9 ważnych pytań o usuwaniu znamion

Czy po usuwaniu znamion zostaje blizna. Czy usuwać znamiona.

Czy po usuwaniu znamion zostaje blizna. Czy usuwać znamiona.

Zima to idealna pora na usuwanie znamion, szczególnie w tych miejscach, które w innej porze roku mogą być narażone na działanie promieni słonecznych. Gojące się rany i świeże blizny należy chronić przed promieniami UV aby nie dopuścić do przebarwień.

1. Czy trzeba usuwać wszystkie znamiona?

Znamiona usuwamy z dwóch przyczyn, zdrowotnych lub estetycznych. Jeśli lekarz uzna, że znamię jest ryzykowne lub znajduje się np. w okolicy podatnej na obtarcia skóry, które mogą przyczynić się do przekształcenia zwykłego znamienia w złośliwą formę, zleci jego usunięcie.

2. Czy usuwanie znamion jest bezpieczne?

Aby usuwanie znamion było bezpieczne trzeba pozostawić lekarzowi decyzję, czy znamię usunąć i w jaki sposób to zrobić. Wybór metody usuwania zależy od rodzaju znamienia i czy trzeba je zbadać histopatologicznie (usuwanie laserowe czy kriochirurgiczne nie daje możliwości badania wycinka tkanki). Jeśli znamię przeszkadza nam z powodów estetycznych a nie jest groźne dla zdrowia, też może zostać bezpiecznie usunięte.

3. Jak badać znamiona?

Znamiona trzeba regularnie badać. Przynajmniej raz do roku powinien je obejrzeć lekarz dermatolog używając dermatoskopu. Znamiona warto obserwować również samemu, możemy to robić częściej niż lekarz i w przypadku niepokojących zmian jak najszybciej odwiedzić specjalistę dermatologa.

4. Jak obserwować znamiona, co powinno nas zaniepokoić?

Trzeba zwracać uwagę na ich ewentualną asymetrię, nieregularne krawędzie czy niejednolity kolor. Ryzykowne mogą być też znamiona o średnicy większej niż 5 milimetrów a także jakakolwiek zmiana znamienia w czasie np. powiększenie lub uwypuklenie powierzchni. Każdą wątpliwość lepiej skonsultować z lekarzem dermatologiem. Badanie dermatoskopowe pozwoli rozwiać wątpliwości lub jeśli to konieczne lekarz zleci usunięcie zmiany skórnej właściwie dobraną metodą.

5. Jakie są metody usuwania znamion i kiedy można je stosować:

    • Chirurgiczne usuwanie znamion jest zalecane w przypadku usuwania zmian barwnikowych. Wycięcie znamienia umożliwia oddanie fragmentu do badania histopatologicznego i uzyskania odpowiedzi o charakter zmiany. Wczesne postaci czerniaka mogą przypominać zwykłego pieprzyka. O sposobie usuwania znamienia powinien zadecydować lekarz po badaniu dermatoskopowym. Chirurgiczne usuwanie znamienia wykonuje się w znieczuleniu miejscowym a po usunięciu tkanki zakładane są szwy.
    • Laserowe usuwanie znamion barwnikowych, komórkowych i naczyniowych odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub bez, jeśli znamiona są bardzo małe. Zimny laser ablacyjny stosuje się do usuwania zmian na powierzchni skóry, które mają łagodny charakter. Zabieg jest krótki, rana znacznie mniejsza niż przy chirurgicznym usuwaniu znamienia i raczej nie pozostawia blizny. O tym czy znamię nie jest podejrzane onkologicznie i kwalifikuje się do laserowego zabiegu powinien zdecydować lekarz.
    • Kriochirurgia - Usuwanie znamion polegające na precyzyjnym, punktowym podaniu czynnika wymrażającego. Kriochirurgia stosowana jest do usuwania kurzajek oraz starych blizn przerostowych.

6. Czy usuwanie znamion boli

Zabiegi chirurgiczne likwidacji znamion przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, odczuwalny jest minimalny dyskomfort podobnie usuwanie znamion za pomocą lasera jest w zasadzie bezbolesne, pacjenci odczuwają delikatne pieczenie.

7. Czy po usuwaniu znamion zostaje blizna?

Wiele zależy od wielkości znamienia i metody usuwania. Najmniejsze blizny zostają po laserowym usuwaniu znamion ale nie wszystkie zmiany skórne kwalifikują się do tego zabiegu. Przy większych znamionach usuwanych chirurgicznie zakładane są szwy a rana goi się podobnie do innych ran po zabiegowych. Aby uniknąć komplikacji a później większej blizny należy stosować się do zaleceń lekarza a następnie rozpocząć leczenie świeżej blizny aby ślad był jak najmniejszy.

8. Jak uniknąć blizny po usuwaniu znamienia?

Po upływie 2-3 tygodni od zabiegu, powierzchnia rany ulega zamknięciu przez nowo powstałą tkankę, natomiast proces gojenia głębszych warstw skóry (faza przebudowy) trwa kilka miesięcy. Wczesne rozpoczęcie leczenia świeżej blizny (tuż po zamknięciu rany) pozytywnie wpływa na proces gojenia oraz hamuje wzrost tkanki łącznej, prowadzący do powstawania blizn przerostowych i bliznowców.

Aby blizna zagoiła się szybko i skutecznie, warto stosować odpowiednie preparaty, najlepiej takie, które zawierają heparynę, alantoinę czy wyciąg z cebuli. Contractubex żel zawiera te trzy składniki.

9. Kiedy najlepiej usuwać znamiona

Znamiona usuwa się z powodów estetycznych, profilaktycznych i onkologicznych. O tym, które znamiona usunąć i jaką metodą, powinien decydować lekarz. Niektóre znamiona narażone na obtarcia lub nadmiar promieni ultrafioletowych usuwa się profilaktycznie. Trzeba przestrzegać zaleceń lekarza w procesie gojenia ran. Jeśli znamię jest w miejscu narażonym na działanie promieni słonecznych lepiej usunąć je o innej porze roku niż w lecie aby uniknąć naświetlania ultrafioletem.

 

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora J. Dąbkowska sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
email: biuro@egora.pl
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
Administratorem danych osobowych jest Egora J.Dąbkowska sp.k.
Dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną na podany adres e-mail.
Przysługują Pani / Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
Pełna treść klauzuli znajduje się tutaj.
© 2020 - 2021 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.