Co stosować na bliznę pooperacyjną po cesarskim cięciu

co stosować na bliznę po cesarskim cięciui

Cesarskie cięcie jest to zabieg chirurgiczny, polegający na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy i kolejno wyjęciu dziecka. Zazwyczaj wykonuje się go, gdy naturalny poród jest z różnych względów niemożliwy. Gdy zabieg jest planowany, przeprowadza się go w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym. Zdarza się, że nieprawidłowy przebieg porodu siłami natury i zagrożenie życia matki lub dziecka zmusza lekarza do podjęcia decyzji o wykonaniu cesarskiego cięcia.

Po operacji cesarskiego cięcia tak jak po innych zabiegach chirurgicznych pozostaje blizna. Blizna wytwarza się na skórze, gdy ubytek sięga do skóry właściwej. Powstaje po zagojeniu się ubytku tkanki. Ostatnia faza gojenia rany polega na bliznowaceniu, czyli wytworzeniu się zbitej, słabo unaczynionej tkanki łącznej. Niektóre osoby mają indywidualną skłonność do tworzenia przerosłych i nieestetycznych  blizn.

Aby zmniejszyć  widoczność blizny oraz ryzyko zmniejszonej ruchomości czy bólu w przyszłości warto wiedzieć jak o nią prawidłowo dbać.

Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu i jak przebiega proces gojenia?

Blizna po cesarskim cięciu powstaje etapami. Pierwsza faza gojenia rany to faza zapalna, która trwa około 2-5 dni po operacji. Następna faza trwa dłużej, bo około 6-8 tygodni – obserwujemy wtedy rozrost blizny, a w końcowej fazie przez około pięć miesięcy do 2 lat po operacji blizna przebudowuje się i modeluje.

Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu co stosowac, jak pielęgnować ranę.

Blizna po cesarskim cięciui, jak wygląda. Jak pielęgnować, co stosować. Jak zmniejszyć bliznę po cesarskim cięciu.

Jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu?

Wszystkich informacji o pielęgnacji rany po cesarskim cięciu powinna udzielić położna i lekarz prowadzący.

Po operacji rana jest chroniona jałowym opatrunkiem, którego nie należy moczyć. Jeśli tak się stanie trzeba go zmienić. Po trzech dobach opatrunek zwykle jest zdejmowany. Ranę można od tego momentu myć delikatnie hipoalergicznym mydłem i osuszać delikatnie bez naciągania jednorazowym ręcznikiem. Ranę trzeba chronić przed podrażnieniami. Nie uciskać, nosić przewiewną bieliznę i ubrania.

Podrażnienia skóry w miejscu rany nie tylko wywołują dyskomfort ale również mogą powodować powstawanie większej i ciemniejszej blizny.

Jakie są nieprawidłowe objawy w procesie gojenia rany po operacji cesarskiego cięcia?

Zawsze niepokojący jest ropny wyciek lub gorączka – świadczą o tym, że doszło do zakażenia. Należy wtedy natychmiast zgłosić się do lekarza, który zastosuje odpowiednie leczenie.

Czy blizna po cesarskim cięciu boli?

W miejscu rany kobieta może nie mieć czucia – to efekt przecięcia nerwów. Ponieważ może nie być czucia podskórnego kobieta może nie zauważyć komplikacji i nie czuć bólu. Dlatego należy codziennie oglądać ranę po cesarskim cięciu przed lustrem.

Prawidłowo gojąca się rana nie powinna być przyczyną bólu.

Jak wygląda prawidłowo wygojona blizna po cesarskim cięciu?

Prawidłowa blizna powinna być jasna „perłowa” i płaska, czyli niewystająca poza obszar skóry. Jeśli blizna jest czerwona, wywołuje swędzenie, ból, lub jest wypukła ponad powierzchnię powinna zostać skonsultowana ze specjalistą.

Co można zrobić aby blizna po cesarskim cięciu nie powodowała ograniczeń ruchu i problemów w przyszłości.

Już po 8  godzinach od operacji zalecane jest przejście do pozycji wyprostowanej i głębokie oddychanie. Trzeba przełamać opór przed wyprostowaniem ciała, jeśli to nie nastąpi w przyszłości może pojawić się ból i tendencja do garbienia sylwetki.

Aby uniknąć zrostów pooperacyjnych, zaleca się wykonywać mobilizację blizny. Więcej o mobilizacji blizny można dowiedzieć się w wywiadzie z fizjoterapeutką uroginokologiczną Joanną Mróz w portalu Radioklinika.pl

Co to są zrosty blizny i gdzie występują?

Zrosty są to włókniste połączenia pomiędzy tkankami, które powstają na skutek nieprawidłowego procesu gojenia. Nie zawsze są widoczne na powierzchni skóry, co nie oznacza, że ich nie ma.

Nad blizną ze zrostami może tworzyć się nawis skóry z tkanką podskórną, co często jest krępujące dla pacjentek. Zrosty mogą wywoływać między innymi: ból brzucha, podbrzusza, miednicy, bolesne miesiączki, ból podczas stosunku, bóle kręgosłupa lędźwiowego, migreny.

Kiedy można zacząć pracować nad blizną?

Kiedy jest ten właściwy moment, od którego można bezpiecznie zacząć pracować nad blizną aby była jak najmniej widoczna i nie sprawiała problemów w przyszłości?

Już po ok 10 dniach od operacji można delikatnie opukiwać miejsce cięcia zimnymi opuszkami palców. Okolicę blizny można także szczotkować szczotką z naturalnego włosia już 4 tygodnie po cesarskim cięciu. Początkowo szczotkuje się tylko okolice blizny, co pobudza krążenie. Z czasem można także delikatnie szczotkować całą bliznę. Po wygojeniu się rany i zdjęciu szwów (blizna powinna być zamknięta, bez sączących się płynów i krwi, bez stanu zapalnego) można masować miejsce blizny przeznaczonymi do tego produktami takimi jak np. żel Contractubex.

Przy wątpliwościach warto skonsultować się z lekarzem, położną lub fizjoterapeutą.

 

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora sp. z o.o. sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
© 2020 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.