Mobilizacja blizny pooperacyjnej – terapia zmieniająca życie skóry

Mobilizacja blizny, dlaczego może zmienić Twoje życie?

 

Masz dość ukrywania blizny przy każdej okazji? Na basenie wybierasz jednoczęściowe stroje i wstydzisz się rozebrać? Jak poradzić sobie z tak uciążliwym problemem, który zdaje się odbierać całą radość życia. Niejedna osoba jest teraz w podobnym momencie swojego życia. Wydaje się, że nie ma już żadnego ratunku, a blizna dożywotnio przejęła kontrolę nad Twoim ciałem, ale również dobrym samopoczuciem. Chcemy pokazać Ci, że nie musisz godzić się i mierzyć na co dzień z tymi trudnościami. Blizna nie jest niczym strasznym! Często, to pamiątka po ważnych w naszym życiu wydarzeniach. Podpowiemy, jakie działania mogą pomóc, by blizna była jaśniejsza lub przestała sprawiać Ci dyskomfort. Znajdź w sobie motywację i siłę, a potem sprawdź, jak mobilizować swoją bliznę!

Na czym polega mobilizacja blizny?

Mobilizacja blizny jest kluczowym elementem w procesie rehabilitacji i terapia blizn odgrywa w nim centralną rolę. Proces ten ma na celu zmniejszenie widoczność blizny, poprawę elastyczności tkanki i ułatwienie prawidłowego funkcjonowania skóry i tkanek znajdujących się w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Aby skutecznie rozpocząć mobilizację blizny, ważne jest dokładne zrozumienie stanu blizny oraz identyfikacja wszelkich przeciwwskazań, które mogą ograniczać możliwości naprawy powstałej blizny.

W pierwszej kolejności, specjalista dokonuje oceny stan blizny, biorąc pod uwagę takie czynniki jak dojrzałość blizny, obecność tkanki bliznowatej, elastyczność oraz widoczność blizny. Następnie, na podstawie tej oceny, dobierana jest odpowiednia metoda terapeutyczna, która może obejmować różnorodne techniki manualne, zastosowanie preparatów takich jak żel Contractubex czy też terapię przy użyciu nowoczesnych urządzeń. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy terapii upewnić się, że nie istnieją żadne przeciwwskazania, które mogłyby stanowić ryzyko dla pacjenta, szczególnie w przypadku rany pooperacyjnej.

Mobilizacja blizny jest procesem wymagającym indywidualnego podejścia i dostosowania metod terapeutycznych do specyficznych potrzeb i stan blizny pacjenta. Kluczem do sukcesu jest wczesne rozpoczęcie interwencji oraz regularna współpraca z doświadczonym specjalistą w dziedzinie zajmującej się terapia blizn.

Bierzemy bliznę pod lupę, czyli kompendium wiedzy o problemie

Niezależnie od tego, czy są wynikiem nieroztropnych zabaw w dzieciństwie, upragnionego daru od losu w postaci dziecka, czy związane z przebytymi zabiegami. Blizny towarzyszą życiu człowieka. W zasadzie jest to zupełnie normalne i nie budzi większych emocji. Blizny nie wywołują zdziwienia. Jednak u człowieka, który je posiada, mogą być źródłem wielu niedogodności.

Blizna jest jednym z etapów wygojenia się rany. Uszkodzona na skutek wypadku, urazu czy nawet choroby skóra, tworzy na swojej powierzchni tzw. tkankę włóknistą wypełnioną przez włókna kolagenowe. Bliznę bardzo łatwo jest rozpoznać, ponieważ posiada widocznie odmieniony kolor niż pozostała część skóry. Blizna, która powstała do 12 miesięcy wstecz, nazywamy blizną świeżą.

