Rozpoczyna się lato, przed nami wiele słonecznych dni. Często dostajemy od Was pytania, czy bliznę należy chronić przed słońcem? Odpowiedź brzmi tak, a dlaczego opalanie blizn i opalanie blizn pooperacyjnych jest szkodliwe, a nawet niebezpieczne dowiecie się w dalszej części tego artykułu. Odpowiemy także jak dbać o bliznę. Przeczytajcie, weźcie do serca na pewno będziecie bezpieczniejsi.
Lekarze w ogóle nie zalecają opalania blizny. Szczególnie dotyczy to świeżych blizn występujących na twarzy oraz ciele. Blizny te są bowiem bardzo wrażliwe na promieniowanie UV i mogą ulec oparzeniu lub przebarwieniu. Leczenie z kolei takich blizn jest bardzo uciążliwe i kosztowne. W związku z tym lepiej jest przestrzegać podstawowych zasad związanych z pielęgnacją blizny, aby uniknąć ewentualnych problemów. Opalanie blizn, opalanie blizn pooperacyjnych jest narażaniem nie tylko na zmianę estetyki blizny, ale także narażeniem na bardzo poważne powikłania zdrowotne.
Zanim uzasadnimy, dlaczego opalanie blizn, a szczególnie opalanie blizn pooperacyjnych jest niepożądane musimy zdać sobie sprawę co to jest światło słoneczne. Informacje takie otrzymywaliśmy na lekcjach fizyki, ale z doświadczenia wiemy, że nie wszyscy o tym pamiętają. Światło słoneczne – promieniowanie słoneczne jest wiązką fal elektromagnetycznych w skład których wchodzi między innymi promieniowanie podczerwone, światło widzialne i promieniowanie ultrafioletowe. To właśnie promieniowanie ultrafioletowe powoduje, że opalanie blizn i opalanie blizn pooperacyjnych jest tak szkodliwe, dlatego poświęcimy mu trochę więcej miejsca w tej publikacji.
Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na 3 zakresy w zależności od długości fal.
Podsumowując opalanie blizn i opalanie blizn pooperacyjnych jest niewskazane i wymaga ochrony. Dowiedz się jak dbać o bliznę z innych ciekawych publikacji na tej stronie.
Czy blizny po oparzeniu termicznym można opalać?
Opalanie blizny po urazie termicznym może także negatywnie wpłynąć na świeżo powstałe tkanki. Zabliźniona skóra po oparzeniu zwykle ma nierównomierną powierzchnię oraz nie ma jednolitego koloru. Gdzie nie gdzie mogą pojawić się odbarwienia. Jeżeli blizna taka występuje na powierzchni, która jest łatwo narażona na promienie słoneczne wówczas miejsce to powinno być szczególnie zabezpieczone. Najlepiej stosować kilka razy dziennie krem z wysokim filtrem UV. Wystawienie blizny na długie przebywanie na słońcu, może doprowadzić do poparzenia słonecznego. Opalona blizna po oparzeniu to niestety ryzyko wystąpienia przebarwień, zaognionych zmian. Jeśli nastąpią odbarwienia skóry, leczenie nie jest proste. Odpowiednia pielęgnacja nie wymaga od nas dużo wysiłku, to o czym należy pamiętać to zabezpieczać starannie bliznę preparatami przeciwsłonecznymi.
Pamiętaj: Próba opalenia skóry w celu ukrycia blizny nie jest dobrym pomysłem i najprawdopodobniej doprowadzi do jeszcze większej jej widoczności. Opalanie blizn po oparzeniu może doprowadzić do powstania brązowych plam.
Często pojawiają się wątpliwości dotyczące sztucznego opalania. Stosowanie środków brązujących czy samoopalaczy nie jest przeciwwskazane dla zagojonych blizn, choć raczej nie daje w pełni zadowalających efektów. Należy nakładać, niewielką ilość preparatu w miejscu blizny. W przypadku opalania w solarium to zdania specjalistów bywają podzielone, choć przeważa opinia, że nie jest to zalecane.
