Co pomoże na blizny po domowych wypadkach

blizny po skaleczeniu

Czy wiesz co możesz zrobić by uniknąć szpecącej blizny po wypadkach domowych? Koniec roku to czas, kiedy znacznie więcej czasu spędzamy w domu, spędzamy go pracowicie i intensywnie. Przedświąteczne porządki, gotowanie i wypieki… W pośpiechu i rozgardiaszu o skaleczenie czy oparzenie nietrudno.

Niestety zwykle na powierzchownych zranieniach czy otarciach się nie kończy. Ostry, rzadko używany nóż, który niepewnie leży w ręce, ciężka blacha wysunięta z piekarnika, wrzący karmel czy tłuszcz często tak głęboko uszkadzają skórę, że zwykły plaster nie wystarcza. Dla siebie też nie mamy zwykle za dużo czasu, więc prasowanie, układanie fryzury za pomocą elektrycznej lokówki czy prostownicy to wyścig z czasem. Choć kontakt z gorącym przedmiotem trwa moment, to ślad pozostaje na długo. A że wciąż trzeba działać na pełnych obrotach, więc rana, zamiast spokojnie się goić jest ciągle drażniona. To oznacza, że w tym miejscu raczej na pewno pojawi się nieładny ślad, który szybko nie zniknie. U osób ze skłonnością do powstawania blizn – może pozostać na zawsze. Dlatego warto wiedzieć, jak unikać blizn, a jeśli już się pojawią – co zrobić, by blizny były jak najmniej widoczne.

Jak powstają blizny po skaleczeniu czy oparzeniu?

Rana to uszkodzenie nie tylko naskórka, ale i kilku warstw skóry. Organizm sam próbuje zabezpieczyć uszkodzone miejsce i wypełnia je warstwą tkanek. Niestety robi to w pośpiechu i nowa skóra nie jest tak ładna i równa jak naturalna. Jeśli w tym miejscu wilgotność jest niedostateczna pojawia się „nadprodukcja” tkanki łącznej. Stąd nierówności i zwłóknienia – dobrze znana blizna.

contactubex - maść na bliznę po opryszczce

Kup teraz

 

Jak sobie pomóc, by nie było blizny?

Zapobieganie powstawaniu blizn przypomina wyścig z czasem. Zanim twoja własna skóra uruchomi procesy naprawcze (często przesadnie), trzeba ją wspomóc, by robiła to właściwe.

Pierwsza pomoc:

Niezależnie od rodzaju uszkodzenia, ranę trzeba przemyć czystą, bieżącą wodą. Krwawiące miejsce trzeba ucisnąć na kilka minut, a jeśli doszło do oparzenia – natychmiast je schłodzić – na przykład strumieniem zimnej wody. Gdy rana się zasklepi – można pomyśleć o tym, jak zapobiec powstaniu blizny. Tu sprawdzi się żel Contractubex, który  wspierają naturalne procesy naprawcze, jakie ma skóra. Dzięki żelowi skóra nie swędzi i nie ma wrażenia ciągnięcia – intensywnie nawilża i uelastycznia narastającą skórę.

Co stosować na blizny, gdy już się pojawiły?

Im „młodsza” blizna, tym łatwiej ją wygładzić. A trzeba to robić, gdyż zgrubiała, przebarwiona skóra, powstała w miejscu gojenia rany, nie tylko szpeci, ale też jest podatniejsza na podrażnienia, działanie słońca i kosmetyków. Na świeże blizny, które powstały po zamknięciu rany pomoże Contractubex® żel o intensywnym działaniu - stosowany regularnie przez 3 miesiące, zapobiega tworzeniu blizn wypukłych i zgrubiałych. Zawiera trzy składniki czynne wspomagające proces gojenia skóry i regulujące wytwarzanie tkanki blizny: heparynę, wyciąg z cebuli i alantoinę. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej.

Jak dbać o tworzącą się bliznę:

- unikaj promieni UV, chroń bliznę przed słońcem, zakrywaj ją i stosuj kremy blokujące działanie promieni ultrafioletowych. Wystawione na działanie słońca blizny mogą ulec przebarwieniu.

- chroń bliznę przed mechanicznymi podrażnieniami.

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora J. Dąbkowska sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
email: biuro@egora.pl
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
Administratorem danych osobowych jest Egora J.Dąbkowska sp.k.
Dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną na podany adres e-mail.
Przysługują Pani / Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
Pełna treść klauzuli znajduje się tutaj.
© 2020 - 2021 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.