Czy wiesz co możesz zrobić by uniknąć szpecącej blizny po wypadkach domowych? Koniec roku to czas, kiedy znacznie więcej czasu spędzamy w domu, spędzamy go pracowicie i intensywnie. Przedświąteczne porządki, gotowanie i wypieki… W pośpiechu i rozgardiaszu o skaleczenie czy oparzenie nietrudno.

Niestety zwykle na powierzchownych zranieniach czy otarciach się nie kończy. Ostry, rzadko używany nóż, który niepewnie leży w ręce, ciężka blacha wysunięta z piekarnika, wrzący karmel czy tłuszcz często tak głęboko uszkadzają skórę, że zwykły plaster nie wystarcza. Dla siebie też nie mamy zwykle za dużo czasu, więc prasowanie, układanie fryzury za pomocą elektrycznej lokówki czy prostownicy to wyścig z czasem. Choć kontakt z gorącym przedmiotem trwa moment, to ślad pozostaje na długo. A że wciąż trzeba działać na pełnych obrotach, więc rana, zamiast spokojnie się goić jest ciągle drażniona. To oznacza, że w tym miejscu raczej na pewno pojawi się nieładny ślad, który szybko nie zniknie. U osób ze skłonnością do powstawania blizn – może pozostać na zawsze. Dlatego warto wiedzieć, jak unikać blizn, a jeśli już się pojawią – co zrobić, by blizny były jak najmniej widoczne.

Jak powstają blizny po skaleczeniu czy oparzeniu?

Rana to uszkodzenie nie tylko naskórka, ale i kilku warstw skóry. Organizm sam próbuje zabezpieczyć uszkodzone miejsce i wypełnia je warstwą tkanek. Niestety robi to w pośpiechu i nowa skóra nie jest tak ładna i równa jak naturalna. Jeśli w tym miejscu wilgotność jest niedostateczna pojawia się „nadprodukcja” tkanki łącznej. Stąd nierówności i zwłóknienia – dobrze znana blizna.

Jak sobie pomóc, by nie było blizny?

Zapobieganie powstawaniu blizn przypomina wyścig z czasem. Zanim twoja własna skóra uruchomi procesy naprawcze (często przesadnie), trzeba ją wspomóc, by robiła to właściwe.

Pierwsza pomoc:

Niezależnie od rodzaju uszkodzenia, ranę trzeba przemyć czystą, bieżącą wodą. Krwawiące miejsce trzeba ucisnąć na kilka minut, a jeśli doszło do oparzenia – natychmiast je schłodzić – na przykład strumieniem zimnej wody. Gdy rana się zasklepi – można pomyśleć o tym, jak zapobiec powstaniu blizny. Tu sprawdzą się nowoczesne plastry, które nie tylko chronią delikatne miejsce, ale też je pielęgnują i leczą, bo wspierają naturalne procesy naprawcze, jakie ma skóra. Dzięki takiemu plastrowi gojąca się skóra nie swędzi i nie ma wrażenia ciągnięcia – plaster intensywnie nawilża i uelastycznia narastającą skórę.

Co stosować na blizny, gdy już się pojawiły?

Im „młodsza” blizna, tym łatwiej ją wygładzić. A trzeba to robić, gdyż zgrubiała, przebarwiona skóra, powstała w miejscu gojenia rany, nie tylko szpeci, ale też jest podatniejsza na podrażnienia, działanie słońca i kosmetyków. Na świeże blizny, które powstały po zamknięciu rany pomoże Contractubex® żel o intensywnym działaniu – stosowany regularnie przez 3 miesiące, zapobiega tworzeniu blizn wypukłych i zgrubiałych. Zawiera trzy składniki czynne wspomagające proces gojenia skóry i regulujące wytwarzanie tkanki blizny: heparynę, wyciąg z cebuli i alantoinę. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej.

Jak dbać o tworzącą się bliznę:

unikaj promieni UV, chroń bliznę przed słońcem, zakrywaj ją i stosuj kremy blokujące działanie promieni ultrafioletowych. Wystawione na działanie słońca blizny mogą ulec przebarwieniu.

chroń bliznę przed mechanicznymi podrażnieniami. Świeże blizny są wrażliwe na dotyk, stosowanie specjalnych plastrów na blizny np. Contractubex pozwala chronić bliznę przed otarciami przez ubranie czy pościel w nocy. Dodakowo zawarte w plastrach Contractubex® składniki aktywne są uwalniane stopniowo w trakcie całego czasu kontaktu ze skórą i wpływają pozytywnie na proces kształtowania się blizny. Plastry na blizny Contractubex® są wygodne w stosowaniu, możesz je stosować raz na dobę i zapomnieć o ochronie blizny.