Oparzenia pierwsza pomoc, czym pielęgnować ranę i jak przeciwdziałać bliznom

Co stosować na bliznę po oparzeniach. Oparzenia pierwsza pomoc

Blizna po oparzeniach. Oparzenia pierwsza pomoc.

Oparzenia zdarzają się częściej niż myślisz zarówno w domu (grill, gorąca kuchenka, żelazko, wrzątek) jak i w czasie letnich wyjazdów (oparzenia słoneczne)

Rodzaje oparzeń

Ze względu na przyczynę powstania oparzenia możemy je oddzielić na termiczne (występują najczęściej) słoneczne, chemiczne i elektryczne. Objawy i późniejsze sposoby leczenia zależą od stopnia oparzenia czyli głębokości uszkodzenia tkanek.

  • Oparzenia stopnia pierwszego obejmują tylko naskórek, pojawia się zaczerwienienie, skóra jest sucha i piecze przy dotyku.
  • Oparzenia drugiego stopnia to uszkodzenie naskórka i skóry właściwej leżącej pod nim. Skóra jest czerwona, pojawiają się pęcherze z przejrzystym płynem.
  • Oparzenia trzeciego stopnia sięgają głębiej uszkadzają oprócz skóry znajdującą się pod nimi tkankę tłuszczową. Mają barwę jasno lub ciemnobrązową, są chropowate nie reagują na dotyk.
  • Oparzenia czwartego stopnia uszkadzają również mięsnie, ścięgna a nawet kości.

 

Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Natychmiast oddzielić tkanki od źródła oparzenia i schłodzić oparzone miejsce. Przynosi to ulgę w bólu ale również zapobiega dotarciu uszkodzeń do głębszych warstw tkanek. Oparzenia schładzać można wodą w temperaturze 15 stopni lub żelowymi okładami (w przypadku rany należy je kłaść na jałowym opatrunku). Jeśli mamy w okolicy oparzenia biżuterię należy ją usunąć bo później może to być niemożliwe z powodu opuchlizny.
Jeśli do rany przywarło ubranie nie należy go usuwać samodzielnie.
Nie należy również przekłuwać pęcherzy.
Samodzielnie możemy leczyć jedynie oparzenia pierwszego stopnia. Do lekarza należy się udać jak najszybciej z oparzeniami wyższego stopnia oraz za każdym razem gdy oparzenia obejmują twarz, ręce, stopy, krocze.
Powierzchniowe, drobne oparzenia po schłodzeniu można przemyć produktem do oczyszczania ran żeby zmniejszyć ryzyko infekcji.

Pierwsza pomoc oparzenia. Co na blizny po oparzeniach

Oparzenia jak złagodzić ból, czym smarować oparzenia

Składniki, które dobrze wpływają na gojenie się oparzeń to D-pantenol i alantoina znajduja się w wielu preparatach do leczenia oparzeń dostępnych w aptece. Występują w postaci pianek, kremów i maści. Maści sprawdzają się lepiej przy silniejszych oparzeniach, pozostają dłużej na skórze w postaci filmu. Niektóre maści mogą zawierać również antybiotyk aby zapobiegać zakażeniom.
Na rany należy założyć jałowy opatrunek lub hydrożelowe plastry na oparzenia, które dodatkowo chłodzą i nawilżają skórę, zmniejszają ból i przyspieszają gojenie.

 

Oparzenia czym smarować by zmniejszyć widoczność blizny.

Po zagojeniu się rany aby zmniejszyć ryzyko blizny należy odpowiednio zadbać o skórę. Składniki, które wpływają pozytywnie na blizny to:
- Wyciąg z cebuli posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze oraz zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny.

- Heparyna zmiękcza bliznę, zmniejsza obrzęk, pobudza regenerację komórek oraz może wiązać wodę w tkance blizny.

- Alantoina pobudza powstawanie blizny oraz ma działanie zmiękczające, a także zmniejsza świąd często towarzyszący procesowi gojenia.

Wszystkie te składniki znajdziesz w żelu Contractubex® (Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.)

Wczesne rozpoczęcie pielęgnacji blizny po wygojeniu się rany jest kluczową czynnością, znacząco wpływającą na jej wygląd oraz fakturę w przyszłości. Z pomocą nadchodzą plastry Contractubex®, których intensywne działanie aktywuje się podczas snu. Preparat wykorzystuje efekt okluzji, zapewniający odpowiednią wilgotność tkanki blizny. Długotrwałe działanie substancji aktywnych preparatu (6-12 godzin) pozytywnie wpływa na końcowy efekt leczenia. Podwójny mechanizm działania reguluje proces bliznowacenia, zapobiegając powstawaniu przerosłych blizn, jednocześnie je zmiękczając, wygładzając i uelastyczniając. Leczenie można rozpocząć natychmiast po zagojeniu się rany. Najlepsze efekty daje stosowanie plastrów przez co najmniej 3 miesięce.

 

Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora sp. z o.o. sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
© 2020 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.