Co stosować na blizny, jak dbać o bliznę?

Co stosować na blizny? Jak dbać o blizny aby zmniejszyć ich widoczność. Blizny to problem medyczny i estetyczny. Blizny mogą wywoływać ból, zmniejszać ruchomość i być przyczyną dyskomfortu psychicznego.

Blizna powstaje gdy uszkodzeniu ulegają głębsze warstwy skóry, to końcowe stadium gojenia się każdej rany. Jak będzie wyglądać i czy będzie duża zależy od predyspozycji dziedzicznych ale również od sposobu powstania rany i jej pielęgnacji w trakcie procesu gojenia się. Możemy wiele zrobić by zmniejszyć bliznę, warto wiedzieć co stosować by była jak najmniej widoczna.

Jak blizna zmienia się w czasie?

Blizny formują się nawet do 2 lat. Blizny niedojrzałe mają zdezorganizowany układ drobnych włókien kolagenowych i są zwykle czerwone i lekko wypukłe. W dalszym procesie gojenia drobne włókna przekształcają się w grubsze. Może to powodować świąd, ciągnięcie a nawet ból. Blizny niedojrzałe przekształcają się w dojrzałe w ciągu nawet 2 lat.

jak dbać o blizny

Blizny dojrzałe, gdy nic nie zakłócało procesu gojenia charakteryzuje zwykle jasna barwa (jaśniejsza od otaczającej skóry). Są miękkie i elastyczne w dotyku.

Co stosować na bliznę we wczesnych etapach jej powstawania?

Jak dbać o bliznę to sprawa drugorzędna najpierw aby uniknąć rozległej „pamiątki” trzeba dbać o ranę od samego początku jej gojenia.

Zaczynamy od oczyszczenia, przemycia rany sterylnym roztworem chlorku sodu a następnie dezynfekcji przeznaczonym do tego środkiem. Jeśli rana jest większa należy założyć jałowy opatrunek i udać się do lekarza. Przy mniejszych ranach wystarczy założyć opatrunek jałowy np. plaster z opatrunkiem dociskając do siebie brzegi rany. Dobrze jest wybierać opatrunki przepuszczające powietrze i pozwalające na utrzymywanie odpowiedniej wilgotności rany.

Gdy rana się zagoi, odpadną strupki a w przypadku większych ran i ran pooperacyjnych zostaną zdjęte szwy można zacząć stosowanie specjalnych preparatów do dbania o blizny takich jak żel Contractubex. Żel trzeba wcierać do kilku razy dziennie w bliznę i okolicę delikatnie masując.

Pamiętaj aby:

- chronić świeżą bliznę przed otarciami i podrażnieniami,

- nie wystawiać blizny na działanie promieni słonecznych. Promienie UV mogą powodować przebarwienia blizny.

contactubex - maść na bliznę po opryszczce

Kup teraz

 

Jakie są różnice w istniejących produktach na blizny. Maść na blizny, żel czy krem na blizny?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi jak dbać o bliznę. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów na blizny, ale który powinniśmy wybrać zależy przede wszystkim od tego jaką bliznę posiadamy i czy jest ona świeża czy już dojrzała. Zdecydowanie lepsze efekty w zmniejszaniu widoczności blizn można osiągnąć stosując preparaty na blizny od początku procesu ich formowania.  Żele i kremy na blizny mają lekką konsystencję i dużo łatwiej jest je wprowadzać w skórę równocześnie masując miejsce blizny i jej okolice. Masaż jest ważny gdyż zwiększa ukrwienie tkanek co ułatwia prawidłowe formowanie blizny. Blizny atroficzne spowodowane trądzikiem lub ospą wymagają często specjalnych maści dostępnych jedynie na receptę. Sprawdzonymi, skutecznie działającymi na blizny składnikami jakie można znaleźć w dobrych produktach na blizny są wyciąg z cebuli, heparyna i alantoina.

Jak dbać o bliznę, jak działają aktywne składniki używane w leczeniu blizn takie jak: wyciąg z cebuli, alantoina, heparyna

W maściach, kremach i żelach do leczenia blizn znajdziesz różne składniki aktywne wpływające na proces bliznowacenia. Najważniejsze z nich to:

maść na blizny, wyciąg z cebuli

Wyciąg z cebuli

posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze oraz zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny. Nie musisz obawiać się nieprzyjemnego zapachu cebuli.

Heparyna

zmiękcza bliznę, zmniejsza obrzęk, pobudza regenerację komórek oraz może wiązać wodę w tkance blizny.

Alantoina

pobudza powstawanie blizny oraz ma działanie zmiękczające, a także zmniejsza świąd często towarzyszący procesowi gojenia.

maść na blizny - contractubex żel

Wszystkie te składniki znajdziesz w żelu na blizny Contractubex®

 

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora J. Dąbkowska sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
email: biuro@egora.pl
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
Administratorem danych osobowych jest Egora J.Dąbkowska sp.k.
Dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną na podany adres e-mail.
Przysługują Pani / Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
Pełna treść klauzuli znajduje się tutaj.
© 2020 - 2021 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.