Co wpływa na finalny wygląd naszej blizny?

Co stosować na bliznę po usuwaniu znamion

Co stosować na bliznę po usuwaniu znamion

Oparzenia, urazy czy zabiegi chirurgiczne - każdy rodzaj interwencji podskórnej może pozostawić widoczne ślady. Tworzenie się blizn to część złożonego naturalnego procesu regeneracji skóry, w trakcie którego jej uszkodzoną część zastępuje właściwa tkanka łączna - czyli blizna. Jak się rozwija się i co wpływa na jej wygląd?

Wielkość blizny, jej kształt i powierzchnia zależy od rodzaju urazu lub wykonanego zabiegu chirurgicznego, a także od naturalnych predyspozycji organizmu. U jednych osób rana goi się bardzo szybko, pozostawiając praktycznie niewielki ślad, u innych natomiast pojawiają się powikłania, w wyniku których blizna staje się rozległa i trudna do ukrycia. Dodatkowo wszelkie stany zapalne, będące skutkiem niewłaściwej pielęgnacji, także wpływają na końcowy efekt zagojenia się uszkodzonego miejsca, a w efekcie finalny kształt i strukturę blizny.

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA WYGLĄD BLIZNY

Tworzenie blizny oraz jej ostateczny kształt trwa od 6 do 12 miesięcy. W tym okresie blizna ulega wielu zmianom oraz dynamicznej przebudowie. Prawidłowe i szybkie gojenie się blizny zależy od wielu czynników, np. wieku, stanu zdrowia danej osoby czy miejsca zranienia.

Wiek

Osoby starsze są szczególnie narażone na powstawanie widocznych blizn, ponieważ ich skóra znacznie wolniej ulega procesowi regeneracji. Natomiast skóra dzieci ma tendencję do nadprodukcji kolagenu, na skutek czego blizny stają się większe i grubsze.

Rodzaj skóry

Osoby o bardzo jasnej lub ciemniejszej karnacji są znacznie bardziej podatne na tworzenie się blizn i keloidów.

Hormony

Zachwianie gospodarki hormonalnej również wpływa na proces zabliźniania się ran. Problem widocznych blizn może dotknąć przede wszystkim kobiety w ciąży czy nastolatki w fazie dojrzewania a także osoby z nadwagą.

Umiejscowienie na ciele

W miejscach, gdzie skóra ulega rozciąganiu mogą pojawić się bardziej widoczne blizny. Tego typu zmiany tworzą się zazwyczaj na: mostku, ramionach czy małżowinach usznych.

Geny

Tendencję do nieprawidłowego bliznowacenia można po prostu odziedziczyć.

Charakter rany

Największe ryzyko powstawania blizn następuje w przypadku oparzeń chemicznych i termicznych oraz ran szarpanych, które goją się trudniej niż te cięte.

Choroby

Trudniejsze gojenie ran i blizn następuję również w przypadku chorób metabolicznych i cukrzycy.

PRZEPIS NA ZMNIEJSZENIE WIDOCZNOŚCI BLIZN? REGULARNA PIELĘGNACJA!

Wczesne rozpoczęcie pielęgnacji blizny po wygojeniu się rany jest kluczową czynnością, znacząco wpływającą na jej wygląd oraz fakturę w przyszłości. Z pomocą nadchodzą plastry Contractubex®, których intensywne działanie aktywuje się podczas snu. Preparat wykorzystuje efekt okluzji, zapewniający odpowiednią wilgotność tkanki blizny. Długotrwałe działanie substancji aktywnych preparatu (6-12 godzin) pozytywnie wpływa na końcowy efekt leczenia. Podwójny mechanizm działania reguluje proces bliznowacenia, zapobiegając powstawaniu przerosłych blizn, jednocześnie je zmiękczając, wygładzając i uelastyczniając. Leczenie można rozpocząć natychmiast po zagojeniu się rany lub usunięciu szwów. Najlepsze efekty daje stosowanie plastrów przez co najmniej 3 miesięce.

 

Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora sp. z o.o. sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
© 2020 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.