Rodzaje blizn

Jak powstają blizny?

Każde uszkodzenie skóry, na przykład w wyniku nacięcia chirurgicznego, urazów w postaci przecięcia, przebicia, ugryzienia lub oparzenie skóry, skutkuje powstaniem rany. Powierzchniowe uszkodzenia wierzchniej warstwy skóry, to jest naskórka goją się bez tworzenia blizn. Jednakże, w przypadku uszkodzenia głębszej warstwy (skóry właściwej) dochodzi do powstania blizny.

Blizna to tkanka łączna, która w trakcie procesu gojenia zajmuje miejsce tkanki uszkodzonej. Prawidłowo ukształtowana blizna jest gładka, płaska i wtapia się w otaczający ją obszar skóry. Jednak, w wielu przypadkach, utworzona blizna może być nadmiernie duża w wyniku wytworzenia zbyt dużej ilości tkanki łącznej. 
Tę ,,nadprodukcję’’ tkanki łącznej mogą stymulować różne czynniki, w tym niedostateczna wilgotność w uszkodzonym obszarze skóry (w wyniku zwiększonej utraty wody z tkanki bliznowatej- transepidermalnej utraty wody).
Blizna na ramieniu. Jak powstają blizny. Jak zmniejszyć widoczność blizny. Co na blizny. Contractubex
Co stosować na blizny. Plastry Contractubex

Dlaczego leczenie należy rozpocząć niezwłocznie po zagojeniu rany i usunięciu szwów?

Po upływie 2-3 tygodni od uszkodzenia skóry, powierzchnia rany ulega zamknięciu przez nową powstałą tkankę, natomiast proces gojenia głębszych warstw skóry (faza przebudowy) może trwać  kilka miesięcy bądź dużej . Blizna to finalne stadium procesu gojenia się każdej rany. Blizna to tkanka łączna, która w trakcie procesu gojenia się zajmuje miejsce tkanki uszkodzonej. Prawidłowo ukształtowana blizna jest gładka, płaska i wtapia się w otaczający ją obszar skóry. Jednak, w wielu przypadkach, utworzona blizna może być nadmiernie duża w wyniku wytworzenia zbyt dużej ilości tkanki łącznej. Wczesne rozpoczęcie leczenia świeżej blizny pozytywnie wpływa na proces gojenia oraz hamuje rozrost tkanki łącznej, prowadzący do powstania blizn przerostowych i bliznowców.

Jakie są rodzaje blizn?

Bliznę można nabyć w każdym wieku. Zdarza się, że są również przyczyną bólu, nieprzyjemnego efektu „ciągnięcia” skóry oraz dysfunkcji danej okolicy ciała. Czasami zmieniają kolor.

Ze względu na przyczynę powstania i wygląd blizny dzielimy na:

 • Pooperacyjne (np. cesarskie cięcie, usunięcie guza tarczycy, zabiegi kardiochirurgiczne, zabiegi ortopedyczne- usunięcie haluksów). Najczęściej, to rodzaj blizn przerostowych, ran pooperacyjnych. Zwykle są to płaskie i blade zmiany.
 • Pourazowe (różnego rodzaju wypadki, skaleczenia zakończone szyciem ran).
 • Pooparzeniowe (chemiczne i termiczne) najczęściej powstają w domu przy pracach domowych: w kuchni oparzenia wrzątkiem, tłuszczem, podczas prasowania – dotknięcie gorącym żelazkiem do dłoni.
 • Blizna zanikowa (inaczej atroficzne) powstaje w przypadkach, gdy w trakcie procesu bliznowacenia nie jest wytwarzana odpowiednia ilość kolagenu żeby pokryć ubytek tkankowy. Blizny zanikowe, powstałe w przebiegu trądziku lub po przebytej ospie wietrznej (duże zmiany na plecach, ramionach i dekolcie). Najczęściej mają kształt okrągły, a dzięki temu, że leżą poniżej poziomu skóry, w wyglądzie przypominają miejscowe zagłębienie. Ich głębokość i rozległość zależy od stopnia zaawansowania trądziku oraz stopnia zakłóceń gojenia.
 • Keloidy (bliznowce) to zgrubiałe, zaczerwienione narośla, powstałe poprzez nadmierną produkcję kolagenu przez fibroblasty. W trakcie powstawania swędzą, z czasem coraz bardziej się powiększając. Blizny te ograniczają zakres ruchu poprzez przykurcz skóry. Mogą powodować efekt „ciągnięcia” uniemożliwiający np. wyprostowanie stawów.
 • Rozstępy, np. po ciąży to także rodzaj blizny. Blizny rozstępowe dotyczą również ran pooperacyjnych. Zwykle są to płaskie i blade zmiany.
Skuteczność żelu na blizny i plastrów Contractubex. Wyniki badań.Co używać na blizny na rękach. Co dobre na blizny, co działa zmniejszy widoczność blizny. Contractubex
maść na bliznyblizna to nie tylko problem medyczny

Blizna to nie tylko problem medyczny

Dla wielu z nas jest przyczyną:
 • dużego dyskomfortu fizycznego,
 • powstania przykurczy czy ograniczenie ruchomości,
 • swędzenia, bólu, uczucia ciągnięcia skóry,
 • problemów psychicznych i stresu

Gojenie się blizny, czego unikać?

