9 ważnych pytań o usuwaniu znamion

Czy po usuwaniu znamion zostaje blizna. Czy usuwać znamiona.

Czy po usuwaniu znamion zostaje blizna. Czy usuwać znamiona.

Zima to idealna pora na usuwanie znamion, szczególnie w tych miejscach, które w innej porze roku mogą być narażone na działanie promieni słonecznych. Gojące się rany i świeże blizny należy chronić przed promieniami UV aby nie dopuścić do przebarwień.

1. Czy trzeba usuwać wszystkie znamiona?

Znamiona usuwamy z dwóch przyczyn, zdrowotnych lub estetycznych. Jeśli lekarz uzna, że znamię jest ryzykowne lub znajduje się np. w okolicy podatnej na obtarcia skóry, które mogą przyczynić się do przekształcenia zwykłego znamienia w złośliwą formę, zleci jego usunięcie.

2. Czy usuwanie znamion jest bezpieczne?

Aby usuwanie znamion było bezpieczne trzeba pozostawić lekarzowi decyzję, czy znamię usunąć i w jaki sposób to zrobić. Wybór metody usuwania zależy od rodzaju znamienia i czy trzeba je zbadać histopatologicznie (usuwanie laserowe czy kriochirurgiczne nie daje możliwości badania wycinka tkanki). Jeśli znamię przeszkadza nam z powodów estetycznych a nie jest groźne dla zdrowia, też może zostać bezpiecznie usunięte.

3. Jak badać znamiona?

Znamiona trzeba regularnie badać. Przynajmniej raz do roku powinien je obejrzeć lekarz dermatolog używając dermatoskopu. Znamiona warto obserwować również samemu, możemy to robić częściej niż lekarz i w przypadku niepokojących zmian jak najszybciej odwiedzić specjalistę dermatologa.

4. Jak obserwować znamiona, co powinno nas zaniepokoić?

Trzeba zwracać uwagę na ich ewentualną asymetrię, nieregularne krawędzie czy niejednolity kolor. Ryzykowne mogą być też znamiona o średnicy większej niż 5 milimetrów a także jakakolwiek zmiana znamienia w czasie np. powiększenie lub uwypuklenie powierzchni. Każdą wątpliwość lepiej skonsultować z lekarzem dermatologiem. Badanie dermatoskopowe pozwoli rozwiać wątpliwości lub jeśli to konieczne lekarz zleci usunięcie zmiany skórnej właściwie dobraną metodą.

5. Jakie są metody usuwania znamion i kiedy można je stosować:

    • Chirurgiczne usuwanie znamion jest zalecane w przypadku usuwania zmian barwnikowych. Wycięcie znamienia umożliwia oddanie fragmentu do badania histopatologicznego i uzyskania odpowiedzi o charakter zmiany. Wczesne postaci czerniaka mogą przypominać zwykłego pieprzyka. O sposobie usuwania znamienia powinien zadecydować lekarz po badaniu dermatoskopowym. Chirurgiczne usuwanie znamienia wykonuje się w znieczuleniu miejscowym a po usunięciu tkanki zakładane są szwy.
    • Laserowe usuwanie znamion barwnikowych, komórkowych i naczyniowych odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub bez, jeśli znamiona są bardzo małe. Zimny laser ablacyjny stosuje się do usuwania zmian na powierzchni skóry, które mają łagodny charakter. Zabieg jest krótki, rana znacznie mniejsza niż przy chirurgicznym usuwaniu znamienia i raczej nie pozostawia blizny. O tym czy znamię nie jest podejrzane onkologicznie i kwalifikuje się do laserowego zabiegu powinien zdecydować lekarz.
    • Kriochirurgia - Usuwanie znamion polegające na precyzyjnym, punktowym podaniu czynnika wymrażającego. Kriochirurgia stosowana jest do usuwania kurzajek oraz starych blizn przerostowych.

6. Czy usuwanie znamion boli

Zabiegi chirurgiczne likwidacji znamion przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, odczuwalny jest minimalny dyskomfort podobnie usuwanie znamion za pomocą lasera jest w zasadzie bezbolesne, pacjenci odczuwają delikatne pieczenie.

7. Czy po usuwaniu znamion zostaje blizna?

Wiele zależy od wielkości znamienia i metody usuwania. Najmniejsze blizny zostają po laserowym usuwaniu znamion ale nie wszystkie zmiany skórne kwalifikują się do tego zabiegu. Przy większych znamionach usuwanych chirurgicznie zakładane są szwy a rana goi się podobnie do innych ran po zabiegowych. Aby uniknąć komplikacji a później większej blizny należy stosować się do zaleceń lekarza a następnie rozpocząć leczenie świeżej blizny aby ślad był jak najmniejszy.

8. Jak uniknąć blizny po usuwaniu znamienia?

Po upływie 2-3 tygodni od zabiegu, powierzchnia rany ulega zamknięciu przez nowo powstałą tkankę, natomiast proces gojenia głębszych warstw skóry (faza przebudowy) trwa kilka miesięcy. Wczesne rozpoczęcie leczenia świeżej blizny (tuż po zamknięciu rany) pozytywnie wpływa na proces gojenia oraz hamuje wzrost tkanki łącznej, prowadzący do powstawania blizn przerostowych i bliznowców.

Aby blizna zagoiła się szybko i skutecznie, warto stosować odpowiednie preparaty, najlepiej takie, które zawierają heparynę, alantoinę czy wyciąg z cebuli. Contractubex żel zawiera te trzy składniki. Contractubex plastry na blizny zawiera wyciąg z cebuli i alantoinę. To produkt o intensywnym działaniu, do stosowania na noc, który zapewnia skuteczne leczenie świeżych blizn po zamknięciu rany. Stosowanie plastrów przez okres co najmniej 3 miesięcy, zapobiega tworzeniu wypukłych przebarwionych blizn. Plaster chroni również wrażliwy obszar blizny przed przypadkowymi urazami, łagodzi swędzenie, pieczenie i uczucie napięcia, które często towarzyszą procesowi tworzenie blizn.

9. Kiedy najlepiej usuwać znamiona

Znamiona usuwa się z powodów estetycznych, profilaktycznych i onkologicznych. O tym, które znamiona usunąć i jaką metodą, powinien decydować lekarz. Niektóre znamiona narażone na obtarcia lub nadmiar promieni ultrafioletowych usuwa się profilaktycznie. Trzeba przestrzegać zaleceń lekarza w procesie gojenia ran. Jeśli znamię jest w miejscu narażonym na działanie promieni słonecznych lepiej usunąć je o innej porze roku niż w lecie aby uniknąć naświetlania ultrafioletem.

 

Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora sp. z o.o. sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
© 2020 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.