Czy blizny można opalać?

czy blizny mozna opalać?

Światło słoneczne

Rozpoczyna się lato, przed nami wiele słonecznych dni. Często dostajemy od Was pytania, czy bliznę należy chronić przed słońcem? Odpowiedź brzmi tak, a dlaczego opalanie blizn i opalanie blizn pooperacyjnych jest szkodliwe, a nawet niebezpieczne dowiecie się w dalszej części tego artykułu. Odpowiemy także jak dbać o bliznę. Przeczytajcie, weźcie do serca na pewno będziecie bezpieczniejsi.
Lekarze w ogóle nie zalecają opalania blizny. Szczególnie dotyczy to świeżych blizn występujących na twarzy oraz ciele. Blizny te są bowiem bardzo wrażliwe na promieniowanie UV i mogą ulec oparzeniu lub przebarwieniu. Leczenie z kolei takich blizn jest bardzo uciążliwe i kosztowne. W związku z tym lepiej jest przestrzegać podstawowych zasad związanych z pielęgnacją blizny, aby uniknąć ewentualnych problemów. Opalanie blizn, opalanie blizn pooperacyjnych jest narażaniem nie tylko na zmianę estetyki blizny, ale także narażeniem na bardzo poważne powikłania zdrowotne.

czy blizny można opalać - światło słoneczne

Co to jest światło słoneczne?

Zanim uzasadnimy, dlaczego opalanie blizn, a szczególnie opalanie blizn pooperacyjnych jest niepożądane musimy zdać sobie sprawę co to jest światło słoneczne. Informacje takie otrzymywaliśmy na lekcjach fizyki, ale z doświadczenia wiemy, że nie wszyscy o tym pamiętają. Światło słoneczne – promieniowanie słoneczne jest wiązką fal elektromagnetycznych w skład których wchodzi między innymi promieniowanie podczerwone, światło widzialne i promieniowanie ultrafioletowe. To właśnie promieniowanie ultrafioletowe powoduje, że opalanie blizn i opalanie blizn pooperacyjnych jest tak szkodliwe, dlatego poświęcimy mu trochę więcej miejsca w tej publikacji.

Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na 3 zakresy w zależności od długości fal.

  • Promieniowanie ultrafioletowe A (nadfiolet bliski) towarzyszy nam przez cały rok, nawet wtedy, kiedy dni są pochmurne bez widzialnego słońca. Przenikają przez chmury. Wielu osobom wydaje się, że są zupełnie bezpieczne, ale nie jest tak do końca. Odpowiadają za starzenie skóry, gdyż wnikają głębiej niż promienie B, bo aż do skóry właściwej powodując powstawanie wolnych rodników. Jeżeli blizna znajduje się na odkrytej części ciała możemy mówić, że jest to bierne opalanie blizn i bierne opalanie blizn pooperacyjnych. Trzeba pamiętać, że te promienie przenikają też przez szkło. Jest to bardziej podstępne, ponieważ może uszkodzić komórki nie powodując dolegliwości bólowych.
  • Promieniowanie ultrafioletowe B (nadfiolet średni) odpowiedzialne jest za brązowienie skóry, ale nadmierne narażenie na UVB może powodować bolesne oparzenia. Fale nie przenikają przez chmury i szkło.
  • Promieniowanie ultrafioletowe C (nadfiolet daleki) dla nas jest najmniej istotne, gdyż w znacznej części zostaje pochłonięte przez atmosferę. Jest to najkrótsza fala wśród ultrafioletów.

Podsumowując opalanie blizn i opalanie blizn pooperacyjnych jest niewskazane i wymaga ochrony. Dowiedz się jak dbać o bliznę z innych ciekawych publikacji na tej stronie.

czy blizny można opalać

Czy blizny po oparzeniu termicznym można opalać?

Opalanie blizny po urazie termicznym może także negatywnie wpłynąć na świeżo powstałe tkanki.  Zabliźniona skóra po oparzeniu zwykle ma nierównomierną powierzchnię oraz nie ma jednolitego koloru. Gdzie nie gdzie mogą pojawić się odbarwienia. Jeżeli blizna taka występuje na powierzchni, która jest łatwo narażona na promienie słoneczne wówczas miejsce to powinno być szczególnie zabezpieczone. Najlepiej stosować kilka razy dziennie krem z wysokim filtrem UV. Wystawienie blizny na długie przebywanie na słońcu, może doprowadzić do poparzenia słonecznego. Opalona blizna po oparzeniu to niestety ryzyko wystąpienia przebarwień, zaognionych zmian. Jeśli nastąpią odbarwienia skóry, leczenie nie jest proste. Odpowiednia pielęgnacja nie wymaga od nas dużo wysiłku, to o czym należy pamiętać to zabezpieczać starannie bliznę preparatami przeciwsłonecznymi.

Pamiętaj: Próba opalenia skóry w celu ukrycia blizny nie jest dobrym pomysłem i najprawdopodobniej doprowadzi do jeszcze większej jej widoczności. Opalanie blizn po oparzeniu może doprowadzić do powstania brązowych plam.

contactubex - maść na bliznę po opryszczce

Kup teraz

 

Opalanie w solarium, a blizny

czy blizny można opalać - opalanie w solarium

Często pojawiają się wątpliwości dotyczące sztucznego opalania. Stosowanie środków brązujących czy samoopalaczy nie jest przeciwwskazane dla zagojonych blizn, choć raczej nie daje w pełni zadowalających efektów. Należy nakładać, niewielką ilość preparatu w miejscu blizny. W przypadku opalania w solarium to zdania specjalistów bywają podzielone, choć przeważa opinia, że nie jest to zalecane.

