Blizna po opryszczce jak jej przeciwdziałać

Opryszczka jak przeciwdzialac bliznie

Opryszczka wargowa tzw. „zimno” czy „skwarka” pojawia się w momentach osłabienia organizmu a wywołuje ją zakaźny wirus HSV, którego nosicielami jest większość ludzi. Chociaż nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia może zostawić nieestetyczny ślad w miejscu występowania a powstałe blizny na twarzy wywoływać dyskomfort psychiczny.

Czym jest opryszczka?

W wyniku osłabienia organizmu wirus Herpes Siplex Virus uaktywnia się, zaczyna szybko mnożyć a zewnętrznym tego objawem jest bolesne, swędzące owrzodzenie w okolicach ust czy nosa, zadziej na innych błonach śluzowych. Nosicielem wirusa są ludzie. Każda osoba, która chociaż raz miała opryszczkę jest nosicielem wirusa do końca życia i może się spodziewać, że opryszka pojawi się u niej ponownie w sytuacjach osłabienia organizmu np. przez przeziębienie, inne choroby, niedożywienie stres czy nawet nadmierne nasłonecznienie organizmu. Kiedy wirus nie jest aktywny przebywa w końcówkach nerwów. Opryszczka to bardzo bliska krewna ospy wietrznej i półpaśćca

opryszczka na wardze zostanie blizna

Kiedy pojawia się opryszczka i jak z nią walczyć?

Nosicielami wirusa HSV jest prawie 90% społeczeństwa ale uaktywnia się on i wywołuje bolesne swędzące bąble tylko u niektórych osłabionych osób. Może pojawiać się również pod wpływem zmian gospodarki hormonalnej u kobiet. Opryszczka pojawia się najczęściej na brzegu czerwieni wargowej. Pierwszym objawem jest swędzenie, powstają na wardze pęcherzyki wypełnione treścią surowiczną a następnie ropną, które zamieniają się w strupek. Powinniśmy uważać by wirus nie przedostał się do oka ponieważ może to skutkować zapaleniem rogówki. Jeśli dotykamy zakażonych ust stosując np. maść antywirusową trzeba zaraz po tym myć i dezynfekować dłonie.
Jednym ratunkiem na skrócenie cierpień związanych z opryszczką i zmniejszenie jej wielkości są leki antywirusowe dostępne na szczęście w aptekach bez recepty.
Ponieważ usta są ciągle w ruchu pęcherzyki i strupki opryszczki ciągle są rozciągane i często pękają powoduje to wielokrotne jątrzenie rany i zwiększa szanse na niechcianą pamiątkę po opryszczce w postaci blizny.

Co stosować na bliznę po opryszczce?

Najlepszym sposobem na bliznę po opryszczce jest skuteczny lek na blizny Contractubex® żel. Działa na wszystkie rodzaje blizn: po operacji np. cesarskiego cięcia, wycięcia gruczołu tarczycy, po rozcięciach i urazach w wyniku wypadku, po zabiegach chirurgicznych czy laseroterapii tatuaży.
Po zagojeniu rany i odpadnięciu strupka można zacząć stosować preparaty na blizny. Regularne wmasowywanie żelu czy maści na blizny zawierającej wyciąg z cebuli, która posiada właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny pomaga utrzymać proces bliznowacenia pod kontrolą. Żel Contractubex® zawiera również heparynę która zmiękcza bliznę, zmniejsza obrzęk pobudza regenerację komórek oraz może wiązać wodę w tkance blizny. Trzecim składnikiem jest alantoina, która ma działanie zmiękczające i łagodzące świąd.

Na noc wygodne jest stosowanie plastra na blizny Contractubex®. Można go przycinać dopasowując do kształtu blizny i mieć pewność, że dostarcza skórze odpowiednich składników przez całą noc.

 

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora sp. z o.o. sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
© 2020 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.