Zdarza się, że po całkowitym zabliźnieniu pozostaje nieestetyczne miejsce, które chowasz pod ubraniami lub przykrywasz na plaży. Być może przypomina Ci ono o wypadku lub chorobie? A może na myśl przywodzi piękne chwile, gdy na świecie witałaś swoje dziecko? Niezależnie od źródła pochodzenia blizny, na początku z trudem Ci się na nią patrzy. Nie mówiąc już o dotykaniu. Warto podjąć trud pracy z blizną. Przełamać się, nawet jeżeli z początku będzie to bolesne. Mobilizacja blizny niesie ze sobą rewelacyjne rezultaty.

Od tego trzeba zacząć. Czyli kiedy zacząć mobilizację blizny?

Cieszenie się gładką skórą bez skaz czy blizn to marzenie wielu ludzi. Niesamowicie ważne w pracy z blizną jest to, aby rana wcześniej zagoiła się w prawidłowy sposób. Najlepszym sposobem, aby utwierdzić się w tym, że blizna jest już odpowiednio zagojona i gotowa do mobilizacji, będzie skontaktowanie się z lekarzem prowadzącym. Najczęściej mobilizację blizny można rozpocząć po około 3-4 tygodniach od powstania blizny.

Od tego trzeba zacząć. Czyli kiedy zacząć mobilizację blizny

Wyróżniamy 4 etapy gojenia się rany:

  1. FAZA ZAPALNA - następuje zranienie bądź uszkodzenie skóry. W czasie do maksymalnie 48 dochodzi do powstania skrzepu. Jest on naturalnym opatrunkiem, chroniącym wewnętrzne części skóry.
  2. OGRANICZONA FAZA ZAPALNA - Rana zaczyna się oczyszczać. Następuje wnikanie naczyń krwionośnych do rany. Etap ten trwa około tygodnia.
  3. FAZA GOJENIA - w tym okresie komórki tkanki łącznej bardzo intensywnie wytwarzają kolagen, który odpowiada za powstająca bliznę. Nad mnożącymi się tkankami powstaje nabłonek. Następnie zostaje zredukowana ilość wyprodukowanego i rozkładanego przez organizm kolagenu.
  4. FAZA PRZEBUDOWY - etap ten może trwać nawet od kilku miesięcy do roku czasu. Podczas tej fazy blizna staje się mało elastyczna, sztywnieje a na końcu przybiera biały kolor.

Czym może skutkować mobilizacja niewygojonej rany?

Jeżeli zbyt szybko zdecydujesz się na pracę ze swoją blizną, możesz doprowadzić do groźnej sytuacji. Brak utworzenia się strupa, który poprzedza etap blizny, sprawi że rana nie będzie  mogła się zasklepić. Wówczas nie nastąpi proces gojenia. Z rany może zacząć sączyć się ropa. W konsekwencji otwarta rana jest narażona na wnikanie drobnoustrojów. Zakażenie, które wda się w ranę, może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia, lub nawet życia. Dlatego jeszcze raz przypominamy, pozwól bliźnie się wygoić. Po odpadnięciu strupków skontaktuj się z lekarzem, a on będzie wiedział, kiedy najlepiej zacząć mobilizację.

Nieleczona blizna - czy jest dla mnie groźna?

Nieleczona blizna - czy jest dla mnie groźna?

Pozostawiona sama sobie blizna może spowodować szereg komplikacji. W końcu jest to fragment zrośniętej skóry. Warto porównać to do zacerowanej dziury lub zszycia ze sobą dwóch kawałków materiału. Powstaje wówczas grubsza warstwa połączonych ze sobą fragmentów. Jest wyraźnie twardsza i mniej elastyczna. Podobnie zachowuje się blizna, gdy nie decydujmy się z nią odpowiednio pracować.

  • Przeszywający ból, jako jedna z konsekwencji nieleczonej blizny

Blizna w momencie zrastania się, powoduje usztywnienie pewnego fragmentu skóry. Najbardziej odczuwalne jest zesztywnienie po cesarskim cięciu. Ukryta na skórze brzucha, momentami ciągnie i daje dyskomfort. Rana zrasta się w sposób chaotyczny. Powstaje zlepek tkanek kolagenowych, które często wplatają się w inne tkanki dookoła. Przerastająca blizna może pociągnąć za sobą takie elementy jak chociażby powięź lub mięsień. Gdy zaczną one pracować  —  możesz odczuwać nieprzyjemny ból.

