Blizna po operacji haluksów, jak o nią dbać?

Haluksy, zabieg, blizna

Haluksy to popularna nazwa deformacji paluchów (dużych palców stóp). Nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy Hallux valgus (paluch koślawy). Haluksy są schorzeniem nabytym i najczęściej dotyczące kobiet, które z natury mają słabszy aparat więzadłowy stopy niż mężczyźni, ale czasem jest też spotykany u dzieci.

Co to są haluksy?

Haluks (paluch koślawy, halluks, hallux,) to schorzenie polegające na tym, że największy palec stopy zaczyna być koślawy, odchyla się w stronę zewnętrznej krawędzi stopy, a kość śródstopia odchyla się w kierunku wewnętrznej krawędzi stopy.  Haluksy, utrudniają   codzienne funkcjonowanie, często odczuwamy nieznośny ból oraz trudności w chodzeniu.  Skąd biorą się haluksy? Mogą to być uwarunkowania genetyczne, wady wrodzone stóp takie jak płaskostopie, otyłość, noszenie zbyt ciasnego obuwie, zaburzenia hormonalne czy przebyte urazy.

contactubex - maść na bliznę po opryszczce

Kup teraz

 

Czy haluksy się leczy?

Jest kilka metod leczenia haluksów. Efekt leczenia jest ściśle powiązany z przestrzeganiem zaleceń lekarskich indywidualnie dostosowanych dla każdego pacjenta. Leczenie nieoperacyjne polega na noszeniu wkładek ortopedycznych podpierających sklepienie stopy, redukcji masy ciała,  ćwiczeniach wzmacniające mięśnie wewnętrzne stopy. Lekarz może także zalecić rehabilitację, kinezyterapię czy fizykoterapie przeciwbólową i przeciwzapalną. Ostatecznością jest wykonanie zabiegu operacyjnego, którego celem będzie  usunięcie niewydolności mechanicznej przedstopia, zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz spowolnienie ponownego narastania zniekształcenia.  Dodatkowo to co dla pań jest także bardzo istotne, po zabiegu nastąpi poprawa wyglądu stopy. Znikną te uwypuklenie, których tak bardzo nie lubiłyśmy.

Operacja usunięcia haluksów - widoczna blizna.

W okresie pooperacyjnym najważniejsza jest profilaktyka przeciwobrzękowa oraz odpoczynek, tak aby zapewnić odpowiednie gojenie tkanek miękkich i tkanki kostnej. W późniejszym etapie włączana jest rehabilitacja pod okiem specjalisty. Celem rehabilitacji jest nauka prawidłowego chodu, rozciągnięcie przykurczonych i wzmocnienie osłabionych mięśni, mobilizacja operowanego stawu i blizny pooperacyjnej.

Powstawanie blizn to naturalny etap procesu gojenia i nie da się go uniknąć. Cięcie skórne w przypadku usunięcia haluksów ma długość około 5 cm. Początkowo skóra w miejscu cięcia może być zaczerwieniona, z czasem, w procesie dojrzewania blizna blednie. Jeśli proces ten przebiega prawidłowo blizny stopniowo zanikają.

Jak dbać o bliznę?

Aby zminimalizować jej widoczność warto  po operacji wspomóc przebieg gojenia blizny stosując odpowiednie preparaty. Jednym z nich jest  żel Contractubex ®.  Najlepsze efekty uzyskujemy rozpoczynając leczenie jak najwcześniej, ale po całkowitym zagojeniu się rany, po zdjęciu szwów, gdy odpadną strupy i nie będzie wysięku. Substancje czynne zawarte w leku poprzez swoje działanie wpływają na tworzenie i późniejszy wygląd blizny.  Wyciąg z cebuli posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze oraz zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny. Heparyna zmiękcza bliznę, zmniejsza obrzęk, pobudza regenerację komórek oraz może wiązać wodę w tkance blizny. Alantoina przyspiesza ziarninowanie uszkodzonej tkanki i ułatwiania proces bliznowacenia, a także zmniejsza świąd często towarzyszący procesowi gojenia.

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora J. Dąbkowska sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
email: biuro@egora.pl
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
Administratorem danych osobowych jest Egora J.Dąbkowska sp.k.
Dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną na podany adres e-mail.
Przysługują Pani / Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
Pełna treść klauzuli znajduje się tutaj.
© 2020 - 2021 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.