Rodzaje blizn

Jak powstają blizny?

Każde uszkodzenie skóry, na przykład w wyniku nacięcia chirurgicznego, urazów w postaci przecięcia, przebicia, ugryzienia lub oparzenie skóry, skutkuje powstaniem rany. Powierzchniowe uszkodzenia wierzchniej warstwy skóry, to jest naskórka goją się bez tworzenia blizn. Jednakże, w przypadku uszkodzenia głębszej warstwy (skóry właściwej) dochodzi do powstania blizny.

Blizna to tkanka łączna, która w trakcie procesu gojenia zajmuje miejsce tkanki uszkodzonej. Prawidłowo ukształtowana blizna jest gładka, płaska i wtapia się w otaczający ją obszar skóry. Jednak, w wielu przypadkach, utworzona blizna może być nadmiernie duża w wyniku wytworzenia zbyt dużej ilości tkanki łącznej. 
Tę ,,nadprodukcję’’ tkanki łącznej mogą stymulować różne czynniki, w tym niedostateczna wilgotność w uszkodzonym obszarze skóry (w wyniku zwiększonej utraty wody z tkanki bliznowatej- transepidermalnej utraty wody).
Blizna na ramieniu. Jak powstają blizny. Jak zmniejszyć widoczność blizny. Co na blizny. Contractubex
Co stosować na blizny. Plastry Contractubex

Dlaczego leczenie należy rozpocząć niezwłocznie po zagojeniu rany i usunięciu szwów?

Po upływie 2-3 tygodni od uszkodzenia skóry, powierzchnia rany ulega zamknięciu przez nową powstałą tkankę, natomiast proces gojenia głębszych warstw skóry (faza przebudowy) może trwać  kilka miesięcy bądź dużej . Blizna to finalne stadium procesu gojenia się każdej rany. Blizna to tkanka łączna, która w trakcie procesu gojenia się zajmuje miejsce tkanki uszkodzonej. Prawidłowo ukształtowana blizna jest gładka, płaska i wtapia się w otaczający ją obszar skóry. Jednak, w wielu przypadkach, utworzona blizna może być nadmiernie duża w wyniku wytworzenia zbyt dużej ilości tkanki łącznej. Wczesne rozpoczęcie leczenia świeżej blizny pozytywnie wpływa na proces gojenia oraz hamuje rozrost tkanki łącznej, prowadzący do powstania blizn przerostowych i bliznowców.

Jakie są rodzaje blizn?

Bliznę można nabyć w każdym wieku. Zdarza się, że są również przyczyną bólu, nieprzyjemnego efektu „ciągnięcia” skóry oraz dysfunkcji danej okolicy ciała. Czasami zmieniają kolor.

Ze względu na przyczynę powstania i wygląd blizny dzielimy na:

 • Pooperacyjne (np. cesarskie cięcie, usunięcie guza tarczycy, zabiegi kardiochirurgiczne, zabiegi ortopedyczne- usunięcie haluksów). Najczęściej, to rodzaj blizn przerostowych, ran pooperacyjnych. Zwykle są to płaskie i blade zmiany.
 • Pourazowe (różnego rodzaju wypadki, skaleczenia zakończone szyciem ran).
 • Pooparzeniowe (chemiczne i termiczne) najczęściej powstają w domu przy pracach domowych: w kuchni oparzenia wrzątkiem, tłuszczem, podczas prasowania – dotknięcie gorącym żelazkiem do dłoni.
 • Blizna zanikowa (inaczej atroficzne) powstaje w przypadkach, gdy w trakcie procesu bliznowacenia nie jest wytwarzana odpowiednia ilość kolagenu żeby pokryć ubytek tkankowy. Blizny zanikowe, powstałe w przebiegu trądziku lub po przebytej ospie wietrznej (duże zmiany na plecach, ramionach i dekolcie). Najczęściej mają kształt okrągły, a dzięki temu, że leżą poniżej poziomu skóry, w wyglądzie przypominają miejscowe zagłębienie. Ich głębokość i rozległość zależy od stopnia zaawansowania trądziku oraz stopnia zakłóceń gojenia.
 • Keloidy (bliznowce) to zgrubiałe, zaczerwienione narośla, powstałe poprzez nadmierną produkcję kolagenu przez fibroblasty. W trakcie powstawania swędzą, z czasem coraz bardziej się powiększając. Blizny te ograniczają zakres ruchu poprzez przykurcz skóry. Mogą powodować efekt „ciągnięcia” uniemożliwiający np. wyprostowanie stawów.
 • Rozstępy, np. po ciąży to także rodzaj blizny. Blizny rozstępowe dotyczą również ran pooperacyjnych. Zwykle są to płaskie i blade zmiany.
Skuteczność żelu na blizny i plastrów Contractubex. Wyniki badań.Co używać na blizny na rękach. Co dobre na blizny, co działa zmniejszy widoczność blizny. Contractubex
maść na bliznyblizna to nie tylko problem medyczny

Blizna to nie tylko problem medyczny

Dla wielu z nas jest przyczyną:
 • dużego dyskomfortu fizycznego,
 • powstania przykurczy czy ograniczenie ruchomości,
 • swędzenia, bólu, uczucia ciągnięcia skóry,
 • problemów psychicznych i stresu

Gojenie się blizny, czego unikać?

