Jak pielęgnować bliznę pytania i odpowiedzi

Jak pielęgnować bliznę

Co jest najlepsze na blizny? Jak dbać o bliznę?

Na blizny skutecznie działają trzy substancje czynne wspomagające proces gojenia skóry i regulujące tworzenie tkanki blizny:
- Wyciąg z cebuli – posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny
- Heparyna – zmiękcza bliznę, zmniejsza obrzęk, pomaga wiązać wodę w tkance blizny, pobudza regenerację
- Alantoina – ma działanie zmiękczające, łagodzi świąd często pojawiający się w procesie gojenia.
Żel na blizny Contractubex ® zawiera wszystkie te substancje i jest polecany przez lekarzy na całym świecie w ponad 60 krajach.

Czy można zmienić wygląd blizny dojrzałej?

jak dbać o bliznę - pytania

Blizny świeże, niedawno powstałe mają czerwone zabarwienie i są lekko wypukłe. Blizny mogą dojrzewać nawet 2-3 lata. Prawidłowo dojrzała blizna jest nieco jaśniejsza niż otaczająca skóra, płaska i nie stwarza żadnych napięć nie naciąga skóry, nie jest wrośnięta w tkankę podskórną.
Każdą bliznę można zmniejszyć i poprawić jej wygląd. Najlepsze efekty uzyskuje się pracując nad blizną świeżą od początku procesu jej kształtowania. Pozwala to uniknąć przerostów tkanki, zmian barwy.

Jak dbać o bliznę, aby była jak najmniej widoczna?

Blizny powstają w wyniku różnych uszkodzeń skóry, w wyniku operacji, wypadku, oparzenia, usuwania tatuażu, dużych wyprysków, choroby takiej jak ospa czy odra, trądziku, rozcięcia skóry przez nieuwagę. Wszystkie podlegają temu samemu procesowi gojenia skóry, w czasie którego bardzo ważna jest odpowiednia higiena, dbanie o utrzymywanie brzegów rany jak najbliżej oraz o odpowiednie nawilżenie tkanki. Gdy rana się zagoi należy jak najwcześniej pielęgnować budującą się tkankę blizny wmasowując lek na blizny, zawierający substancje czynne zapobiegające nadmiernemu wzrostowi tkanki blizny, zmniejszające obrzęk, antybakteryjne, nawilżające tkankę blizny, zmniejszające dyskomfort np. Contractubex ® żel.

Jakie blizny można leczyć żelem Contractubex ®?

maść na blizny - contractubex żel

Żel Contractubex ® to preparat do leczenia blizn różnego pochodzenia. Jest zalecany do leczenia blizn po:
• operacjach i zabiegach chirurgicznych
• cesarskich cięciach
• oparzeniach
• urazach skóry
• ospie, trądziku
• chirurgii laserowej
• przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny
• przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena)

Więcej informacji jak dbać o bliznę podano na stronie producenta preparatu.

contactubex - maść na bliznę po opryszczce

Kup teraz

 

Kiedy nie należy stosować maści, kremów, żeli, plastrów na blizny?

Nie należy ich używać gdy występuje nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję czynną zawartą w preparatach na blizny lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Jeśli występuje reakcja uczuleniowa na leży przerwać stosowanie.
Nie należy stosować preparatów na blizny na niewyleczone rany.
Nie wolno stosować na uszkodzoną skórę i na błony śluzowe.
Nie należy stosować na bardzo duże powierzchnie skóry.

Czy trzeba bliznę zakrywać?

Świeże blizny trzeba chronić przed podrażnieniami, nie tylko dlatego, że to może być bolesne ale również aby przez podrażnianie czy uszkadzanie nie powodować nadmiernego wzrostu tkanki blizny. Bliznę trzeba też chronić przed promieniami UV aby nie uległa przebarwieniu. Jak dbać o bliznę podpowie personel medyczny, a jest to bardzo istotne aby w przyszłości była jak najmniej widoczną „pamiątką” urazu.

Czy można bliznę opalać?

jak dbać o bliznę - ochrona przed słońcem

Wystawianie blizny na działanie promieni słonecznych czy opalanie w solarium może spowodować trwałe przebarwienie blizny. Pod wpływem promieni UV pojawi się pigment, który spowoduje, że blizna będzie dużo bardziej widoczna. Jeśli wychodzimy na słońce należy stosować kremy z bardzo wysokim filtrem min 50 lub blokery UV. Więcej jak dbać o bliznę i czy bliznę można opalać  w artykule "Czy blizny można opalać"

 

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora J. Dąbkowska sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
email: biuro@egora.pl
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
Administratorem danych osobowych jest Egora J.Dąbkowska sp.k.
Dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną na podany adres e-mail.
Przysługują Pani / Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
Pełna treść klauzuli znajduje się tutaj.
© 2020 - 2021 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.