonarna

Żel na blizny Contractubex®
Kupisz w aptekach stacjonarnych bez recepty.

Możesz sprawdzić jaka najbliższa apteka z bazy 8085 dysponuje wybranym przez ciebie produktem:

Apteka internetowa

Żel na blizny Contractubex®
Kupisz w aptekach internetowych bez recepty.

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ I CENĘ
Żel Contractubex

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora J. Dąbkowska sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
email: biuro@egora.pl
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
Administratorem danych osobowych jest Egora J.Dąbkowska sp.k.
Dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną na podany adres e-mail.
Przysługują Pani / Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
Pełna treść klauzuli znajduje się tutaj.
© 2020 - 2021 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.
storecart