Co stosować na blizny?

Co stosować na blizny? Jak dbać o blizny aby zmniejszyć ich widoczność. Blizny to problem medyczny i estetyczny. Blizny mogą wywoływać ból, zmniejszać ruchomość i być przyczyną dyskomfortu psychicznego.

Blizna powstaje gdy uszkodzeniu ulegają głębsze warstwy skóry, to końcowe stadium gojenia się każdej rany. Jak będzie wyglądać i czy będzie duża zależy od predyspozycji dziedzicznych ale również od sposobu powstania rany i jej pielęgnacji w trakcie procesu gojenia się. Możemy wiele zrobić by zmniejszyć bliznę, warto wiedzieć co stosować by była jak najmniej widoczna.

Jak blizna zmienia się w czasie?

Blizny formują się nawet do 2 lat. Blizny niedojrzałe mają zdezorganizowany układ drobnych włókien kolagenowych i są zwykle czerwone i lekko wypukłe. W dalszym procesie gojenia drobne włókna przekształcają się w grubsze. Może to powodować świąd, ciągnięcie a nawet ból. Blizny niedojrzałe przekształcają się w dojrzałe w ciągu nawet 2 lat.

Blizny dojrzałe, gdy nic nie zakłócało procesu gojenia charakteryzuje zwykle jasna barwa (jaśniejsza od otaczającej skóry). Są miękkie i elastyczne w dotyku.

Co stosować na bliznę we wczesnych etapach jej powstawania?

Aby uniknąć rozległej blizny trzeba dbać o ranę od samego początku jej gojenia.

Zaczynamy od oczyszczenia, przemycia rany sterylnym roztworem chlorku sodu a następnie dezynfekcji przeznaczonym do tego środkiem. Jeśli rana jest większa należy założyć jałowy opatrunek i udać się do lekarza. Przy mniejszych ranach wystarczy założyć opatrunek jałowy np. plaster z opatrunkiem dociskając do siebie brzegi rany. Dobrze jest wybierać opatrunki przepuszczające powietrze i pozwalające na utrzymywanie odpowiedniej wilgotności rany.

Gdy rana się zagoi, odpadną strupki a w przypadku większych ran i ran pooperacyjnych zostaną zdjęte szwy można zacząć stosowanie specjalnych preparatów do dbania o blizny takich jak żel Contractubex. Żel trzeba wcierać do kilku razy dziennie w bliznę i okolicę delikatnie masując.

Wygodną formą dbania o blizny są plastry na noc Contractubex®, chronią wrażliwe miejsce przed otarciami. Sprawdzają się także dla dzieci. Zwiększają komfort łagodząc swędzenie i poczucie ciągnięcia. Można je łatwo przycinać i dopasowywać do kształtu blizny.

Pamiętaj aby:

- chronić świeżą bliznę przed otarciami i podrażnieniami,

- nie wystawiać blizny na działanie promieni słonecznych. Promienie UV mogą powodować przebarwienia blizny.

 

Jakie są różnice w istniejących produktach na blizny. Maść na blizny, żel czy krem na blizny?

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów na blizny, ale który powinniśmy wybrać zależy przede wszystkim od tego jaką bliznę posiadamy i czy jest ona świeża czy już dojrzała. Zdecydowanie lepsze efekty w zmniejszaniu widoczności blizn można osiągnąć stosując preparaty na blizny od początku procesu ich formowania.  Żele i kremy na blizny mają lekką konsystencję i dużo łatwiej jest je wprowadzać w skórę równocześnie masując miejsce blizny i jej okolice. Masaż jest ważny gdyż zwiększa ukrwienie tkanek co ułatwia prawidłowe formowanie blizny. Blizny atroficzne spowodowane trądzikiem lub ospą wymagają często specjalnych maści dostępnych jedynie na receptę. Sprawdzonymi, skutecznie działającymi na blizny składnikami jakie można znaleźć w dobrych produktach na blizny są wyciąg z cebuli, heparyna i alantoina.

 

Jak działają aktywne składniki używane w leczeniu blizn takie jak: wyciąg z cebuli, alantoina, heparyna

W maściach, kremach i żelach do leczenia blizn znajdziesz różne składniki aktywne wpływające na proces bliznowacenia. Najważniejsze z nich to:

 

Wyciąg z cebuli

posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze oraz zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny. Nie musisz obawiać się nieprzyjemnego zapachu cebuli.

Heparyna

zmiękcza bliznę, zmniejsza obrzęk, pobudza regenerację komórek oraz może wiązać wodę w tkance blizny.

Alantoina

pobudza powstawanie blizny oraz ma działanie zmiękczające, a także zmniejsza świąd często towarzyszący procesowi gojenia.

 

Wszystkie te składniki znajdziesz w żelu na blizny Contractubex®

 

Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora sp. z o.o. sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
© 2020 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.