Należy pamiętać, że promieniowanie w solariach pochodzi ze specjalnych lamp – promienników. Ich producenci bardzo dokładnie podają jakie światło jest przez nie emitowane, jaki powinien być czas bezpiecznego naświetlania, a także kiedy, po ilu godzinach pracy dany promiennik należy wymienić. Wielokrotnie opinie publiczna poruszyły informacje o nieprzestrzeganiu tych zasad. Wyeksploatowane promienniki mogą emitować światło o nieznanej nam długości fali, a przez to mogą okazać się bardzo niebezpieczne nawet przy przestrzeganiu zalecanego czasu zabiegu opalania.  Warto pamiętać o wybieraniu tych punktów, do których mamy zaufanie. Nieraz warto zapłacić więcej za zabieg, a mieć pewność, że nie przyniesie negatywnych skutków. Skłaniamy się jednak do tego, że opalanie blizn, opalanie blizn pooperacyjnych i pooparzeniowych szczególnie powinno być ograniczone do minimum lub zupełnie wyeliminowane.

Pamiętaj: Jeżeli zdecydujesz się na samoopalacz lub inne brązujące kosmetyki, nakładaj niewielką ilość, delikatnie i dokładnie rozprowadzając na powierzchni blizny. Należy bardzo dokładnie zapoznać się z ulotką producenta, a jeżeli nadal nurtują nas wątpliwości warto skontaktować się z produkt managerem, który powinien rozwiać wasze wątpliwości, a także  odpowiedzieć jak dbać o bliznę.  Na opakowaniach często można znaleźć telefon serwisu konsumenta. Na pewno jednak taki sposób na opalanie blizn i opalanie blizn pooperacyjnych jest bezpieczniejszy od naturalnego promieniowania słoneczne lub sztucznego w solarium.

Tatuaż, a słońce?

czy blizny można opalać - tatuaż a słońce

Wszystkie formy uszkodzenia skóry, w tym także tatuaże mogą prowadzić do nadmiernej pigmentacji po ekspozycji na słońce. Tradycyjne wykonywanie tatuażu powoduje mechaniczne uszkodzenia skóry poprzez nakłucia igłami lub urządzeniem do wykonywania tego rodzaju „dekoracji”. Zatem opalanie świeżego tatuażu rządzi się takimi samymi prawami jak opalanie blizny lub opalenie blizny pooperacyjnej. Lepiej wstrzymać się do zupełnego wygojenia tatuowanego miejsca i odczekanie kilku miesięcy. Dodatkowo, tatuaż ma najczęściej ciemną barwę a zatem jeszcze bardziej absorbuje promienia zatem nie rekomendujemy opalania tej okolicy.

Pamiętaj: Opalanie świeżego tatuażu to duże ryzyko. Jeśli możesz zabezpiecz to miejsce ubraniem oraz odpowiednimi kosmetykami z filtrem UV.

Dowiedz się więcej o pielęgnacji świeżego tatuażu, a także o zasadach pielęgnacji skóry po jego usunięciu: Upiększać, nie upiększać, oto jest pytanie

Czy blizny pooperacyjne można opalać?

czy blizny pooperacyjne można opalać

Blizny po operacjach powinny być szczególnie pielęgnowane, gdyż w obrębie rany tworzą się nowe naczynia krwionośne oraz rozpoczyna się proces intensywnej produkcji kolagenu. Dlatego też w fazie gojenia, opalanie blizn pooperacyjnych jest zdecydowanie zabronione. Proces gojenia blizny zazwyczaj trwa około 1 roku. W tym czasie, jeśli będziemy przebywać na słońcu, konieczna jest ochrona powierzchni blizny. Możemy ją zakryć częścią ubrania. Dla pań po cesarskim cięciu, najczęściej blizna znajduje się poniżej linii bikini, tak więc nie jest wystawiana na oddziaływanie promieni słonecznych. Mimo to, nakładając krem czy olejek na ciało, nie zapomnij także o z bliźnie. Dodatkowe zabezpieczenie na pewno nie zaszkodzi. Osoby, które miały operacje kardiologiczne czy zabiegi usunięcia haluksów, tarczycy, znamion i pieprzyków powinny chronić bliznę przed słońcem, nie tylko na wakacjach powinni dowiedzieć się jak dbać o bliznę. Jak postępować aby zapewnić jej dalsze prawidłowe gojenie, a w rezultacie zadawalający wygląd.

Pamiętaj: świeżą bliznę powinno się bezwzględnie chronić przed słońcem.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować i co stosować na blizny pooperacyjne.

 

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora J. Dąbkowska sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
email: biuro@egora.pl
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
Administratorem danych osobowych jest Egora J.Dąbkowska sp.k.
Dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną na podany adres e-mail.
Przysługują Pani / Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
Pełna treść klauzuli znajduje się tutaj.
© 2020 - 2021 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.