Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu, aby była mniej widoczna?

Blizna po cesarskim cięciu mniej widoczna. Jak ją pielęgnować jak zmniejszyć. Contractubex
Blizna po cesarskim cięciu mniej widoczna. Jak ją pielęgnować jak zmniejszyć. Contractubex

Narodziny dziecka to jedno z najważniejszych momentów w życiu. Nie każda mama miała jednak szansę na naturalny poród i musiała zdecydować się na cesarskie cięcie. Pamiątką, której większość kobiet wolałaby uniknąć, jest blizna po takim zabiegu, dlatego należy zacząć działać od samego początku, aby zmniejszyć jej widoczność do minimum.

Blizny, które powstają na ciele, towarzyszą nam już do końca życia. Uszkodzona tkanka wymaga czasu na odbudowę i regenerację struktury skóry. Tych po cesarskim cięciu także nie da się całkowicie usunąć. Przy odpowiedniej pielęgnacji i higienie można jednak sprawić, by była jak najmniej widoczna i szybciej się zagoiła.

Co zrobić, aby rana prawidłowo się goiła? 

Przez pierwszą dobę po zabiegu miejsce cięcia musi osłaniać opatrunek, który pomaga zasklepić się ranie. Nie wolno go moczyć, dlatego podczas kąpieli zakryj fragment ciała ręcznikiem. Po zdjęciu opatrunku musisz dbać o to, aby rana i jej okolice były czyste, w innym wypadku może łatwo dojść do zakażenia.

Miejsce cięcia powinno się myć wodą z mydłem, ale dobrze sprawdzi się także kostka myjąca dla niemowląt, która na pewno nie podrażni rany po zdjęciu szwów. Po kąpieli osuszaj ją delikatnie jednorazowymi ręcznikami, a następnie przecieraj wacikami nasączonymi spirytusem lub środkiem dezynfekującym. Dopóki rana całkowicie się nie zagoi, wybieraj przewiewną, wysoką bieliznę i luźne ubrania z naturalnych materiałów, które nie będą jej uciskać.

Świeża rana może nieco utrudniać codzienną opiekę nad dzieckiem, dlatego podczas karmienia układaj niemowlę na poduszce ułożonej na kolanach, a gdy kaszlesz, przyciskaj poduszkę do brzucha-dzięki temu napięte mięśnie nie będą bolały.

contactubex - maść na bliznę po opryszczce

Kup teraz

Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu?

Zwykle blizna po cesarce ma około 10–15 cm długości i 2–3 mm szerokości. Jej rozmiar zależy między innymi od wielkości dziecka i jego położenia oraz wagi rodzącej. Najczęściej blizna nie wygląda najlepiej, ma czerwony kolor. Z czasem jednak blednie, staje się różowa, potem nieco jaśniejsza, a na końcu biała, cienka i prawie niewidoczna. Niekiedy tworzy się wokół niej bliznowiec, który niestety może pozostać na skórze i wygląda mało estetycznie. W tym przypadku odpowiednia pielęgnacja to podstawa.

Jak zadbać o bliznę? 

W przypadku cesarskiego cięcia mamy do czynienia z głębokim, ale równym nacięciem, które jest następnie zszywane. Po zdjęciu szwów, gdy skóra się zasklepi i odpadną strupki, można już rozpocząć odpowiednią pielęgnację zmniejszającą widoczność blizn. Skutecznym sposobem są maści z wyciągiem z cebuli, które mają właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze oraz zapobiegają tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny, np. żel Contractubex. Działa przeciwzapalnie, regeneruje i poprawia ukrwienie tkanek oraz sprawia, że blizna nie swędzi i nie jest napięta. Żel należy stosować poprzez wmasowywanie w bliznę kilka razy dziennie.

Na noc świetnie sprawdzą się plastry Contractubex, które aktywnie działają podczas snu. Preparat wykorzystuje efekt okluzji, zapewniający odpowiednią wilgotność tkanki blizny. Przez cały czas kontaktu plastra ze skórą stopniowo uwalniają się substancje czynne zawarte w preparacie. Niezwykle ważne jest także unikanie słońca – przez czas od 6 do 9 miesięcy nie należy wystawiać blizny na długotrwałe działanie intensywnego światła słonecznego. Przestrzeganie tych zasad może mieć wpływ na zmniejszenie widoczności blizny!

 

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora J. Dąbkowska sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
email: biuro@egora.pl
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
Administratorem danych osobowych jest Egora J.Dąbkowska sp.k.
Dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną na podany adres e-mail.
Przysługują Pani / Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
Pełna treść klauzuli znajduje się tutaj.
© 2020 - 2021 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.