Rozstępy? Nie jesteś na nie skazana!

Rozstępy jak powstają jak im przeciwdziałać. Co na rozstępy

Rozstępy jak powstają jak im przeciwdziałać. Co na rozstępy

Problem rozstępów dotyka obecnie dużej części kobiet – cierpią na nie przeważnie kobiety w ciąży (aż 90%), osoby w okresie dojrzewania oraz te, które nagle i gwałtownie zyskały na wadze bądź schudły. Rozstępy najczęściej występują na nogach w okolicach pośladków, ud. Znasz sposoby, aby się ich pozbyć?

Rozstępy powstają z powodu naciągnięcia skóry poza granice jej naturalnej elastyczności. Wówczas uwalniają się enzymy rozkładające włókna kolagenowe i elastynowe, w wyniku czego powstają wąskie różowe blizny, które początkowo mają około kilku centymetrów. Niestety z czasem blizny powiększają się, powodując nieestetyczny wygląd naszej skóry. Dlatego warto powstrzymać rozstępy jak najwcześniej.

Kto ma ten problem?

Przede wszystkim problem rozstępów dotyka aż 90% młodych mam i co drugiej osoby w okresie dojrzewania. Najbardziej podatne na rozstępy są osoby o delikatnej i cienkiej skórze, właśnie dlatego zdecydowanie większy problem z rozstępami mają kobiety. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że pośród młodych chłopców w okresie dojrzewania rozstępy ma aż 40% z nich. W przypadku mężczyzn problem pojawia się także wtedy, gdy podejmują intensywne ćwiczenia na siłowni. Wówczas duży przyrost tkanki mięśniowej skutkuje najczęściej rozstępami na bicepsach, obręczy barkowej, udach i okolicach kolan. Z problemem borykają się także osoby, które gwałtownie zyskały bądź straciły na wadze. W takich skrajnych sytuacjach skóra zostaje poddana przeciążeniom – rozszerza się do granic elastyczności, albo traci swoją elastyczność i jędrność, co w konsekwencji może powodować rozstępy.

Zbawienna cebula?

Kurację zmniejszającą widoczność rozstępów i blizn powinno się zacząć jak najszybciej. Popularnym i bardzo skutecznym sposobem na zmniejszenie blizny są maści z wyciągiem z cebuli, który ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze oraz zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny. Dostępnym na rynku od wielu lat produktem, który zyskał zaufanie specjalistów i pacjentów, jest Contractubex. Żel ten oprócz wyciągu z cebuli zawiera dodatkowo zmiękczającą blizny heparynę, która zmniejsza też obrzęk, pobudza regenerację komórek i tkanek oraz może wiązać wodę w tkance blizny. Natomiast dodatek alantoiny sprzyja gojeniu rozstępów i blizn oraz z mniejsza świąd, który często towarzyszy tworzeniu się blizny. Niezwykle ważne jest także unikanie słońca – przez czas od 6 do 9 miesięcy nie należy wystawiać blizny na długotrwałe działanie intensywnego światła słonecznego. Przestrzeganie tych zasad może mieć wpływ na zmniejszenie widoczności blizny.

Plastry – nawet ich nie zauważysz

Alternatywą dla regularnego stosowania żelu są hipoalergiczne plastry Contractubex. To intensywnie działający plaster do stosowania na noc. Przyklejanie plastrów przez około 3 miesiące daje najlepsze efekty. Podwójny mechanizm działania reguluje proces bliznowacenia, zapobiegając powstawaniu przerosłych blizn, jednocześnie zmiękczając, wygładzając i uelastyczniając blizny. Plaster można również nakładać w celu spłaszczenia, rozjaśnienia i wygładzenia miejsca objętego blizną. Leczenie można rozpocząć natychmiast po tym jak zaczną się pojawiać rozstępy. W przypadku blizn pooperacyjnych lub pourazowych kurację najlepiej zacząć po zagojeniu się rany lub usunięciu szwów. Plastry sprawdzają się zarówno w przypadku małych, jak i dużych blizn.

 

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora sp. z o.o. sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
© 2020 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.