Blizna powstaje w naturalnym procesie gojenia się rany zawsze gdy doszło do uszkodzenia głębszych warstw skóry. Skóra gojąc się wytwarza zbitą słabo unaczynioną tkankę łączną. Jak będzie wyglądać blizna jest zależne w dużym stopniu od procesu pielęgnacji rany i zabliźniającej się tkanki. Osoby ze skłonnościami dziedzicznymi do bliznowców oraz osoby młode ze zwiększoną produkcją kolagenu w skórze powinny zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację świeżej blizny. Blizna jest widoczną zmianą w ciągłości skóry, prawidłowo łączy brzegi rany i goi ubytki, ale jednocześnie odróżnia się strukturą, budową funkcjonalnością, a nawet kolorem od tkanki zdrowej.
W sposób szczególny należy dbać o leczenie ran w miejscach w których skóra poddawana jest siłom napięcia i rozciągania. Trudne do leczenia są rany w okolicach stawów np. blizna na łokciu czy blizna na kolanie. Po zabiegach czy urazach stosuje się tutaj specjalne techniki szycia a także dobiera odpowiednie nici chirurgiczne. Blizna na kolanie jest jedną z najczęściej występujących. Większość upadków skutkuje urazami kolan, które wymagają potem leczenia chirurgicznego, a w konsekwencji powstaje blizna na kolanie. Ingerencji chirurgicznej czy ortopedycznej wymagają urazy tego stawu powstające w wyniku uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Nie raz jesteśmy świadkami urazów powstających na boisku piłkarskim, a także często spotykamy się z urazami więzadeł np. krzyżowych stawu kolanowego u narciarzy nie tylko zawodowych, ale nawet częściej amatorów, którzy nie są przygotowani do uprawiania sportów, a wtedy urazowość jest największa. Zerwanie więzadeł, uszkodzenie łąkotek wymaga zabiegów, które mogą zostawiać ślady. Pomimo coraz częściej wykonywanych zabiegów laparoskopowych powstaje niewielka blizna na kolanie, która wymaga pielęgnacji i leczenia. Niektórzy sądzą, że blizna na kolanie nie stanowi problemu estetycznego i czynnościowego. Nic bardziej mylnego. Blizna na kolanie będzie stanowiła duży problem estetyczny szczególnie dla kobiet noszących przeźroczyste rajstopy. Blizna na kolanie to młoda tkanka, której nie powinno się opalać, a to dla wielu pań byłoby znacznym ograniczeniem. Nieprzestrzeganie jednak tych zasad mogłoby spowodować, że blizna na kolanie się przebarwi i pomimo upływu czasu i zupełnego wygojenia będzie stale widoczna.
Oczyszczenie i dezynfekcja rany po jej powstaniu ma pozytywny wpływ na każdy etap gojenia się i zmniejsza późniejszą bliznę. Stosowanie żelu na blizny Contractubex oraz na noc opatrunku okluzyjnego z żelu Contractubex od momentu zasklepienia rany przez 3 miesiące wspomaga proces gojenia się skóry, zmiękcza bliznę, zmniejsza obrzęk i dyskomfort, reguluje syntezę kolagenu, zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny.
Lokalizacja blizny, to na jakiej części ciała się znajduje ma wpływ na proces gojenia się ze względu na ruchomość skóry w danym obszarze ciała. Inaczej goi się blizna na dłoni, na zgięciu ramienia, na kolanie, na nogach a inaczej blizna na czole, na szyi np. blizna po operacji tarczycy, czy na brzuchu.
Blizny na ręce czy łokciu, blizna na kolanie, czy innych miejscach na nogach, gdzie skóra codziennie, wielokrotnie poddawana jest siłom rozciągającym wymagają specjalnych działań.
W przypadku ran w miejscach, gdzie skóra ulega codziennie naciąganiu należy zadbać o utrzymanie jak najbliżej siebie krawędzi rany, aby nie zwiększać powierzchni gojenia i powstającej blizny. Tak jest, gdy powstaje blizna na kolanie. Jeśli rana jest na brzuchu trzeba nauczyć się prawidłowo kaszleć czy kichać, aby nie narazić brzegów rany na rozejście się.
Więcej o tym Jak zapobiegać powstawaniu blizn i bliznowców
W przypadku operacji takich jak wycięcie wyrostka, wycięcie woreczka żółciowego czy innych gdzie dochodzi do uszkodzenia powięzi mięśni i leżących pod nią tkanek może dojść do problemów z ruchomością w wyniku nieprawidłowo zrastających i przesuwających się względem siebie tkanek podskórnych, które też podlegają bliznowaceniu. Często w takich przypadkach w wyniku powstawania blizn podskórnych ruch jest w danym obszarze ciała ograniczony, powstają przykurcze i w wyniku nieprawidłowej postawy np. bóle kręgosłupa. Warto skonsultować blizny pooperacyjne z fizjoterapeutą, zadbać o mobilizację ruchową blizny.
Szczególnej troski wymagają blizny pooperacyjne takie jak np. blizna po cesarskim cięciu. Rana sięga głęboko, uszkodzona została nie tylko skóra ale również tkanki pod nią. Ważne jest aby jeśli nie ma przeciwskazań medycznych po 6 godzinach od operacji rozpocząć pionizacje pod okiem fizjoterapeuty i położnej.
W następujących tygodniach po zdjęciu szwów można masować delikatnie miejsce blizny i okolice żelem na blizny Contractubex® w celu poprawy ukrwienia co pomaga zapobiegać bliznowcom. Zalecane są ćwiczenia aktywizujące mięsnie poprzeczne brzucha oraz mięsnie dna miednicy. Można je zacząć już po 3 dniach od operacji cesarskiego ciecia. Po około 6 tygodniach można zacząć intensywniej masować miejsce blizny. Ugniatanie jej i masowanie we wszystkich kierunkach pomaga w zapobieganiu zrostom.
Po odpadnięciu strupków można wmasowywać w miejsce blizny żel Contractubex®, który dzięki zawartości wyciągu z cebuli, heparynie i allantoinie wspomoże uniknięcie powstawania bliznowców, uelastycznieni skórę i zmiękczy tkankę blizny.