Czy po usuwaniu znamion zostaje blizna. Czy usuwać znamiona.
1. Czy trzeba usuwać wszystkie znamiona?
Znamiona usuwamy z dwóch przyczyn, zdrowotnych lub estetycznych. Jeśli lekarz uzna, że znamię jest ryzykowne lub znajduje się np. w okolicy podatnej na obtarcia skóry, które mogą przyczynić się do przekształcenia zwykłego znamienia w złośliwą formę, zleci jego usunięcie.
2. Czy usuwanie znamion jest bezpieczne?
Aby usuwanie znamion było bezpieczne trzeba pozostawić lekarzowi decyzję, czy znamię usunąć i w jaki sposób to zrobić. Wybór metody usuwania zależy od rodzaju znamienia i czy trzeba je zbadać histopatologicznie (usuwanie laserowe czy kriochirurgiczne nie daje możliwości badania wycinka tkanki). Jeśli znamię przeszkadza nam z powodów estetycznych a nie jest groźne dla zdrowia, też może zostać bezpiecznie usunięte.
3. Jak badać znamiona?
Znamiona trzeba regularnie badać. Przynajmniej raz do roku powinien je obejrzeć lekarz dermatolog używając dermatoskopu. Znamiona warto obserwować również samemu, możemy to robić częściej niż lekarz i w przypadku niepokojących zmian jak najszybciej odwiedzić specjalistę dermatologa.
4. Jak obserwować znamiona, co powinno nas zaniepokoić?
Trzeba zwracać uwagę na ich ewentualną asymetrię, nieregularne krawędzie czy niejednolity kolor. Ryzykowne mogą być też znamiona o średnicy większej niż 5 milimetrów a także jakakolwiek zmiana znamienia w czasie np. powiększenie lub uwypuklenie powierzchni. Każdą wątpliwość lepiej skonsultować z lekarzem dermatologiem. Badanie dermatoskopowe pozwoli rozwiać wątpliwości lub jeśli to konieczne lekarz zleci usunięcie zmiany skórnej właściwie dobraną metodą.
5. Jakie są metody usuwania znamion i kiedy można je stosować:
6. Czy usuwanie znamion boli
Zabiegi chirurgiczne likwidacji znamion przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, odczuwalny jest minimalny dyskomfort podobnie usuwanie znamion za pomocą lasera jest w zasadzie bezbolesne, pacjenci odczuwają delikatne pieczenie.
7. Czy po usuwaniu znamion zostaje blizna?
Wiele zależy od wielkości znamienia i metody usuwania. Najmniejsze blizny zostają po laserowym usuwaniu znamion ale nie wszystkie zmiany skórne kwalifikują się do tego zabiegu. Przy większych znamionach usuwanych chirurgicznie zakładane są szwy a rana goi się podobnie do innych ran po zabiegowych. Aby uniknąć komplikacji a później większej blizny należy stosować się do zaleceń lekarza a następnie rozpocząć leczenie świeżej blizny aby ślad był jak najmniejszy.
8. Jak uniknąć blizny po usuwaniu znamienia?
Po upływie 2-3 tygodni od zabiegu, powierzchnia rany ulega zamknięciu przez nowo powstałą tkankę, natomiast proces gojenia głębszych warstw skóry (faza przebudowy) trwa kilka miesięcy. Wczesne rozpoczęcie leczenia świeżej blizny (tuż po zamknięciu rany) pozytywnie wpływa na proces gojenia oraz hamuje wzrost tkanki łącznej, prowadzący do powstawania blizn przerostowych i bliznowców.
Aby blizna zagoiła się szybko i skutecznie, warto stosować odpowiednie preparaty, najlepiej takie, które zawierają heparynę, alantoinę czy wyciąg z cebuli. Contractubex żel zawiera te trzy składniki. Contractubex plastry na blizny zawiera wyciąg z cebuli i alantoinę. To produkt o intensywnym działaniu, do stosowania na noc, który zapewnia skuteczne leczenie świeżych blizn po zamknięciu rany. Stosowanie plastrów przez okres co najmniej 3 miesięcy, zapobiega tworzeniu wypukłych przebarwionych blizn. Plaster chroni również wrażliwy obszar blizny przed przypadkowymi urazami, łagodzi swędzenie, pieczenie i uczucie napięcia, które często towarzyszą procesowi tworzenie blizn.
9. Kiedy najlepiej usuwać znamiona
Znamiona usuwa się z powodów estetycznych, profilaktycznych i onkologicznych. O tym, które znamiona usunąć i jaką metodą, powinien decydować lekarz. Niektóre znamiona narażone na obtarcia lub nadmiar promieni ultrafioletowych usuwa się profilaktycznie. Trzeba przestrzegać zaleceń lekarza w procesie gojenia ran. Jeśli znamię jest w miejscu narażonym na działanie promieni słonecznych lepiej usunąć je o innej porze roku niż w lecie aby uniknąć naświetlania ultrafioletem.