Co stosować na blizny po trądziku, po ospie, po wypryskach

co stosować na blizny potrądzikowe

Blizny potrądzikowe

Blizny po trądziku to stosunkowo często występujący defekt estetyczny na naszej skórze. Blizny dotyczą zazwyczaj osób dorosłych, które w przeszłości miały trądzik i nie został on odpowiednio wyleczony. Blizny po trądziku, czyli blizny zanikowe, są efektem nieprawidłowo leczonych wyprysków, niewłaściwej higieny dotyczącej skóry z trądzikiem, a także głęboko umiejscowionej infekcji bakteryjnej. Pojawiają się gdy proces gojenia się jest zakłócony przez niewystarczającą produkcję kolagenu i elastyny. Duże znaczenie ma obszar stanu zapalnego. Niektóre osoby są bardziej podatne na powstawanie tego typu blizn gdyż mają mniejsze zdolności regeneracyjne skóry.

Blizny potrądzikowe powstają zazwyczaj, gdy trądzikowi towarzyszą stany zapalne i zmiany ropne, które sprzyjają niestety nieprawidłowemu gojeniu się skóry, a także, gdy uszkodzenia są bardzo głębokie. Blizny po trądziku to najczęściej blizny zanikowe objawiające się jako drobne, wgłębienia w skórze.

Blizny zanikowe, mogą pozostawać po trądziku, to niejednorodne zapadnięcia skóry, które obejmują zazwyczaj twarz. Są nieestetyczne, skóra pokryta bliznami jest sztywna, mało elastyczna, wygląda jak ,, podziobana’’.

Blizny po ospie i dużych wypryskach

Ospa jest chorobą zakaźną powodującą powstawanie swędzącej wysypki. Rozdrapywanie zmian skórnych może powodować ich zakażenie i zaburzać proces gojenia się rany, podobnie jak  zdrapywanie strupków. Naruszenie skóry powoduje powstawanie blizn. Jak bardzo będą widoczne zależy w dużym stopniu od tego jak dbamy o bliznę w trakcie całego procesu gojenia się.

Duże wypryski, te z naciekiem ropnym mogą pozostawić znaczną bliznę. Należy w odpowiednim czasie zadbać o prawidłowy proces gojenia, a  w końcowej fazie stosować odpowiednie maści/żele na blizny. Dobrym wyborem jest żel Contractubex®. Preparaty Contractubex® są regularnie zalecane przez lekarzy na całym świecie w ponad 60 krajach. Skuteczność produktów została udowodniona w badaniu klinicznym. Na noc wygodne jest stosowanie plastrów na blizny Contractubex®. Uwalniają stopniowo substancje czynne oraz chronią miejsce blizny przed podrażnieniami. Plastry można przycinać i dopasowywać do kształtu blizny.

Co stosować na blizny po wypryskach, trądziku czy ospie aby zmniejszyć ich widoczność?

  1. Warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa pokazać bliznę i zastosować się do otrzymanych zaleceń.
  2. Bardzo istotne jest dbanie o codzienną higienę i stosowanie preparatów przeznaczonych dla cery trądzikowej czy zalecanych w leczeniu ospy.
  3. W końcowej fazie stanu zapalnego pomagają maści/żele na blizny posiadające właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i regulujące proces powstawania blizny. Blizny powstają w wyniku naturalnego procesu gojenia się uszkodzonej skóry, to co możemy zrobić to pomagać im budować się w taki sposób aby nie były widoczne. Maści, kremy i żele do stosowania na blizny takie jak żel Contractubex® regulują proces powstawania blizny. Contracubex® żel zawiera trzy substancje czynne heparynę, wyciąg z cebuli i alantoinę. Ich współdziałanie reguluje syntezę kolagenu, skutkuje przeciwzapalnie i bakteriobójczo, zmiękcza obrzęk i bliznę, pobudza regenerację komórek i zmniejsza świąd towarzyszący procesowi gojenia się.
  4. Unikać przez cały czas gojenia się ran i po powstaniu świeżych blizn promieni UV. Promienie słoneczne mogą powodować przebarwienia blizny przez co będzie jeszcze bardziej widoczna. Należy stosować kremy z filtrem 50 nawet gdy słońce zakrywają chmury.
  5. Skonsultuj wszystkie metody dbania o blizny z lekarzem aby mieć pewność, że są dla Ciebie najlepsze i bezpieczne.

Jak działają aktywne składniki używane w leczeniu blizn takie jak: wyciąg z cebuli, alantoina, heparyna

W maściach, kremach i żelach do leczenia blizn znajdziesz różne składniki aktywne wpływające na proces bliznowacenia. Najważniejsze z nich to:

Wyciąg z cebuli

posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze oraz zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny. Nie musisz obawiać się nieprzyjemnego zapachu cebuli.

Heparyna

zmiękcza bliznę, zmniejsza obrzęk, pobudza regenerację komórek oraz może wiązać wodę w tkance blizny.

Alantoina

pobudza powstawanie blizny oraz ma działanie zmiękczające, a także zmniejsza świąd często towarzyszący procesowi gojenia.

 

Wszystkie te składniki znajdziesz w żelu na blizny Contractubex®

 

Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora sp. z o.o. sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
© 2020 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.