  • Ograniczona ruchomość, jako efekt nieleczonej blizny

Podczas tworzenia się blizny może dojść do przykurczu tkanek. Wówczas w obszarze powstania  blizny dojdzie do przeniesienia sil ciągnących na inne miejsca. Taka sytuacja bardzo często występuje w przypadku blizn po cesarskim cięciu. W wyniku przesuwania się powłok brzusznych następuje ograniczenie w tym obszarze. Niestety obciąża to odcinek lędźwiowy kręgosłupa i może powodować znaczący dyskomfort.

  • Zmniejszone czucie głębokie? To może być skutek braku pracy z blizną

Na pewno wiesz doskonale o tym, że wszystkie nasze receptory umiejscowione są w skórze. Gdy na skutek różnych wydarzeń zostaje przerwana ciągłość skóry, a później tworzy się blizna, sygnał  przechodzący od receptora do mózgu może zostać zaburzony. Jeżeli chcesz zniwelować zakłócenia, koniecznie zacznij pracę z blizną niezwłocznie po jej zagojeniu.

Posiadanie blizny, szczególnie takiej, z którą nie pracujesz, może wiązać się z wieloma negatywnymi skutkami. Wśród nich wymienić można dolegliwości bólowe, ograniczoną ruchliwość, a nawet zmniejszenie odczuwania bodźców. Jednak to nie wszystko. Blizna wiąże się czasem ze wstydem, nieśmiałością i dyskomfortem. Już teraz sprawdź rodzaje leczenia blizn i zrób pierwszy krok do poprawy komfortu swojego życia!

Ile ludzi, tyle blizn — rodzaje leczenia blizny

Czy wiedziałaś, że miejsce powstawania blizny ma wpływ na proces jej gojenia? Zdecydowanie inaczej będzie goiła się rana, która powstała na nodze, a inaczej ta, która powstała na skutek cięcia cesarskiego lub na szyi. Miejsca codziennie narażone na rozciąganie i naciąganie to strefy zwiększonej uwagi przy mobilizacji blizny. Warto się nad nimi dłużej pochylić.

contactubex - maść na bliznę po opryszczce

Kup teraz

 

Co stosować na blizny? Uznane metody leczenia

Musisz wiedzieć, że metodę pracy z blizną najlepiej dostosować do tego, w jaki sposób ona powstała. Wówczas zwiększysz szanse na to, że blizna stanie się dla Ciebie mniej uciążliwa. Niestety blizny nie można całkowicie usunąć. W miejscu, gdzie powstała brakuje naturalnego pigmentu. Dzięki pracy z blizną można pozbyć się jednak dyskomfortu i sprawić, że będzie ona zdecydowanie mniej widoczna.

Dostępne metody leczenia blizny:

  • Terapia laserem

Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku blizn przerostowych czy bliznowców. Spowoduje, że będą mniej widoczne, a sama blizna stanie się bardziej elastyczna. Terapia laserem frakcyjnym bardzo często używana jest do leczenia blizn potrądzikowych.

  • Terapia uciskowa (presoterapia)

Zazwyczaj dobrze sprawdza się przy leczeniu blizn po oparzeniach. Metoda ta polega na zastosowaniu specjalnych opasek uciskowych. Aby przyniosły one zamierzony efekt, należy nosić je przez daną ilość godzin, czasem nawet przez kilka miesięcy. W efekcie nasza blizna może nawet być mniejsza, ale również bledsza i bardziej elastyczna.

  • Krioterapia

W przypadku tego sposobu leczenia, praca z blizną polega na jej głębokim zamrożeniu. Z uwagi na ryzyko oraz wydłużony czas gojenia się, ten typ leczenia wykorzystywany jest jedynie przy mniejszych bliznach.

