Niechciane blizny - pamiątki po wakacjach

Co stosowac na blizny. Contractubex

W czasie wakacyjnych podróży chętnie podejmujemy się aktywności na świeżym powietrzu, co często sprzyja urazom. Po skręceniu kostki czy złamaniu ręki potrzebujemy trochę czasu, aby wrócić do formy, ale te wypadki zwykle nie pozostawiają po sobie śladu. Nieco gorzej jest w przypadku poważnych oparzeń czy skaleczeń, które skutkują niechcianą pamiątką na długie lata.

W efekcie urazów takich jak: rozcięty łuk brwiowy, głębokie skaleczenia czy poparzenie, rany goją się w ciągu kilkunastu dni, ale ślad w postaci blizny może pozostać przez całe życie. Na takie wypadki szczególnie narażeni są najmłodsi. Ich delikatna skóra o wiele łatwiej ulega także poparzeniom słonecznym czy obtarciom.

Powstawanie blizn

Blizny to typowa część gojenia się rany i pojawia się w czasie naprawy uszkodzenia skóry. Wielkość blizny, jej kształt i powierzchnia zależy od rodzaju urazu a także od naturalnych predyspozycji organizmu. U jednych osób rana goi się bardzo szybko, pozostawiając praktycznie niewielki ślad, u innych natomiast pojawiają się powikłania, w wyniku których blizna staje się rozległa i trudna do ukrycia. Dodatkowo wszelkie stany zapalne, będące skutkiem niewłaściwej pielęgnacji, wpływają na końcowy efekt zagojenia się uszkodzonego miejsca, a w efekcie finalny kształt i strukturę blizny.

contactubex - maść na bliznę po opryszczce

Kup teraz

Rodzaje blizn

Blizny możemy podzielić je np. ze względu na czas powstania, na świeże i dojrzałe. Pierwsze charakteryzują się tym, że mają czerwone zabarwienie i są lekko wypukłe, a proces ich dojrzewania trwa nawet do 24 miesięcy. Z kolei prawidłowo dojrzałe blizny są mniej widoczne, lekko jaśniejsze od skóry otaczającej, nie naciągają skóry i nie są przyrośnięte do tkanki podskórnej, w związku z tym nie powodują powstawania przykurczów. Natomiast zebranie się zbyt dużej ilości kolagenu w okolicy rany może spowodować bliznowacenie, wywołujące ból i pieczenie. Warto podkreślić, że skóra dzieci ma znacznie większą skłonność do przerostu blizny podczas gojenia na skutek czego stają się większe i grubsze.

Pielęgnacja blizn

Z pewnością nie chcemy, aby przypadkowy wypadek na urlopie pozostawił po sobie niechcianą pamiątkę na długie lata. Z leczeniem blizn nie wolno zwlekać! Chociaż każdą można skutecznie zmniejszyć i poprawić jej wygląd, najlepsze efekty przynoszą działania podjęte jak najszybciej po wygojeniu się urazu. Im blizna jest bardziej świeża, tym lepiej reaguje na stosowaną terapię. Szybkie działanie pozwoli uniknąć przerostów tkanki i jej odbarwienia. Do odbudowy naskórka, niezbędne jest nawilżenie uszkodzonego obszaru oraz ochrona skóry wokół niego. Z pomocą w walce z bliznami nadchodzą plastry Contractubex®– podczas gdy my śpimy, one stopniowo uwalniają substancje czynne. Podwójny mechanizm działania reguluje proces bliznowacenia, zapobiegając powstawaniu przerosłych blizn, jednocześnie je zmiękczając, wygładzając i uelastyczniając. Plastry mogą być używane przez całą rodzinę. Co ważne, naklejone na skórę chronią przed działaniem dziecka, które w nocy może np. zadrapać bliznę.

 

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora J. Dąbkowska sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
email: biuro@egora.pl
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
Administratorem danych osobowych jest Egora J.Dąbkowska sp.k.
Dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną na podany adres e-mail.
Przysługują Pani / Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
Pełna treść klauzuli znajduje się tutaj.
© 2020 - 2021 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.