Blizna po oparzeniu - co stosować?

Blizna po oparzeniu na dłoni

Wiosna, która wita ciepłymi, słonecznymi dniami to czas wzmożonych spotkań towarzyskich na działkach, w przydomowych ogrodach, a często także w publicznych parkach. Po okresie krótkich zimowych dni, przymusowego spędzania czasu w domu, wiele osób widzi potrzebę wyjścia z niego, „do ludzi”.  Doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu jest spotkanie z rodziną, znajomymi, przyjaciółmi przy grillu. Sklepy już od połowy kwietnia bombardują  informacjami o promocjach niezbędnych akcesoriów do grillowania na świeżym powietrzu. Na temat barbecue powstało wiele książek, ten rodzaj gotowania polecają także celebryci. Świetnie! Trzeba jednak pamiętać, że sezon grilli, to także zwiększona liczba oparzeń. Dotyczy to w równym stopniu dzieci jak i dorosłych. Dotknięcie rozgrzanego grilla, rusztu, żarzącego się węgla, oparzenie przy rozpalaniu podczas nieumiejętnego korzystania z podpałki, szczególnie tej w płynie to tylko niektóre przyczyny urazu termicznego, z którym biesiadnicy zgłaszają się do lekarza.

blizny po oparzeniu przy grillu

Jak udzielać pierwszej pomocy aby zminimalizować ryzyko powstania blizny po oparzeniu?

Pierwsza pomoc polega przede wszystkim na zabezpieczeniu poszkodowanego przed dalszym działaniem czynnika wywołującego oparzenie. W tym celu należy odsunąć go od źródła wysokiej temperatury. Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest natychmiastowe zdjęcie odzieży z poparzonej okolicy. Jeżeli to konieczne poprzez rozcięcie. Decydują tutaj sekundy, ale należy pamiętać, aby nie zrywać jej na siłę. Im dłuższy czas odzież pozostanie w miejscy urazu termicznego, tym większa szansa, że blizny po oparzeniu będą bardziej rozległe. Kolejnym etapem jest możliwie szybkie schładzanie oparzonego miejsca przez polewanie chłodną wodą.

Stopnie urazu termicznego, a powstawanie blizny po oparzeniu

Po udzieleniu pierwszej pomocy należy ocenić stan oparzenia. Rumień (zaczerwienienie) na skórze oraz silny ból może świadczyć o oparzeniu 1 stopnia. Dotyczy ono tylko naskórka. Jeżeli okolica nie jest zbyt rozległa, najczęściej pomagają doraźne środki bez konieczności wizyty u lekarza. Dolegliwości bólowe powinny ustąpić stosunkowo szybko. Ten stopień nie powoduje powstania blizny po oparzeniu. W przypadku oparzenia 2 stopnia uraz termiczny dotyczy także skóry właściwej. Podział ten podlega dalszemu rozróżnieniu na II A i II B. Pierwszy uraz jest bardziej powierzchowny i nie dotyczy mieszków włosowych oraz gruczołów potowych, drugi jest głębszy powodując uszkodzenie naczyń krwionośnych i zakończeń nerwowych.  Manifestuje się bólem i powstawaniem pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym. Niewłaściwe leczeniu takiego oparzenia oraz brak wiedzy jak dbać o bliznę może spowodować, że powstanie blizna po oparzeniu. Bardzo ważne jest, aby nie doszło do zainfekowania rany pooparzeniowej. 3 najcięższy stopień oparzenia wygląda dość charakterystycznie. Skóra oparzonej okolicy może przyjąć kolor biały, żółty, brązowy lub nawet czarny. W miejscu oparzenia jest zaburzone czucie co spowodowane jest zniszczeniem – martwicą receptorów skóry. W leczeniu często uwzględnia się przeszczep. Blizny po oparzeniu wymagają dość długiego i systematycznego leczenia. Musi być ono zaplanowane przez profesjonalistów, którzy wiedzą jak dbać o bliznę.

Terapia uciskowa i pielęgnacja blizn po oparzeniach - metody i znaczenie stałego nacisku

W przypadku rozległych blizn stosuje się terapię uciskową zwaną presoterapią. W tym celu pacjentowi zakłada się specjalne opaski lub całe ubranka. Stały nacisk na tkanki powoduje gorsze ukrwienie tkanek blizn po oparzeniu i jej mniejszy przerost.   Zaleca się stosowanie opasek sprawdzonych firm, co gwarantuje odpowiednią jakość użytych do produkcji materiałów. Jest to bardzo istotne ponieważ presoterapia jest stosowna u pacjentów non stop nawet  przez kilka miesięcy.

W przypadku prawidłowej blizny po oparzeniu można mówić głównie o pielęgnacji, nie o leczeniu. Najczęściej jesteśmy w stanie same o nią zadbać w domu. Pielęgnacja blizny po oparzeniu jest procesem długotrwałym. Z tego powodu należy ją rozpocząć już w pierwszych dniach zabliźniania się rany po oparzeniu. Ważna jest systematyczność i cierpliwości, to będziemy powtarzać do znudzenia, ale także rzetelna wiedza jak dbać o bliznę.