  • Leczenie sterydami

O takiej formie leczenie najczęściej decyduje sam lekarz dermatolog. Po obejrzeniu blizny przerostowej lub bliznowca może stwierdzić, czy leczenie za pomocą sterydów będzie skuteczne. Bywa, że uzupełnia się je o inne formy leczenia.

  • Chirurgiczne usuwanie blizn

Polega przede wszystkim na wycinaniu tkanki, na której występuje uszkodzony fragment. Kolejno zostaje on zastępowany nową, zdrową skórą, która została pobrana z innej części ciała. Dostępne jest także, rozciągnie blizny, które odbywa się za pomocą tzw. ekspanderów.

Każdy z tych sposobów jest intensywną ingerencją z ludzki organizm i stosowany w bardzo trudnych przypadkach, czasem zagrażających zdrowiu pacjenta. Czy musisz decydować się od razu na zabiegi i długoterminowe leczenie w gabinecie? A może istnieją sposoby na pracę z blizną w domu?

Nieoceniona pomoc w leczeniu blizny? Poznaj Contractubex żel.

Nieoceniona pomoc w leczeniu blizny - Poznaj Contractubex żel

Nie musisz od razu decydować się na drogie zabiegi, czy pakować się na operację do szpitala. Wiele z powstających blizn można leczyć w domu i przynosi to naprawdę zadowalające efekty. Warto zacząć od mobilizacji blizny i zrobić to w odpowiedni sposób. Czy istnieje preparat, który pomaga w leczeniu blizn? Dlaczego warto się nim zainteresować i jakie korzyści może Ci dać?

Przede wszystkim Contractubex jest lekiem. Można stosować go do leczenia i smarowania blizn różnego pochodzenia. Będą to m.in.: blizny po urazach, oparzeniach, ale również zabiegach chirurgicznych czy nawet po laseroterapii tatuaży.

Kiedy warto zastanowić się nad użyciem leku Contractubex?

Kiedy warto zastanowić się nad użyciem leku Contractubex

 

Został stworzony po to, aby pomagać osobom takim jak Ty. Osobom, których blizny ograniczają ruch, są przerośnięte, nieestetyczne. Również takim ludziom, którzy posiadają blizny pooperacyjne czy powypadkowe. Będzie odpowiedni przy leczeniu przykurczu ścięgien, spowodowanym urazem albo kurczeniem się blizny.

 

Wymienione dolegliwości na pewno sprawiają dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Warto sięgnąć po maść Contractubex i przetestować go na własnej skórze. Co takiego ma w sobie Contractubex, że wspiera proces mobilizacja blizny?

 

Poznaj właściwości leku Contractubex i rozpocznij mobilizację swojej blizny

Żel, który właśnie poznajesz ma aż 3 substancje czynne. Oznacza to, że w sposób ciągły wspomagają proces gojenia się skóry. Ponadto składniki w nim zawarte, wspierają tworzenie się tkanki blizny. Współdziałanie 3 składników: heparyny, wyciągu z cebuli oraz alantoiny pomaga pracować z blizną i łagodzić skutki jej posiadania. Poznaj dokładniej właściwości każdej z wymienionych tutaj substancji:

  • Heparyna - odpowiada za zmiękczanie blizny. W ten sposób blizna może stać się bardziej elastyczna. Skutkuje to zmniejszeniem uczucia ciągnięcia i ograniczonej ruchowości. Dodatkowo pobudza regenerację komórek blizny, dzięki wspomaganiu wiązania wody w tkance.
  • Alantoina - wspomaga cały proces tworzenia się blizny. Dodatkowo zapobiega męczącemu uczuciu swędzenia, które bardzo często towarzyszy gojeniu się blizny.
  • Wyciąg z cebuli - zapobiega tworzeniu się ognisk zapalnych, a także działa bakteriobójczo. Dzięki temu blizna może swobodnie się goić i nie jest narażona na działanie drobnoustrojów. Oprócz tego zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny.

