Gojenie się blizn - Co wpływa na finalny wygląd?

Co stosować na bliznę po usuwaniu znamion
Co stosować na bliznę po usuwaniu znamion

Oparzenia, urazy czy zabiegi chirurgiczne - każdy rodzaj interwencji podskórnej może pozostawić widoczne ślady. Tworzenie się blizn to część złożonego naturalnego procesu regeneracji skóry, w trakcie którego jej uszkodzoną część zastępuje właściwa tkanka łączna - czyli blizna. Jak się rozwija się i co wpływa na jej wygląd?

Wielkość blizny, jej kształt i powierzchnia zależy od rodzaju urazu lub wykonanego zabiegu chirurgicznego, a także od naturalnych predyspozycji organizmu. U jednych osób rana goi się bardzo szybko, pozostawiając praktycznie niewielki ślad, u innych natomiast pojawiają się powikłania, w wyniku których blizna staje się rozległa i trudna do ukrycia. Dodatkowo wszelkie stany zapalne, będące skutkiem niewłaściwej pielęgnacji, także wpływają na końcowy efekt zagojenia się uszkodzonego miejsca, a w efekcie finalny kształt i strukturę blizny.

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA WYGLĄD BLIZNY

Tworzenie blizny oraz jej ostateczny kształt trwa od 6 do 12 miesięcy. W tym okresie blizna ulega wielu zmianom oraz dynamicznej przebudowie. Prawidłowe i szybkie gojenie się blizny zależy od wielu czynników, np. wieku, stanu zdrowia danej osoby czy miejsca zranienia.

Wiek

Osoby starsze są szczególnie narażone na powstawanie widocznych blizn, ponieważ ich skóra znacznie wolniej ulega procesowi regeneracji. Natomiast skóra dzieci ma tendencję do nadprodukcji kolagenu, na skutek czego blizny stają się większe i grubsze.

Rodzaj skóry

Osoby o bardzo jasnej lub ciemniejszej karnacji są znacznie bardziej podatne na tworzenie się blizn i keloidów.

Hormony

Zachwianie gospodarki hormonalnej również wpływa na proces zabliźniania się ran. Problem widocznych blizn może dotknąć przede wszystkim kobiety w ciąży czy nastolatki w fazie dojrzewania a także osoby z nadwagą.

contactubex - maść na bliznę po opryszczce

Kup teraz

 

Umiejscowienie na ciele

W miejscach, gdzie skóra ulega rozciąganiu mogą pojawić się bardziej widoczne blizny. Tego typu zmiany tworzą się zazwyczaj na: mostku, ramionach czy małżowinach usznych.

Geny

Tendencję do nieprawidłowego bliznowacenia można po prostu odziedziczyć.

Charakter rany

Największe ryzyko powstawania blizn następuje w przypadku oparzeń chemicznych i termicznych oraz ran szarpanych, które goją się trudniej niż te cięte.

Choroby

Trudniejsze gojenie ran i blizn następuję również w przypadku chorób metabolicznych i cukrzycy.

PRZEPIS NA ZMNIEJSZENIE WIDOCZNOŚCI BLIZN? REGULARNA PIELĘGNACJA!

Wczesne rozpoczęcie pielęgnacji blizny po wygojeniu się rany jest kluczową czynnością, znacząco wpływającą na jej wygląd oraz fakturę w przyszłości. Z pomocą nadchodzi żel Contractubex®.  Leczenie można rozpocząć natychmiast po zagojeniu się rany lub usunięciu szwów.

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora J. Dąbkowska sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
email: biuro@egora.pl
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
Administratorem danych osobowych jest Egora J.Dąbkowska sp.k.
Dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną na podany adres e-mail.
Przysługują Pani / Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
Pełna treść klauzuli znajduje się tutaj.
© 2020 - 2021 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.