Czy blizny można opalać?

czy blizny mozna opalać?

Światło słoneczne

Przed nami wiele słonecznych dni. Często dostajemy od Was pytania czy bliznę należy chronić przed słońcem?
Lekarze w ogóle nie zalecają opalania blizny. Szczególnie dotyczy to świeżych blizn występujących na twarzy oraz ciele. Blizny te są bowiem bardzo wrażliwe na promieniowanie UV i mogą ulec oparzeniu lub przebarwieniu. Leczenie z kolei takich blizn jest bardzo uciążliwe i kosztowne. W związku z tym lepiej jest przestrzegać podstawowych zasad związanych z pielęgnacją blizny aby uniknąć ewentualnych problemów.

Czy blizny po oparzeniu termicznym można opalać?

Zabliźniona skóra po oparzeniu zwykle ma nierównomierną powierzchnię oraz nie ma jednolitego koloru. Gdzie nie gdzie mogą pojawić się odbarwienia. Jeżeli blizna taka występuje na powierzchni, która jest łatwo narażona na promienie słoneczne wówczas miejsce to powinno być szczególnie zabezpieczone. Najlepiej stosować kilka razy dziennie krem z wysokim filtrem UV. Wystawienie blizny na długie przebywanie na słońcu, może doprowadzić do poparzenia słonecznego. Opalona blizna po oparzeniu to niestety ryzyko wystąpienia przebarwień, zaognionych zmian. Jeśli nastąpią odbarwienia skóry, leczenie nie jest proste. Odpowiednia pielęgnacja nie wymaga od nas dużo wysiłku, to o czym trzeba pamiętać to zabezpieczać starannie bliznę preparatami przeciwsłonecznymi.

Pamiętaj: Próba opalenia skóry w celu ukrycia blizny nie jest dobrym pomysłem i najprawdopodobniej doprowadzi do jeszcze większej jej widoczności.

Opalanie na solarium, a blizny

Często pojawiają się wątpliwości dotyczące sztucznego opalania. Stosowanie środków brązujących czy samoopalaczy nie jest przeciwwskazane dla zagojonych blizn, choć raczej nie daje w pełni zadowalających efektów. Należy nakładać, tylko musnąć niewielką ilość preparatu w miejscu blizny. Jeżeli natomiast chodzi o opalanie na solarium to zdania specjalistów bywają podzielone, choć przeważa opinia, że nie jest to zalecane.

Pamiętaj: Jeżeli się zdecydujesz na samoopalacz lub inne brązujące kosmetyki, nakładaj niewielką ilość, delikatnie i dokładnie rozprowadzając na powierzchni blizny.

Tatuaż, a słońce?

Wszystkie formy uszkodzenia skóry, w tym także tatuaże mogą prowadzić do nadmiernej pigmentacji po ekspozycji na słońce.

Pamiętaj: Opalanie świeżego tatuażu to duże ryzyko. Jeśli możesz zabezpiecz to miejsce ubraniem oraz odpowiednimi kosmetykami z filtrem UV.

Czy blizny pooperacyjne można opalać?

Blizny po operacjach powinny być szczególnie pielęgnowane gdyż w obrębie rany tworzą się nowe naczynia krwionośne oraz rozpoczyna się proces intensywnej produkcji kolagenu. Dlatego też w fazie gojenia, opalanie blizn pooperacyjnych jest zdecydowanie zabronione. Proces gojenia blizny zazwyczaj trwa około 1 roku. W tym czasie jeśli będziemy przebywać na słońcu, konieczna jest ochrona powierzchni blizny. Możemy ją zakryć częścią ubrania. Dla pań po cesarskim cięciu, najczęściej blizna znajduje się poniżej linii bikini, tak więc nie jest wystawiana na oddziaływanie promieni słonecznych. Mimo to, nakładając krem czy olejek na ciało, nie zapomnij także o z bliźnie. Dodatkowe zabezpieczenie na pewno nie zaszkodzi. Osoby, które miały operacje kardiologiczne czy zabiegi usunięcia haluksów, tarczycy, znamion i pieprzyków powinny chronić bliznę przed słońcem, nie tylko na wakacjach.

Pamiętaj: świeżą bliznę powinno się bezwzględnie chronić przed słońcem.

 

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora sp. z o.o. sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
© 2020 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.