Jak dbać o blizny u dzieci

Dzieci ze względu na zwiększoną produkcję kolagenu są szczególnie mogą być narażone na tworzenie tzw. bliznowców.
Aby zminimalizować ryzyko nieprawidłowego gojenia się rany i zmniejszyć widoczność blizny trzeba dbać o nią już od pierwszych dni po zasklepieniu rany.

Jak powstają blizny?

Blizny powstają w wyniku procesu gojenia się ran. Wskutek nieszczęśliwego wypadku, zabiegów chirurgicznych bądź innych powodów, tam gdzie skóra zostanie uszkodzona, powstanie blizna. Rozmiar i kształt blizn związany jest z wieloma czynnikami. Bardzo często wpływają na to okoliczności urazu, długości okresu gojenia się powstałej rany, czy indywidualne skłonności do tworzenia się blizn. Problem blizn staje się uciążliwy kiedy znajdują się one widocznych miejscach. W celu uniknięcia przykrych następstw urazu bardzo ważna jest odpowiednia i staranna pielęgnacja uszkodzonego miejsca już od samego początku.

Co to są bliznowce?

Bliznowiec jest to rozrost włóknisty skóry wystający ponad jej powierzchnię, zwykle gładki, lśniący czerwony lub brunatny. Zajmuje większą powierzchnię niż pierwotne uszkodzenie skóry. Może być bolesny i utrudniać ruch.

W normalnym procesie gojenia się rany wytwarzana jest tkanka łączna włóknista. Odległe od siebie włókna kolagenu zaczynają łączyć się i rana stopniowo się zasklepia. Następnie w tkance pojawiają się naczynia krwionośne, a produkcja kolagenu stopniowo maleje. Może to trwać od kilku miesięcy do dwóch lat. Czasem jednak produkcja kolagenu nie maleje i wtedy właśnie powstają blizny przerostowe lub bliznowce. To czy się pojawią zależy od wielu czynników, chociażby od skłonności dziedzicznych czy  wieku osoby. U osób starszych proces gojenia jest słabszy.

Jak dbać o bliznę u dzieci?

Dziecięca fantazja nie zna granic i mimo najlepszych starań rodziców może pojawić się rana, a po niej blizna. To czy będzie duża czy mała zależy od wielkości rany, struktury, głębokości a także od indywidualnych predyspozycji.

Blizny u dzieci wymagają szczególnej troski. Dzieci mają zwiększoną produkcję kolagenu w skórze dlatego mają też większe skłonności do przerostu blizny w czasie gojenia się ran. Aby temu zapobiec warto stosować preparaty do leczenia blizn zaraz po zagojeniu się rany.

Co robić aby zmniejszyć bliznę u dziecka?

Im szybciej rozpoczniesz dbanie o miejsce zranienia tym lepszy możesz uzyskać efekt. Zacząć można od starannej pielęgnacji miejsca zranienia tak aby proces gojenia następował najbardziej optymalnie. W pierwszej fazie gojenia trzeba unikać podrażnienia miejsca zranienia, obtarć, zbyt ciasnych ubrań, wysokich lub niskich temperatur i wystawiania rany na słońce. Po całkowitym zagojeniu się rany i odpadnięciu strupków można zacząć pielęgnację powstającej blizny. Warto stosować specjalnie przeznaczone do tego celu żele lub plastry np. Contractubex®. Warto włączyć do codziennej pielęgnacji delikatne masowanie blizny.

Dzieci są niecierpliwe i aby uniknąć rozdrapywania zasklepionych ran czy drapania blizny warto zakrywać ją wspomagającym proces gojenia się plastrem. Wygodną formą dbania o blizny są plastry na blizny Contractubex® chronią wrażliwe miejsce przed otarciami oraz przed samym dzieckiem. Zwiększają komfort łagodząc swędzenie i poczucie ciągnięcia. Można je łatwo przycinać i dopasowywać do kształtu blizny.

 

Dziecko lat pięć, rana na brodzie po wypadku na hulajnodze, potrzebne były trzy szwy.

Po trzech miesiącach stosowania plastrów Contractubex

Zdjęcia wykonane telefonem komórkowym przez rodzica.

Kilka zasad jak dbać o bliznę, informacje dla rodziców i opiekunów

  1. Postaraj się aby dziecko nie zrywało strupków i nie drapało rany! Dotykanie blizny może doprowadzić do infekcji, wydłuży czas rekonwalescencji, a także zdecydowanie pogorszy wygląd skóry.
  2. Gdy uraz powstaje w miejscu, gdzie skóra jest szczególnie napięta, postaraj się aby dziecko nie eksploatowało tych miejsc zbyt mocno, tzn. nie klękało, nie zginało ręki, nie wykonywało zbyt intensywnych ćwiczeń.
  3. Chroń skórę dziecka przed promieniami słonecznymi. Słońce powoduje odkładanie kolagenu, co prowadzi do przerostu, a co za tym idzie ‒ swędzenia, bólu, pieczenia oraz ciemnienia blizny.
  4. Stosuj żel na blizny aby skóra się lepiej goiła i aby blizna była bledsza. Stosownie żelu należy połączyć z masażem miejsca bliznowacenia.

 

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora sp. z o.o. sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
© 2020 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.