Wygląd blizny zależy od staranności, systematyczności oraz czasu, jaki poświęcimy na jej pielęgnację.
 • Nie należy zrywać strupków powstających w czasie gojenia się rany.
  Z czasem same odpadną. Ich zrywanie może prowadzić do zainfekowania skóry. Poza tym blizna może brzydko wyglądać.
 • Po operacjach brzusznych lub cesarskim cięciu należy zadbać o utrzymanie właściwej wagi, aby skóra nie musiała się nadmiernie rozciągać.
 • Jeśli uraz powstał w miejscu o zwiększonym napięciu skóry (np. na łokciu, kolanie), nie należy ćwicz intensywnie, klękać, zginać mocno ręki, aby nie doprowadzić do "rozejścia" się blizny.
 • Przez co najmniej rok bezwzględnie należy chronić bliznę przed promieniami słonecznymi. Promieniowanie słoneczne pobudzają odkładanie się kolagenu w bliźnie, a to może doprowadzić do powstania przerostów, dokuczliwego swędzenia, pieczenia i bólu. Blizna wystawiona na promieniowanie słoneczne może również stać się dużo ciemniejsza i bardziej widoczna.

Więcej o rodzajach blizn i jak dbać o blizny

Więcej o tym jak dbać o rany aby uniknąć blizny

Mastektomia w leczeniu raka piersi

Mastektomia- co to jest? Mastektomia to amputacja (usunięcie) całej piersi. Mastektomia wykonywana jest u pacjentek, u których rak piersi pojawił się w więcej niż jednej ćwiartce piersi. Jeśli rak piersi został wykryty we wczesnym stadium, mastektomia jest skuteczna u ponad 90 procent kobiet. Dodatkowe leczenie, na przykład terapia hormonalna, radioterapia i chemioterapia, zwiększają szanse pacjentek […]

Czytaj dalej
Cebula - właściwości i zastosowanie. Przepis na syrop z cebuli.

Syrop z cebuli to znany babciny sposób nie tylko na przeziębienie czy kaszel, ale również… gojenie się blizn czy młody wygląd. Sprawdź, jakie właściwości ma syrop z cebuli i poznaj jego najczęstsze zastosowania. Podajemy również przepisy na różne wersje syropu z cebuli. Syrop z cebuli nie wydaje się napojem przyjemnym do spożywania – w końcu […]

Czytaj dalej
Nieleczona blizna: czym może skutkować?

Nieleczona blizna to problem nie tylko estetyczny. Można nawet powiedzieć, że to, co widać na zewnątrz stanowi tylko wierzchołek góry lodowej – wiele dzieje się także pod skórą. Nieleczone blizna nie tylko będzie brzydko wyglądać, ale może doprowadzić do kłopotów zdrowotnych.

Czytaj dalej
Blizna po operacji haluksów, jak o nią dbać?

Haluksy to popularna nazwa deformacji paluchów (dużych palców stóp). Nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy Hallux valgus (paluch koślawy). Haluksy są schorzeniem nabytym i najczęściej dotyczące kobiet, które z natury mają słabszy aparat więzadłowy stopy niż mężczyźni, ale czasem jest też spotykany u dzieci. Co to są haluksy? Haluks (paluch koślawy, halluks, hallux,) to schorzenie polegające […]

Czytaj dalej
Dlaczego warto zadbać o bliznę?

Blizna to pozostałość po różnego rodzaju urazach, skręceniach, przebytych operacjach (w tym po porodach przez cesarskie cięcie). Bardzo często zapominamy o niej i nie przypuszczamy, że dolegliwości bólowe w różnych częściach ciała mogą mieć związek właśnie ze starym urazem. O tym, dlaczego warto pracować z blizną i jaki to ma wpływ na ciało, jego ruchomość […]

Czytaj dalej
Blizna po oparzeniu- co stosować?

W przypadku prawidłowej blizny można mówić głównie o pielęgnacji, nie o leczeniu. Najczęściej jesteśmy w stanie same o nią zadbać w domu. Pielęgnacja blizny po oparzeniu jest procesem długotrwałym. Z tego powodu należy ją rozpocząć już w pierwszych dniach zabliźniania się rany po oparzeniu. Ważna jest systematyczność i cierpliwości, to będziemy powtarzać do znudzenia. Jak […]

Czytaj dalej
ZOBACZ WSZYSTKIE WPISY
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora sp. z o.o. sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
© 2020 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.