Maj to miesiąc tradycyjne rozpoczynający sezon grillowania. Oparzenia są jednym z częściej występujących w domu wypadków. Czy wiesz jak reagować na oparzenia, jak udzielić pierwszej pomocy i co później stosować na bliznę aby zmniejszyć jej widoczność?
Natychmiast oddzielić źródło oparzenia i schłodzić oparzone miejsce. Schładzać można wodą w temperaturze około 15 stopni lub żelowymi okładami (jeśli jest rana okłady stosować na jałowy opatrunek). Schładzanie trzeba stosować tak długo jak miejsce oparzenia ma wyższą temperaturę niż reszta skóry.
Nie przekłuwać pęcherzy.
Jeśli w okolicy poparzenia mamy biżuterię czy zegarek natychmiast zdjąć, później może być to niemożliwe z powodu opuchlizny.
Jeśli do rany przwarło ubranie nie należy go usuwać samodzielnie trzeba udać się do lekarza.
Samodzielnie można leczyć tylko oparzenia pierwszego stopnia (obejmują tylko naskórek, pojawia się zaczerwienienie, skóra jest sucha i piecze przy dotyku) w przypadku pozostałych oparzeń należy natychmiast udać się do lekarza.
Pomoc lekarska jest również niezbędna jeśli oparzenie występuje na twarzy, rękach, stopach lub kroczu.
Na oparzenia pierwszego stopnia i uśmierzanie bólu dobrze działają preparaty zawierające D-pantenol i alantoinę, są one składnikami wielu dostępnych w aptekach produktów do leczenia oparzeń.
Po zasklepieniu się rany aby zmniejszyć ryzyko blizny należy odpowiednio zadbać o skórę stosując maść, krem lub żel na blizny. Contractubex® żel* to lek na blizny dostępny w aptekach bez recepty posiada trzy składniki wpływające pozytywnie na blizny:
– Wyciąg z cebuli posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze oraz zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny.
– Heparyna zmiękcza bliznę, zmniejsza obrzęk, pobudza regenerację komórek oraz może wiązać wodę w tkance blizny.
– Alantoina pobudza powstawanie blizny oraz ma działanie zmiękczające, a także zmniejsza świąd często towarzyszący procesowi gojenia.
*(Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.)
Blizny na rękach czy nogach są szczególnie trudne w pielęgnacji ze względu na dużą ruchomość skóry, powodującą rozciąganie miejsca blizny. Z kolei blizny na brzuchu czy plecach są narażone na ciągły kontakt z odzieżą. Contractubex® żel reguluje proces bliznowacenia, zapobiegając powstawaniu przerosłych blizn, jednocześnie je zmiękczając, wygładzając i uelastyczniając.
Wczesne rozpoczęcie pielęgnacji blizny po wygojeniu się rany jest kluczową czynnością, znacząco wpływającą na jej wygląd oraz fakturę w przyszłości.
– unikaj promieni UV, chroń bliznę przed słońcem, zakrywaj ją i stosuj kremy blokujące działanie promieni ultrafioletowych. Wystawione na działanie słońca blizny mogą ulec przebarwieniu nawet do 2 lat po powstaniu blizny.
– chroń bliznę przed mechanicznymi podrażnieniami. Świeże blizny są wrażliwe na dotyk, stosowanie specjalnych preparatów na blizny np. żel Contractubex® pozwala chronić bliznę.