czy blizny mozna opalać?

Co jest najlepsze na blizny?

Na blizny skutecznie działają trzy substancje czynne wspomagające proces gojenia skóry i regulujące tworzenie tkanki blizny:
– Wyciąg z cebuli – posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny
– Heparyna – zmiękcza bliznę, zmniejsza obrzęk, pomaga wiązać wodę w tkance blizny, pobudza regenerację
– Alantoina – ma działanie zmiękczające, łagodzi świąd często pojawiający się w procesie gojenia.
Żel na blizny Contractubex ® zawiera wszystkie te substancje i jest polecany przez lekarzy na całym świecie w ponad 60 krajach.

Czy można zmienić wygląd blizny dojrzałej?

Blizny świeże, niedawno powstałe mają czerwone zabarwienie i są lekko wypukłe. Blizny mogą dojrzewać nawet 2-3 lata. Prawidłowo dojrzała blizna jest nieco jaśniejsza niż otaczająca skóra, płaska i nie stwarza żadnych napięć nie naciąga skóry, nie jest wrośnięta w tkankę podskórną.
Każdą bliznę można zmniejszyć i poprawić jej wygląd. Najlepsze efekty uzyskuje się pracując nad blizną świeżą od początku procesu jej kształtowania. Pozwala to uniknąć przerostów tkanki, zmian barwy.

Jak dbać o bliznę aby była jak najmniej widoczna?

Blizny powstają w wyniku różnych uszkodzeń skóry, w wyniku operacji, wypadku, oparzenia, usuwania tatuażu, dużych wyprysków, choroby takiej jak ospa czy odra, trądziku, rozcięcia skóry przez nieuwagę. Wszystkie podlegają temu samemu procesowi gojenia skóry, w czasie którego bardzo ważna jest odpowiednia higiena, dbanie o utrzymywanie brzegów rany jak najbliżej oraz o odpowiednie nawilżenie tkanki. Gdy rana się zagoi należy jak najwcześniej pielęgnować budującą się tkankę blizny wmasowując lek na blizny, zawierający substancje czynne zapobiegające nadmiernemu wzrostowi tkanki blizny, zmniejszające obrzęk, antybakteryjne, nawilżające tkankę blizny, zmniejszające dyskomfort np. Contractubex ® żel.

Jakie blizny można leczyć żelem Contractubex ®?

Żel oraz plastry Contractubex ® to skuteczne preparaty do leczenia blizn różnego pochodzenia. Są zalecane do leczenia blizn po:
• operacjach i zabiegach chirurgicznych
• cesarskich cięciach
• oparzeniach
• urazach skóry
• ospie, trądziku
• chirurgii laserowej
• przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny
• przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena)

Kiedy nie należy stosować maści, kremów, żeli, plastrów na blizny?

Nie należy ich używać gdy występuje nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję czynną zawartą w preparatach na blizny lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Jeśli występuje reakcja uczuleniowa na leży przerwać stosowanie.
Nie należy stosować preparatów na blizny na niewyleczone rany.
Nie należy stosować na uszkodzoną skórę i na błony śluzowe.
Nie należy stosować na bardzo duże powierzchnie skóry.

Czy trzeba bliznę zakrywać?

Świeże blizny trzeba chronić przed podrażnieniami, nie tylko dlatego, że to może być bolesne ale również aby przez podrażnianie czy uszkadzanie nie powodować nadmiernego wzrostu tkanki blizny. Bliznę trzeba też chronić przed promieniami UV aby nie uległa przebarwieniu

Czy można bliznę opalać?

Wystawianie blizny na działanie promieni słonecznych czy opalanie w solarium może spowodować trwałe przebarwienie blizny. Pod wpływem promieni UV pojawi się pigment, który spowoduje, że blizna będzie dużo bardziej widoczna. Jeśli wychodzimy na słońce należy stosować kremy z bardzo wysokim filtrem min 50 lub blokery UV. Więcej w artykule “Czy blizny można opalać”