Haluksy to popularna nazwa deformacji paluchów (dużych palców stóp). Nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy Hallux valgus (paluch koślawy). Haluksy są schorzeniem nabytym i najczęściej dotyczące kobiet, które z natury mają słabszy aparat więzadłowy stopy niż mężczyźni, ale czasem jest też spotykany u dzieci.
Haluks (paluch koślawy, halluks, hallux,) to schorzenie polegające na tym, że największy palec stopy zaczyna być koślawy, odchyla się w stronę zewnętrznej krawędzi stopy, a kość śródstopia odchyla się w kierunku wewnętrznej krawędzi stopy. Haluksy, utrudniają codzienne funkcjonowanie, często odczuwamy nieznośny ból oraz trudności w chodzeniu. Skąd biorą się haluksy? Mogą to być uwarunkowania genetyczne, wady wrodzone stóp takie jak płaskostopie, otyłość, noszenie zbyt ciasnego obuwie, zaburzenia hormonalne czy przebyte urazy.
Jest kilka metod leczenia haluksów. Efekt leczenia jest ściśle powiązany z przestrzeganiem zaleceń lekarskich indywidualnie dostosowanych dla każdego pacjenta. Leczenie nieoperacyjne polega na noszeniu wkładek ortopedycznych podpierających sklepienie stopy, redukcji masy ciała, ćwiczeniach wzmacniające mięśnie wewnętrzne stopy. Lekarz może także zalecić rehabilitację, kinezyterapię czy fizykoterapie przeciwbólową i przeciwzapalną. Ostatecznością jest wykonanie zabiegu operacyjnego, którego celem będzie usunięcie niewydolności mechanicznej przedstopia, zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz spowolnienie ponownego narastania zniekształcenia. Dodatkowo to co dla pań jest także bardzo istotne, po zabiegu nastąpi poprawa wyglądu stopy. Znikną te uwypuklenie, których tak bardzo nie lubiłyśmy.
W okresie pooperacyjnym najważniejsza jest profilaktyka przeciwobrzękowa oraz odpoczynek, tak aby zapewnić odpowiednie gojenie tkanek miękkich i tkanki kostnej. W późniejszym etapie włączana jest rehabilitacja pod okiem specjalisty. Celem rehabilitacji jest nauka prawidłowego chodu, rozciągnięcie przykurczonych i wzmocnienie osłabionych mięśni, mobilizacja operowanego stawu i blizny pooperacyjnej.
Powstawanie blizn to naturalny etap procesu gojenia i nie da się go uniknąć. Cięcie skórne w przypadku usunięcia haluksów ma długość około 5 cm. Początkowo skóra w miejscu cięcia może być zaczerwieniona, z czasem, w procesie dojrzewania blizna blednie. Jeśli proces ten przebiega prawidłowo blizny stopniowo zanikają.
Aby zminimalizować jej widoczność warto po operacji wspomóc przebieg gojenia blizny stosując odpowiednie preparaty. Jednym z nich jest żel Contractubex ®. Najlepsze efekty uzyskujemy rozpoczynając leczenie jak najwcześniej, ale po całkowitym zagojeniu się rany, po zdjęciu szwów, gdy odpadną strupy i nie będzie wysięku. Substancje czynne zawarte w leku poprzez swoje działanie wpływają na tworzenie i późniejszy wygląd blizny. Wyciąg z cebuli posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze oraz zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny. Heparyna zmiękcza bliznę, zmniejsza obrzęk, pobudza regenerację komórek oraz może wiązać wodę w tkance blizny. Alantoina przyspiesza ziarninowanie uszkodzonej tkanki i ułatwiania proces bliznowacenia, a także zmniejsza świąd często towarzyszący procesowi gojenia.