Ze względu na przyczynę powstania oparzenia możemy je oddzielić na termiczne (występują najczęściej) słoneczne, chemiczne i elektryczne. Objawy i późniejsze sposoby leczenia zależą od stopnia oparzenia czyli głębokości uszkodzenia tkanek.
Natychmiast oddzielić tkanki od źródła oparzenia i schłodzić oparzone miejsce. Przynosi to ulgę w bólu ale również zapobiega dotarciu uszkodzeń do głębszych warstw tkanek. Oparzenia schładzać można wodą w temperaturze 15 stopni lub żelowymi okładami (w przypadku rany należy je kłaść na jałowym opatrunku). Jeśli mamy w okolicy oparzenia biżuterię należy ją usunąć bo później może to być niemożliwe z powodu opuchlizny.
Jeśli do rany przywarło ubranie nie należy go usuwać samodzielnie.
Nie należy również przekłuwać pęcherzy.
Samodzielnie możemy leczyć jedynie oparzenia pierwszego stopnia. Do lekarza należy się udać jak najszybciej z oparzeniami wyższego stopnia oraz za każdym razem gdy oparzenia obejmują twarz, ręce, stopy, krocze.
Powierzchniowe, drobne oparzenia po schłodzeniu można przemyć produktem do oczyszczania ran żeby zmniejszyć ryzyko infekcji.
Składniki, które dobrze wpływają na gojenie się oparzeń to D-pantenol i alantoina znajduja się w wielu preparatach do leczenia oparzeń dostępnych w aptece. Występują w postaci pianek, kremów i maści. Maści sprawdzają się lepiej przy silniejszych oparzeniach, pozostają dłużej na skórze w postaci filmu. Niektóre maści mogą zawierać również antybiotyk aby zapobiegać zakażeniom.
Na rany należy założyć jałowy opatrunek lub hydrożelowe plastry na oparzenia, które dodatkowo chłodzą i nawilżają skórę, zmniejszają ból i przyspieszają gojenie. W dalszej części publikacji odpowiemy jak zapobiegać bliznom po oparzeniu.
Po zagojeniu się rany aby zmniejszyć ryzyko blizny należy odpowiednio zadbać o skórę. Składniki, które wpływają pozytywnie na blizny to:
- Wyciąg z cebuli posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze oraz zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny.
- Heparyna zmiękcza bliznę, zmniejsza obrzęk, pobudza regenerację komórek oraz może wiązać wodę w tkance blizny.
- Alantoina pobudza powstawanie blizny oraz ma działanie zmiękczające, a także zmniejsza świąd często towarzyszący procesowi gojenia.
Wszystkie te składniki znajdziesz w żelu Contractubex® . Leczenie można rozpocząć natychmiast po zagojeniu się rany. Najlepsze efekty daje stosowanie plastrów przez co najmniej 3 miesiące.
Wczesne rozpoczęcie pielęgnacji blizny po wygojeniu się rany jest kluczową czynnością, znacząco wpływającą na jej wygląd oraz fakturę w przyszłości.
Jak zapobiegać bliznom po oparzeniu? - Natychmiast po zdarzeniu usuń źródło oparzenia.
Jak zapobiegać bliznom po poparzeniu? – Jeżeli jest to oparzenie termiczne natychmiast schłodź oparzona okolicę zimną, czystą wodą.
Jak zapobiegać bliznom po poparzeniu? – Jeżeli okolica jest rozległa wezwij fachową pomoc.
Jak zapobiegać bliznom po poparzeniu? – Przestrzegaj zaleceń lekarskich.
Jak zapobiegać bliznom po poparzeniu? – Zmieniaj opatrunek według zaleceń, aby nie doszło do zainfekowania rany.
Jak zapobiegać bliznom po poparzeniu? – Opatrunki zdejmuj bardzo delikatnie, możesz je odmoczyć przy użyciu odpowiednich preparatów tak, aby nie uszkodzić zabliźniającej się rany.
Jak zapobiegać bliznom po poparzeniu? – Nie usuwaj strupków, pozwól im samym odpaść.
Jak zapobiegać bliznom po poparzeniu? – Systematycznie stosuj sprawdzony preparat do leczenia blizn np. Contractubex.
Wszelkie wątpliwości wyjaśniaj z lekarzem lub pielęgniarką.