Połączenie wymienionych substancji czynnych powoduje, że Contractubex może być pomocny w leczeniu blizny. Wspomaga szybsze gojenie, ale również w połączeniu z mobilizacją blizny może zapobiec niechcianym zrostom, czy ograniczeniem ruchomości.

Jak nakładać Contractubex żel na bliznę? Najważniejsze informacje.

Jak nakładać Contractubex żel na bliznę

Przekonaj się, że praca z blizną może być prosta i przynosić pozytywne efekty. Contractubex to lek OTC dostępny bez recepty. Wiesz już, jak wiele dobrych i pomocnych substancji czynnych posiada. Pozostała nam odpowiedź na najważniejsze pytanie: Jak stosować Contractubex żel? O tym dowiesz się właśnie teraz.

Jeżeli chodzi o częstotliwość smarowania blizny, możesz robić to nawet kilka razy dziennie. Delikatnie wetrzyj żel w miejsce blizny, kierując ruchy od jej środka do brzegu. Masowanie blizny podczas rozsmarowywania leku, będzie przynosiło jeszcze lepszy efekt. Jeżeli Twoja blizna jest już twarda i masz ją od dawna, warto zastosować opatrunek okluzyjny. Nałóż opatrunek z lekiem Contractubex i pozostaw na noc. Wystarczy zwykła gaza z żelem, zabezpieczona przed przemieszczaniem się.

 

 

 

 

 

Czas leczenia to od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Wszystko będzie zależało od tego czy blizna jest świeża, czy jest duża oraz, czy przy bliźnie występują także przykurcze mięśni. Daj sobie czas na prawidłowe zadbanie i Mobilizacja blizny. Zachowując regularność, zwiększasz swoją szansę na zmniejszenie dyskomfortu związanego z posiadaniem blizny.

Mobilizacja blizny może okazać się łatwiejsza z lekiem Contractubex.

Mobilizacja blizny może okazać się łatwiejsza z lekiem Contractubex

Masz już dość uciążliwego bólu oraz “ciągnięcia” związanego z posiadaniem blizny? Chcesz, aby Twoja świeża blizna dobrze się goiła? Poznaj Contractubex, czyli lek na blizny różnego pochodzenia. Sprzedawany w tubkach o pojemności 20g oraz 50g. Wybierz, która z dostępnych wielkości będzie dla Ciebie najlepsza.

Znasz już mechanizmy odpowiedzialne za tworzenie się blizny. Wiesz doskonale, jakie są rodzaje blizn i dlaczego mogą powodować rozmaite komplikacje zdrowotne. U niektórych blizna jest pamiątką na całe życie, związaną z urodzeniem ukochanego i wymarzonego dziecka. Dla innych zaś jest powodem dyskomfortu i chcą rozpocząć jej mobilizację.

Najważniejsze, aby pamiętać, że pracę z blizną zaczynamy dopiero po całkowitym wygojeniu rany. Wówczas możemy nanieść odpowiednią ilość leku Contractubex i regularnie wsmarowywać go, jednocześnie masując bliznę. Stosowanie żelu wesprze pracę z blizną. Oprócz tego, dzięki 3 substancjom czynnym, wspomaga prawidłowe gojenie blizny. Pomaga zapobiegać powstawaniu zrostów. Przy odpowiedniej mobilizacji  blizna może stać się jaśniejsza i elastyczna. Pamiętaj, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Podsumowując

Mobilizacja blizny jest kluczowa dla osób, które chcą poprawić wygląd i elastyczność swojej skóry po urazach. Regularne stosowanie odpowiednich metod i preparatów, takich jak żel Contractubex, wspiera proces leczenia i sprawia, że mobilizacja blizny przynosi oczekiwane rezultaty.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić wizyty u lekarza.

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora J. Dąbkowska sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
email: biuro@egora.pl
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
Administratorem danych osobowych jest Egora J.Dąbkowska sp.k.
Dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną na podany adres e-mail.
Przysługują Pani / Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
Pełna treść klauzuli znajduje się tutaj.
© 2020 - 2021 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.