Należy pamiętać, że promieniowanie w solariach pochodzi ze specjalnych lamp – promienników. Ich producenci bardzo dokładnie podają jakie światło jest przez nie emitowane, jaki powinien być czas bezpiecznego naświetlania, a także kiedy, po ilu godzinach pracy dany promiennik należy wymienić. Wielokrotnie opinie publiczna poruszyły informacje o nieprzestrzeganiu tych zasad. Wyeksploatowane promienniki mogą emitować światło o nieznanej nam długości fali, a przez to mogą okazać się bardzo niebezpieczne nawet przy przestrzeganiu zalecanego czasu zabiegu opalania. Warto pamiętać o wybieraniu tych punktów, do których mamy zaufanie. Nieraz warto zapłacić więcej za zabieg, a mieć pewność, że nie przyniesie negatywnych skutków. Skłaniamy się jednak do tego, że opalanie blizn, opalanie blizn pooperacyjnych i pooparzeniowych szczególnie powinno być ograniczone do minimum lub zupełnie wyeliminowane.
Pamiętaj: Jeżeli zdecydujesz się na samoopalacz lub inne brązujące kosmetyki, nakładaj niewielką ilość, delikatnie i dokładnie rozprowadzając na powierzchni blizny. Należy bardzo dokładnie zapoznać się z ulotką producenta, a jeżeli nadal nurtują nas wątpliwości warto skontaktować się z produkt managerem, który powinien rozwiać wasze wątpliwości, a także odpowiedzieć jak dbać o bliznę. Na opakowaniach często można znaleźć telefon serwisu konsumenta. Na pewno jednak taki sposób na opalanie blizn i opalanie blizn pooperacyjnych jest bezpieczniejszy od naturalnego promieniowania słoneczne lub sztucznego w solarium.
Wszystkie formy uszkodzenia skóry, w tym także tatuaże mogą prowadzić do nadmiernej pigmentacji po ekspozycji na słońce. Tradycyjne wykonywanie tatuażu powoduje mechaniczne uszkodzenia skóry poprzez nakłucia igłami lub urządzeniem do wykonywania tego rodzaju „dekoracji”. Zatem opalanie świeżego tatuażu rządzi się takimi samymi prawami jak opalanie blizny lub opalenie blizny pooperacyjnej. Lepiej wstrzymać się do zupełnego wygojenia tatuowanego miejsca i odczekanie kilku miesięcy. Dodatkowo, tatuaż ma najczęściej ciemną barwę a zatem jeszcze bardziej absorbuje promienia zatem nie rekomendujemy opalania tej okolicy.
Pamiętaj: Opalanie świeżego tatuażu to duże ryzyko. Jeśli możesz zabezpiecz to miejsce ubraniem oraz odpowiednimi kosmetykami z filtrem UV.
Dowiedz się więcej o pielęgnacji świeżego tatuażu, a także o zasadach pielęgnacji skóry po jego usunięciu: Upiększać, nie upiększać, oto jest pytanie
Blizny po operacjach powinny być szczególnie pielęgnowane, gdyż w obrębie rany tworzą się nowe naczynia krwionośne oraz rozpoczyna się proces intensywnej produkcji kolagenu. Dlatego też w fazie gojenia, opalanie blizn pooperacyjnych jest zdecydowanie zabronione. Proces gojenia blizny zazwyczaj trwa około 1 roku. W tym czasie, jeśli będziemy przebywać na słońcu, konieczna jest ochrona powierzchni blizny. Możemy ją zakryć częścią ubrania. Dla pań po cesarskim cięciu, najczęściej blizna znajduje się poniżej linii bikini, tak więc nie jest wystawiana na oddziaływanie promieni słonecznych. Mimo to, nakładając krem czy olejek na ciało, nie zapomnij także o z bliźnie. Dodatkowe zabezpieczenie na pewno nie zaszkodzi. Osoby, które miały operacje kardiologiczne czy zabiegi usunięcia haluksów, tarczycy, znamion i pieprzyków powinny chronić bliznę przed słońcem, nie tylko na wakacjach powinni dowiedzieć się jak dbać o bliznę. Jak postępować aby zapewnić jej dalsze prawidłowe gojenie, a w rezultacie zadawalający wygląd.
Pamiętaj: świeżą bliznę powinno się bezwzględnie chronić przed słońcem.
Przeczytaj również: Jak pielęgnować i co stosować na blizny pooperacyjne.