Jak dbać o bliznę po oparzeniu, aby była jak najmniej widoczna?

jak dbać o bliznę po oparzeniu

Oparzenia spowodowane działaniem wysokich temperatur (do oparzenia skóry może dojść już pod wpływem temperatury 42°C) np. oparzenia rozgrzanym żelazkiem, wrzątkiem, parą wodną, gorącym garnkiem, pryskającym olejem, otwartym ogniem z patelni czy grilla nazywane są oparzeniami termicznymi. W codziennym zabieganiu, nawet jeśli dojdzie do oparzenia (często nie zwracamy na to uwagi) i blizna po oparzeniu pozostaje bez odpowiedniej pielęgnacji. W zależności od głębokości i rozległości oparzenia, leczenie może trwać nawet kilka miesięcy. Celem pielęgnacji nie jest bowiem usunięcie blizny, lecz zmniejszenie jej widoczności.

Jeśli blizna po oparzeniu nie jest rozległa i głęboka, wystarczy używać żeli lub maści, które zawierają wyciąg z cebuli, allantoinę i heparynę sodową. Substancje te wpływają na metabolizm tkanki łącznej i zapobiegają tworzeniu się blizn po oparzeniu.

  • Cebula, wyciąg z tej rośliny rozpuszcza fibryny, składnik nierozpuszczalnego białka tworzącego skrzepy, spłaszcza i rozjaśnia bliznę. Cebula posiada również działanie przeciwbakteryjne.
  • Heparyna działa przeciwzapalnie przy stosowaniu zewnętrznym. Ponadto wyraźnie zarysowuje się jej aktywność przeciwalergiczna, przy równoczesnym zwiększaniu nawodnienia tkanek i rozluźnianiu struktury kolagenu.
  • Allantoina jest pochodną mocznika, wykazuje działanie keratolityczne. Ponadto, stymuluje namnażanie się komórek, przyspiesza gojenie naskórka i tworzenie się ziarniny. Przede wszystkim ma działanie silnie nawilżające i tym samym ułatwia gojenie się ran oraz blizn. Działa przeciwzapalnie, ściągająco, regenerująco i natłuszczająco. Zmniejsza zaczerwienienie, łagodzi pieczenie, wygładza skórę.

Wszelkie kremy, żele i maści trzeba regularnie aplikować na świeżą bliznę. Zawarte w nich składniki aktywne stopniowo zmiękczają i rozluźniają tkanki bliznowate, dlatego taka pielęgnacja może trwać nawet kilka miesięcy. Po tym czasie blizna po oparzeniu jest jaśniejsza i mniej widoczna. Contactubex żel to preparat, który hamuje nadmierną syntezę kolagenu, przez co wpływa na tworzenie się prawidłowej tkanki łącznej i ogranicza przerastanie blizny po oparzeniu. Poprawia ukrwienie i nawilżenie tkanki, zmniejszając uczucie napięcia i świądu.

contactubex - maść na bliznę po opryszczce

Kup teraz

 

Jak aplikować żele i kremy na blizny po oparzeniu?

aplikacja żelu na bliznę po oparzeniu

Nakładaj cienką warstwę żelu bądź kremu na zabliźniającą się powierzchnię skóry 2-3 razy dziennie. Obszar skóry, w który wklepujesz lek, musi być dokładnie umyty i osuszony. Pamiętaj, że tego typu preparaty nie mogą być stosowane na uszkodzoną skórę.
W przypadku Contactubex, żel należy delikatnie wcierać żel w tkankę blizny, aż do całkowitego wchłonięcia. Na blizny stwardniałe lub zadawnione można nałożyć opatrunek okluzyjny z żelem (na kilka godzin). Kuracja trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, najlepsze rezultaty uzyskuje się, stosując żel zaraz po zagojeniu się rany. Podczas leczenia świeżych ran należy unikać niskich temperatur, promieniowania UV. Nawet niewielkie działanie promieni słonecznych, ale powtarzające się może przyczynić się do przebarwienia blizny po oparzeniu, co czyni ją bardziej widoczną.

Szczególną uwagę należy zwracać przy oparzeniach w obrębie stawów. Taka lokalizacja urazu  może powodować powstawanie, przykurczy, ograniczenie ruchu, a w konsekwencji spadek siły i masy mięśniowej. W przypadku niewłaściwie leczonych urazów blizny po oparzeniach wymagają opracowania chirurgicznego polegającego na wycięciu zbliznowaceń powodujących przykurcze.

Jaki produkt wybrać?

jaki wybrać preparat na bliznę po oparzeniu

Na rynku jest wiele preparatów do leczenia i pielęgnacji blizn po oparzeniu. Zawierają one w składzie bardzo różne substancje, mają różną konsystencję oraz zapach. Najważniejsze, by jak najwcześniej zacząć pielęgnować ranę, a później bliznę, poprzez stosowanie odpowiednich produktów. Ważna jest systematyczność oraz cierpliwość, a także staranność w nakładaniu samego produkt. Najlepszy preparat, to preparat skuteczny. Pożądany efekt możemy osiągnąć dopiero po dłuższym czasie stosowania dlatego warto zastanowić się nad doborem preparatu. Warto stawiać na znane na rynku produkty, których działanie i profil bezpieczeństwa zostały udokumentowane w badaniach klinicznych, a ich producenci od wielu lat podpowiadają pacjentom jak dbać o bliznę.

Przeczytaj również: Co stosować na blizny pooperacyjne?

 

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora J. Dąbkowska sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
email: biuro@egora.pl
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
Administratorem danych osobowych jest Egora J.Dąbkowska sp.k.
Dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną na podany adres e-mail.
Przysługują Pani / Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
Pełna treść klauzuli znajduje się tutaj.
© 2020 - 2021 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.