Wygląd blizny zależy od staranności, systematyczności oraz czasu, jaki poświęcimy na jej pielęgnację.
 • Nie należy zrywać strupków powstających w czasie gojenia się rany.
  Z czasem same odpadną. Ich zrywanie może prowadzić do zainfekowania skóry. Poza tym blizna może brzydko wyglądać.
 • Po operacjach brzusznych lub cesarskim cięciu należy zadbać o utrzymanie właściwej wagi, aby skóra nie musiała się nadmiernie rozciągać.
 • Jeśli uraz powstał w miejscu o zwiększonym napięciu skóry (np. na łokciu, kolanie), nie należy ćwicz intensywnie, klękać, zginać mocno ręki, aby nie doprowadzić do "rozejścia" się blizny.
 • Przez co najmniej rok bezwzględnie należy chronić bliznę przed promieniami słonecznymi. Promieniowanie słoneczne pobudzają odkładanie się kolagenu w bliźnie, a to może doprowadzić do powstania przerostów, dokuczliwego swędzenia, pieczenia i bólu. Blizna wystawiona na promieniowanie słoneczne może również stać się dużo ciemniejsza i bardziej widoczna.

Więcej o rodzajach blizn i jak dbać o blizny

Więcej o tym jak dbać o rany aby uniknąć blizny

Dieta, masaż a może żel na blizny, czyli co najlepiej wpływa na wygląd gojącej się rany?

Zabieg chirurgiczny, uraz mechaniczny, oparzenia.  Za każdym razem, gdy dochodzi do ubytku skóry właściwej, w jej miejscu pojawia się tkanka łączna, czyli blizna. Jak się jej pozbyć? Proces gojenia się rany to kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników. Na niektóre z nich nie masz wpływu, na inne wprost przeciwnie. Niezwykle ważna jest rehabilitacja blizny. Na […]

Czytaj dalej
Mobilizacja blizny, dlaczego może zmienić Twoje życie?

  Masz dość ukrywania blizny przy każdej okazji? Na basenie wybierasz jednoczęściowe stroje i wstydzisz się rozebrać? Jak poradzić sobie z tak uciążliwym problemem, który zdaje się odbierać całą radość życia. Niejedna osoba jest teraz w podobnym momencie swojego życia. Wydaje się, że nie ma już żadnego ratunku, a blizna dożywotnio przejęła kontrolę nad Twoim […]

Czytaj dalej
Trądzik niejedno ma imię, pielęgnacja skóry trądzikowej, usuwanie blizn potrądzikowych

Doskonała, nieskazitelna cera to dla wielu z nas marzenie. Kobiety, mężczyźni, młodzież i dorośli niezwykle często zmagają się z problemami dermatologicznymi. Z pewnością jedną z najczęstszych dolegliwości jest trądzik. Ze względu na częstość występowania został nazwany pospolitym. Szacuje się, że na świecie zmaga się z nim 650 milionów ludzi. Schorzenie dotyczy mieszka włosowego, trzonu włosa […]

Czytaj dalej
Blizna bliźnie nierówna. Jak pozbyć się blizny?

Niemal każdy dorosły człowiek doświadczył w swoim życiu urazu, który pozostawił po sobie niechcianą pamiątkę w postaci blizny. Może być ona niewidoczna i wówczas łatwiej o niej zapomnieć, może być także nieestetyczna wtedy szukamy odpowiedzi na pytanie jak pozbyć się blizny. Artykuł omawia rodzaje blizn, przyczyny ich powstania oraz w systematyczny sposób odpowiada na bardzo […]

Czytaj dalej
Czy warto stosować żel na blizny lub maść na blizny?

  Żel na blizny czy maść na blizny - oto jedno z najczęściej zadawanych przez pacjenta pytań po ingerencji chirurgicznej. Zabiegi operacyjne są bardzo często jedynym sposobem na uratowanie lub wyleczenie pacjenta. Zawsze, dopóki to jest możliwe lekarz wybiera leczenie nieinwazyjne, jednak, kiedy ono zawodzi lub nie daje oczekiwanych rezultatów podejmowana jest decyzja o zabiegu […]

Czytaj dalej
Upiększać, nie upiększać, oto jest pytanie

UPIĘKSZANIE CIAŁA ZNANE OD WIEKÓW Upiększanie ciała towarzyszy ludzkości od jej początku. Różne jednak były pobudki, które kierowały dekorującym się osobom. Inne miały kobiety chcące wyjść za mąż i była to chęć przypodobania się kawalerowi, innymi zaś kierowali się wojownicy starający nadać swojej postaci złowrogiego wyglądu aby przestraszyć przeciwnika. Jeszcze innymi kierowali się członkowie wyższych […]

Czytaj dalej
ZOBACZ WSZYSTKIE WPISY
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora J. Dąbkowska sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
email: biuro@egora.pl
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
Administratorem danych osobowych jest Egora J.Dąbkowska sp.k.
Dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną na podany adres e-mail.
Przysługują Pani / Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
Pełna treść klauzuli znajduje się tutaj.
© 2020 - 2021 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.