Co stosować na blizny pooperacyjne

Co stosować na blizny pooperacyjne takie jak blizny po cesarskim cięciu, po usunięciu wyrostka, operacji tarczycy…

Blizny powstają w procesie gojenia się rany po uszkodzeniu skóry. Prawidłowe dbanie o ranę i powstającą bliznę pozytywnie wpływa na szybkość gojenia się i późniejszy wygląd blizny. W wyniku operacji uraz sięga skóry właściwej i głębiej.

Proces gojenia się rany przebiega w kilku etapach:

  1. Faza zapalna w czasie której rana wypełnia się skrzepem krwi a następnie nad nim buduje się strup trwa to około 24 godzin. Następnie ograniczona faza zapalna, rana zaczyna się oczyszczać, makrofagi usuwają komórki obumarłe a do rany wnikają naczynia krwionośne.
  2. Po 7 dniach zaczyna się faza gojenia rany. Fibroblasty (komórki tkanki łącznej) mnożą się i zaczynają wytwarzać kolagen. Następnie pojawiają się naczynia krwionośne i produkcja kolagenu maleje. Gdy powstaje go zbyt dużo mogą tworzyć się blizny przerostowe lub bliznowce.Niektóre osoby mają dziedziczną skłonność do powstawania bliznowców. Również osoby młode do 20 roku życia są bardziej narażone na powstawanie wypukłych blizn z powodu większej produkcji kolagenu.
  3. Ostatnia faza przebudowy blizny może trwać od kilku miesięcy nawet do 2 lat.

Po operacji pacjent jest pod opieką lekarza i powinien stosować się do jego zaleceń.

Po zdjęciu szwów, ustąpieniu stanu zapalnego i odpadnięciu strupków można rozpocząć kurację blizny. Można zacząć stosować maść, krem lub żel na blizny z aktywnymi składnikami przeciwzapalnymi, zmiękczającym, wygładzającymi i rozluźniającymi tkankę blizny. Masaż miejsca tworzenia się blizny i jego okolic wpływa pozytywnie na kształtowanie się blizny dlatego konsystencja żelu np. Contractubex® jest w tym przypadku wygodniejsza w stosowaniu.

 

Niezależnie od rodzaju operacji należy odpowiednio dbać o bliznę:

  1. Chronić bliznę przed mechanicznymi podrażnieniami.Świeże blizny są wrażliwe na dotyk, stosowanie specjalnych plastrów na blizny np. Contractubex® pozwala chronić bliznę przed otarciami przez ubranie czy pościel w nocy. Dodakowo zawarte w plastrach Contractubex® składniki aktywne są uwalniane stopniowo w trakcie całego czasu kontaktu ze skórą i wpływają pozytywnie na proces kształtowania się blizny. Plastry na blizny Contractubex® są wygodne w stosowaniu, możesz je stosować raz na dobę i zapomnieć o ochronie blizny.
  2. Unikać promieni UV, chronić bliznę przed słońcem. Zakrywaj bliznę i stosuj kremy blokujące działanie promieni ultrafioletowych. Wystawione na działanie słońca blizny mogą ulec przebarwieniu.

 

Co stosować po operacji cesarskiego cięcia tzw. cesarce?

Operacja cesarskiego cięcia polega na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy aby wyjąć dziecko. Ponieważ uszkodzenia sięgają głęboko blizna powstaje nie tylko na skórze. Ważne jest szybkie, bo już po 8 godzinach od operacji przechodzenie do pozycji wyprostowanej i głębokie oddychanie (o ile nie ma przeciwskazań i lekarz nie zaleci inaczej). Aby uniknąć zrostów pooperacyjnych po cesarce zaleca się mobilizację blizny przeprowadzaną z wykwalifikowanym fizjoterapeutą.

Aby blizna była jak najmniejsza, można zacząć o nią dbać już po 10 dniach od cesarskiego cięcia. Można delikatnie opukiwać miejsce cięcia i okolice zimnymi opuszkami palców. Po 4 tygodniach od cesarskiego cięcia można masować okolice blizny aby pobudzić krążenie a po ustąpieniu stanu zapalnego i zdjęciu szwów stosować na bliznę żel Contractubex® wmasowując go regularnie przez 3 miesiące. Na noc wygodnie jest zakładać plastry na blizny Contractubex®, które uwalniają stopniowo substancje czynne, nawilżają tkankę blizny, łagodzą świąd i ciągnięcie oraz chronią wrażliwe miejsce przed podrażnieniami przez ubranie czy pościel.

Przy wątpliwościach warto skonsultować się z lekarzem, położną lub fizjoterapeutą.

Więcej o tym Jak zapobiegać powstawaniu blizn i bliznowców

 

Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora sp. z o.o. sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
© 2020 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.