Blizna po oparzeniu- co stosować?

Co używać na blizny na rękach. Co dobre na blizny, co działa zmniejszy widoczność blizny. Contractubex

W przypadku prawidłowej blizny można mówić głównie o pielęgnacji, nie o leczeniu. Najczęściej jesteśmy w stanie same o nią zadbać w domu. Pielęgnacja blizny po oparzeniu jest procesem długotrwałym. Z tego powodu należy ją rozpocząć już w pierwszych dniach zabliźniania się rany po oparzeniu. Ważna jest systematyczność i cierpliwości, to będziemy powtarzać do znudzenia.

Jak dbać o bliznę po oparzeniu, aby była jak najmniej widoczna?

Oparzenia spowodowane działaniem wysokich temperatur (do oparzenia skóry może dojść już pod wpływem temperatury 42°C) np. oparzenia rozgrzanym żelazkiem, wrzątkiem, parą wodną, gorącym garnkiem, pryskającym olejem, otwartym ogniem z patelni czy grilla nazywane są oparzeniami termicznymi. W codziennym zabieganiu, nawet jeśli dojdzie do oparzenia często nie zwracamy na to uwagi, pozostawiamy bliznę bez odpowiedniej pielęgnacji. W zależności od głębokości i rozległości oparzenia, leczenie może trwać nawet kilka miesięcy. Celem pielęgnacji nie jest bowiem usunięcie blizny, lecz zmniejszenie jej widoczności.
Jeśli blizna nie jest rozległa i głęboka, wystarczy używać żeli lub maści, które zawierają wyciąg z cebuli, allantoinę i heparynę sodową. Substancje te wpływają na metabolizm tkanki łącznej i zapobiegają tworzeniu się blizn.

• Cebula, wyciąg z tej rośliny rozpuszcza fibryny, składnik nierozpuszczalnego białka tworzącego skrzepy, spłaszcza i rozjaśnia bliznę. Cebula posiada również działanie przeciwbakteryjne.

• Heparyna działa przeciwzapalnie przy stosowaniu zewnętrznym. Ponadto wyraźnie zarysowuje się jej aktywność przeciwalergiczna, przy równoczesnym zwiększaniu nawodnienia tkanek i rozluźnianiu struktury kolagenu.

• Allantoina jest pochodną mocznika, wykazuje działanie keratolityczne. Ponadto, stymuluje namnażanie się komórek, przyspiesza gojenie naskórka i tworzenie się ziarniny. Przede wszystkim ma działanie silnie nawilżające i tym samym ułatwia gojenie się ran oraz blizn. Działa przeciwzapalnie, ściągająco, regenerująco i natłuszczająco. Zmniejsza zaczerwienienie, łagodzi pieczenie, wygładza skórę.

Wszelkie kremy, żele i maści trzeba regularnie aplikować na świeżą bliznę. Zawarte w nich składniki aktywne stopniowo zmiękczają i rozluźniają tkanki bliznowate, dlatego taka pielęgnacja może trwać nawet kilka miesięcy. Po tym czasie blizna jest jaśniejsza i mniej widoczna. Contactubex żel to preparat, który hamuje nadmierną syntezę kolagenu, przez co wpływa na tworzenie się prawidłowej tkanki łącznej i ogranicza przerastanie blizny. Poprawia ukrwienie i nawilżenie tkanki, zmniejszając uczucie napięcia i świądu.

Jak aplikować żele i kremy na blizny?

Nakładaj cienką warstwę żelu bądź kremu na zabliźniającą się powierzchnię skóry 2-3 razy dziennie. Obszar skóry, w który wklepujesz lek, musi być dokładnie umyty i osuszony. Pamiętaj, że tego typu preparaty nie mogą być stosowane na uszkodzoną skórę.
W przypadku Contactubex, żel należy delikatnie wcierać żel w tkankę blizny, aż do całkowitego wchłonięcia. Na blizny stwardniałe lub zadawnione można nałożyć opatrunek okluzyjny z żelem (na kilka godzin). Kuracja trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, najlepsze rezultaty uzyskuje się, stosując żel zaraz po zagojeniu się rany. Podczas leczenia świeżych ran należy unikać niskich temperatur, promieniowania UV. Nawet niewielkie działanie promieni słonecznych, ale powtarzające się może przyczynić się do przebarwienia blizny, co czyni ją bardziej widoczną.

Jaki produkt wybrać?

Na rynku jest wiele preparatów do leczenia i pielęgnacji blizn. Zawierają one w składzie bardzo różne substancje, mają różną konsystencję oraz zapach. Najważniejsze, by jak najwcześniej zacząć pielęgnować ranę, a później bliznę, poprzez stosowanie odpowiednich produktów. Ważna jest systematyczność oraz cierpliwość, a także staranność w nakładaniu samego produkt. Najlepszy preparat, to preparat skuteczny. Pożądany efekt możemy osiągnąć dopiero po dłuższym czasie stosowania dlatego warto zastanowić się nad doborem preparatu. Warto stawiać na znane na rynku produkty, których działanie zostało udokumentowane w badaniach.

 

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora sp. z o.o. sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
© 2020 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.