Oparzenia Pierwsza Pomoc i Pielęgnacja Rany - sposoby na blizny

Co stosować na bliznę po oparzeniach. Oparzenia pierwsza pomoc
Blizna po oparzeniach. Oparzenia pierwsza pomoc.

Oparzenia zdarzają się częściej niż myślisz zarówno w domu (grill, gorąca kuchenka, żelazko, wrzątek) jak i w czasie letnich wyjazdów (oparzenia słoneczne). Są także oparzenia chemikaliami, równie bolesne i niebezpieczne. Często zadawane pytanie jak zapobiegać bliznom po oparzeniu staje się bardzo istotne.

Rodzaje oparzeń

Ze względu na przyczynę powstania oparzenia możemy je oddzielić na termiczne (występują najczęściej) słoneczne, chemiczne i elektryczne. Objawy i późniejsze sposoby leczenia zależą od stopnia oparzenia czyli głębokości uszkodzenia tkanek.

  • Oparzenia stopnia pierwszego obejmują tylko naskórek, pojawia się zaczerwienienie, skóra jest sucha i piecze przy dotyku.
  • Oparzenia drugiego stopnia to uszkodzenie naskórka i skóry właściwej leżącej pod nim. Skóra jest czerwona, pojawiają się pęcherze z przejrzystym płynem.
  • Oparzenia trzeciego stopnia sięgają głębiej uszkadzają oprócz skóry znajdującą się pod nimi tkankę tłuszczową. Mają barwę jasno lub ciemnobrązową, są chropowate nie reagują na dotyk.
  • Oparzenia czwartego stopnia uszkadzają również mięsnie, ścięgna a nawet kości.

Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Natychmiast oddzielić tkanki od źródła oparzenia i schłodzić oparzone miejsce. Przynosi to ulgę w bólu ale również zapobiega dotarciu uszkodzeń do głębszych warstw tkanek. Oparzenia schładzać można wodą w temperaturze 15 stopni lub żelowymi okładami (w przypadku rany należy je kłaść na jałowym opatrunku). Jeśli mamy w okolicy oparzenia biżuterię należy ją usunąć bo później może to być niemożliwe z powodu opuchlizny.
Jeśli do rany przywarło ubranie nie należy go usuwać samodzielnie.
Nie należy również przekłuwać pęcherzy.
Samodzielnie możemy leczyć jedynie oparzenia pierwszego stopnia. Do lekarza należy się udać jak najszybciej z oparzeniami wyższego stopnia oraz za każdym razem gdy oparzenia obejmują twarz, ręce, stopy, krocze.
Powierzchniowe, drobne oparzenia po schłodzeniu można przemyć produktem do oczyszczania ran żeby zmniejszyć ryzyko infekcji.

Pierwsza pomoc oparzenia. Co na blizny po oparzeniach

Oparzenia jak złagodzić ból, czym smarować oparzenia

Składniki, które dobrze wpływają na gojenie się oparzeń to D-pantenol i alantoina znajduja się w wielu preparatach do leczenia oparzeń dostępnych w aptece. Występują w postaci pianek, kremów i maści. Maści sprawdzają się lepiej przy silniejszych oparzeniach, pozostają dłużej na skórze w postaci filmu. Niektóre maści mogą zawierać również antybiotyk aby zapobiegać zakażeniom.
Na rany należy założyć jałowy opatrunek lub hydrożelowe plastry na oparzenia, które dodatkowo chłodzą i nawilżają skórę, zmniejszają ból i przyspieszają gojenie. W dalszej części publikacji odpowiemy jak zapobiegać bliznom po oparzeniu.

contactubex - maść na bliznę po opryszczce

Kup teraz

Oparzenia czym smarować by zmniejszyć widoczność blizny.

Po zagojeniu się rany aby zmniejszyć ryzyko blizny należy odpowiednio zadbać o skórę. Składniki, które wpływają pozytywnie na blizny to:
- Wyciąg z cebuli posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze oraz zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny.

- Heparyna zmiękcza bliznę, zmniejsza obrzęk, pobudza regenerację komórek oraz może wiązać wodę w tkance blizny.

- Alantoina pobudza powstawanie blizny oraz ma działanie zmiękczające, a także zmniejsza świąd często towarzyszący procesowi gojenia.

Wszystkie te składniki znajdziesz w żelu Contractubex® . Leczenie można rozpocząć natychmiast po zagojeniu się rany. Najlepsze efekty daje stosowanie plastrów przez co najmniej 3 miesiące.

Wczesne rozpoczęcie pielęgnacji blizny po wygojeniu się rany jest kluczową czynnością, znacząco wpływającą na jej wygląd oraz fakturę w przyszłości.

Jak zapobiegać bliznom po oparzeniu? - Natychmiast po zdarzeniu usuń źródło oparzenia.

Jak zapobiegać bliznom po poparzeniu? – Jeżeli jest to oparzenie termiczne natychmiast schłodź oparzona okolicę zimną, czystą wodą.

Jak zapobiegać bliznom po poparzeniu? – Jeżeli okolica jest rozległa wezwij fachową pomoc.

Jak zapobiegać bliznom po poparzeniu? – Przestrzegaj zaleceń lekarskich.

Jak zapobiegać bliznom po poparzeniu? – Zmieniaj opatrunek według zaleceń, aby nie doszło do zainfekowania rany.

Jak zapobiegać bliznom po poparzeniu? – Opatrunki zdejmuj bardzo delikatnie, możesz je odmoczyć przy użyciu odpowiednich preparatów tak, aby nie uszkodzić zabliźniającej się rany.

Jak zapobiegać bliznom po poparzeniu? – Nie usuwaj strupków, pozwól im samym odpaść.

Jak zapobiegać bliznom po poparzeniu? – Systematycznie stosuj sprawdzony preparat do leczenia blizn np. Contractubex.

Wszelkie wątpliwości wyjaśniaj z lekarzem lub pielęgniarką.

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora J. Dąbkowska sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
email: biuro@egora.pl
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
Administratorem danych osobowych jest Egora J.Dąbkowska sp.k.
Dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną na podany adres e-mail.
Przysługują Pani / Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
Pełna treść klauzuli znajduje się tutaj.
© 2020 - 2021 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.