Blizna po mastektomii – jak sobie z nią poradzić?

Blizna po mastektomii. Co stosować na bliznę po mastektomii. Jak zmniejszyć widoczność blizny. Contractubex

Blizna po mastektomii. Co stosować na bliznę po mastektomii. Jak zmniejszyć widoczność blizny. Contractubex

O nowotworach piersi donosił już w starożytności Hipokrates określając je ze względu na obraz i liczne nacieczenia jako rak albo krab. W chwili obecnej ten nowotwór jest jednym z najistotniejszych problemów epidemiologicznych1.

Według autorów artykułu – „Nowotwory piersi w Polsce i Europie – populacyjny punkt widzenia” szacuje się, że w krajach członkowskich Unii Europejskiej w 2008 roku u ponad 330 tysięcy kobiet zdiagnozowano raka piersi2.” Metod leczenia jest oczywiście bardzo wiele w zależności od rodzaju nowotworu, zaawansowania procesu nowotworowego i stanu pacjenta. Może to być leczenie chirurgiczne miejscowe, chirurgiczne radykalne, a także leczenie uzupełniające polegające na chemioterapii i radioterapii.

Po zabiegach chirurgicznych pozostaje dość rozległa blizna. Kolejnym etapem może być rekonstrukcja, ale nie wszystkie kobiety się na nią decydują. Niezależnie od decyzji o dalszym postepowaniu każda amazonka wymaga prawidłowego zaprotezowania. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia psychologicznego, estetycznego, a także fizjologicznego. Kobiety nie noszące protez częściej mają skoliozy kręgosłupa. Stosowanie sprawdzonych i bezpiecznych preparatów do pielęgnacji i leczenia blizn jak np. Contractubex zwiększa szanse na powstanie płaskiej, miękkiej blizny, bardziej odpornej na otarcia, które mogłoby opóźnić lub zupełnie uniemożliwić rehabilitacje i zaprotezowanie.

1 Didkowska J., Wojciechowska U., Nowotwory piersi w Polsce i Europie – populacyjny punkt widzenia. „Nowotwory Journal of Oncology 2013; v.63 nr 2, s. 111-118.
2 Bijakowska U. i wsp. Epidemiologia i profilaktyka. „Journal of Education, Health and Sport. 2016;6(8) s. 701-710

 

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora sp. z o.o. sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
© 2020 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.