Blizny oczami fizjoterapeuty

Rehabilitacja blizny. Praca z blizną. Co stosować na bliznę. Contractubex
Rehabilitacja blizny. Praca z blizną. Co stosować na bliznę. Contractubex

Blizny są niechcianą pamiątką po urazach, oparzeniach, a także większości zabiegów chirurgicznych. W czasach kiedy techniki laparoskopowe są coraz bardziej popularne, a nauka nieustannie idzie do przodu, blizny są mniej dostrzegalne i mniej uciążliwe. Ciągle jednak blizny, które powstały nieprawidłowo, stanowią istotny problem kliniczny. Dlaczego? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć wraz z Dariuszem Lewerą, fizjoterapeutą z ponda 20-letnim stażem.

Wielkość blizny, jej kształt i powierzchnia zależy od rodzaju urazu lub wykonanego zabiegu chirurgicznego, a także od naturalnych predyspozycji organizmu. U jednych osób rana goi się bardzo szybko, pozostawiając praktycznie niewielki ślad, u innych natomiast pojawiają się powikłania, w wyniku których blizna staje się rozległa i trudna do ukrycia. Dodatkowo wszelkie stany zapalne, będące skutkiem niewłaściwej pielęgnacji, także wpływają na końcowy efekt zagojenia się uszkodzonego miejsca, a w efekcie finalny kształt i strukturę blizny.

— Dla mnie jako fizjoterapeuty efekt estetyczny blizny jest oczywiście ważny, ale nie stoi on na pierwszym miejscu. Trzeba pamiętać, że jeśli jest ona nieprawidłowo leczona, to opóźnia moment rozpoczęcia usprawniania pacjenta po zabiegu chirurgicznym lub urazie. Źle wykształcona blizna może stanowić nie tylko przeciwskazanie do rozpoczęcia rehabilitacji, ale także bywa przyczyną ograniczenia ruchomości w stawach, powstawania przykurczy czy zaników mięśniowych. To wszytko jest uciążliwe w codziennym życiu pacjentów, a nam – fizjoterapeutom – utrudnia pracę – tłumaczy specjalista.

contactubex - maść na bliznę po opryszczce

Kup teraz

 

Czym więc kierować się podczas pielęgnacji blizny?

— Do każdej blizny powinno podchodzić się indywidualnie, biorąc pod uwagę rodzaj urazu lub zabiegu, a także naturalne zdolności organizmu danej osoby. Pewne rodzaje blizn wymagają pielęgnacji z użyciem silikonowych plastrów, inne specjalistycznego masażu, a jeszcze innym potrzebna będzie terapia uciskowa. Preparatów do leczenia blizn jest wiele, lecz po 20 latach pracy w zawodzie, z całą odpowiedzialnością mogę polecić plastry Contractubex. – opowiada fizjoterapeuta Dariusz Lewera. Nowa forma preparatu jest swoistą matrycą nasączoną substancją farmakologicznie czynną. Plaster nakleja się na obszar blizny na noc, a podczas snu substancje zawarte w nim zawarte powoli uwalniają się i korzystnie wpływają na bliznę. Dzięki temu staje się ona jaśniejsza, płaska i praktycznie jest w stanie zrównać się z okolicą zdrowych tkanek skóry, które są dookoła.

 

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora J. Dąbkowska sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
email: biuro@egora.pl
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
Administratorem danych osobowych jest Egora J.Dąbkowska sp.k.
Dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną na podany adres e-mail.
Przysługują Pani / Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
Pełna treść klauzuli znajduje się tutaj.
© 2020 - 2021 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.