Czy umiejscowienie blizny ma znaczenie dla procesu jej powstawania?

Blizna powstaje w naturalnym procesie gojenia się rany zawsze gdy doszło do uszkodzenia głębszych warstw skóry. Skóra gojąc się wytwarza zbitą słabo unaczynioną tkankę łączną. Jak będzie wyglądać blizna jest zależne w dużym stopniu od procesu pielęgnacji rany i zabliźniającej się tkanki. Osoby ze skłonnościami dziedzicznymi do bliznowców oraz osoby młode ze zwiększoną produkcją kolagenu w skórze powinny zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację świeżej blizny. Blizna jest widoczną zmianą w ciągłości skóry, prawidłowo łączy brzegi rany i goi ubytki, ale jednocześnie odróżnia się strukturą, budową funkcjonalnością, a nawet kolorem od tkanki zdrowej.

Oczyszczenie i dezynfekcja rany po jej powstaniu ma pozytywny wpływ na każdy etap gojenia się i zmniejsza późniejszą bliznę. Stosowanie żelu na blizny Contractubex oraz na noc plastrów Contractubex od momentu zasklepienia rany przez 3 miesiące wspomaga proces gojenia się skóry, zmiękcza bliznę, zmniejsza obrzęk i dyskomfort, reguluje syntezę kolagenu, zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny.

Lokalizacja blizny wpływa na proces jej powstawania.

Lokalizacja blizny, to na jakiej części ciała się znajduje ma wpływ na proces gojenia się ze względu na ruchomość skóry w danym obszarze ciała. Inaczej goi się blizna na dłoni, na zgięciu ramienia, na kolanie, na nogach a inaczej blizna na czole, na szyi np. blizna po operacji tarczycy, czy na brzuchu.

Blizny na ręku, łokciu, kolanie, czy innych miejscach na nogach gdzie skóra jest codziennie wielokrotnie poruszana wymagają specjalnych działań.

W przypadku ran w miejscach gdzie skóra ulega codziennie naciąganiu należy zadbać o utrzymanie jak najbliżej siebie krawędzi rany aby nie zwiększać powierzchni gojenia i powstającej blizny. Jeśli rana jest na brzuchu trzeba nauczyć się prawidłowo kaszleć czy kichać aby nie narazić brzegów rany na rozejście się.

Więcej o tym Jak zapobiegać powstawaniu blizn i bliznowców

 

Jak dbać o blizny po operacji.

W przypadku operacji takich jak wycięcie wyrostka, wycięcie woreczka żółciowego czy innych gdzie dochodzi do uszkodzenia powięzi mięśni i leżących pod nią tkanek może dojść do problemów z ruchomością w wyniku nieprawidłowo zrastających i przesuwających się względem siebie tkanek podskórnych, które też podlegają bliznowaceniu. Często w takich przypadkach w wyniku powstawania blizn podskórnych ruch jest w danym obszarze ciała ograniczony, powstają przykurcze i w wyniku nieprawidłowej postawy np. bóle kręgosłupa. Warto skonsultować blizny pooperacyjne z fizjoterapeutą, zadbać o mobilizację ruchową blizny.

Szczególnej troski wymagają blizny pooperacyjne takie jak np. blizna po cesarskim cięciu. Rana sięga głęboko, uszkodzona została nie tylko skóra ale również tkanki pod nią. Ważne jest aby jeśli nie ma przeciwskazań medycznych po 6 godzinach od operacji rozpocząć pionizacje pod okiem fizjoterapeuty i położnej.

W następujących tygodniach po zdjęciu szwów można masować delikatnie miejsce blizny i okolice żelem na blizny Contractubex® w celu poprawy ukrwienia co pomaga zapobiegać bliznowcom. Zalecane są ćwiczenia aktywizujące mięsnie poprzeczne brzucha oraz mięsnie dna miednicy. Można je zacząć już po 3 dniach od operacji cesarskiego ciecia. Po około 6 tygodniach można zacząć intensywniej masować miejsce blizny. Ugniatanie jej i masowanie we wszystkich kierunkach pomaga w zapobieganiu zrostom.

Po odpadnięciu strupków można wmasowywać w miejsce blizny żel Contractubex®, który dzięki zawartości wyciągu z cebuli, heparynie i allantoinie wspomoże uniknięcie powstawania bliznowców, uelastycznieni skórę i zmiękczy tkankę blizny.

 

Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora sp. z o.o. sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
© 2020 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.