Jak radzić sobie z blizną po operacji tarczycy?

W niektórych przypadkach w procesie leczenia tarczycy niezbędna jest operacja. Rana po niej występuje w widocznym miejscu u podstawy szyi. Jak pielęgnować ranę po operacji aby powstająca blizna była jak najmniej widoczna?

Czym jest tarczyca?

Tarczyca jest jednym z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego  zlokalizowana na przedniej części szyi. Zbudowana jest z dwóch symetrycznie położonych płatów prawego i lewego połączonych poprzecznie cieśnią anatomicznie zwaną węziną. U kobiet tarczyca jest większa niż u mężczyzn i jej średnia waga wynosi 30-40g.

W publikacjach naukowych podaje się, że 22% populacji polskiej jest dotknięte problemem zaburzenia produkcji hormonów przez tarczycę, a oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego podają, że w naszym kraju osób z chorą tarczycą jest ponad milion.

Jakie występują choroby tarczycy?

Głównymi schorzeniami tarczycy są zaburzenia w produkcji hormonów zwane niedoczynnością lub nadczynnością oraz nowotwory tarczycy.

Na czym polega niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność jest najczęściej występującym schorzeniem gruczołu tarczowego. Jej patogeneza nie jest do końca poznana, nie mniej jednak wiadomo, że przyczyną może być zapalenie typu Hashimoto. Wbrew utartym opiniom niedobór jodu jest rzadko przyczyną niedoczynności tarczycy w naszej strefie geograficznej. Niedoczynność tarczycy najbardziej niebezpieczna jest dla kobiet w ciąży i płodu.  Do charakterystycznych objawów choroby zaliczamy między innymi:  nadmierne zmęczenie,  spowolnienie, suchość skóry, łamliwość paznokci, wypadanie włosów i  brwi, wzrost masy ciała, który jest spowodowany słabszą przemianą materii. Leczenie polega na podawaniu preparatów mających na celu unormowanie stężenia tyreotropiny.

Na czym polega nadczynność tarczycy?

Nadczynność tarczycy pod postacią chorób Graves-Basedowa i Pulmmera. Głównymi objawami nadmiaru hormonów jest przyspieszona akcja serca, chudnięcie, osłabienie siły mięśniowej, nadpobudliwość oraz bardzo charakterystyczny wytrzeszcz gałek ocznych.  Nadczynność tarczycy może być przyczyną migotania przedsionków, te zaś udarów niedokrwiennych mózgu.  Leczenie polega na podawaniu preparatów antytarczycowych (tyreostatyków) mających na celu hamowanie wydzielania tyroksyny. Innym sposobem jest leczenie radiojodem.  Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów może zostać podjęta decyzja o leczeniu chirurgicznym.

Nowotwory złośliwe tarczycy

Nowotwory złośliwe tarczycy występują stosunkowo rzadko, nie mniej jednak komórki gruczołu mogą być podstawą do rozwoju procesu rozrostowego. Objawy choroby mogą być bardzo dyskretne i najczęściej są to twarde guzki w obrębie miąższu gruczołu, chrypka, powiększenie węzłów chłonnych okolicy szyi. W przypadku dużych zmian nowotworowych może pojawić się kaszel, trudności w połykaniu, zaburzenia mowy i duszność.

Najczęstszym leczeniem jest chirurgiczne usunięcie zmian nowotworowych i sąsiednich węzłów chłonnych oraz leczenie uzupełniające w postaci chemioterapii, radioterapii, a także hormonoterapii.

 

Jak wygląda blizna po operacji tarczycy?

Wielkość rany zależy od zakresu operacji. Blizna może mieć około 10 cm i znajduje się u nasady szyi.  W początkowej fazie jest czerwona z czasem blednie. Brak wiedzy, nieregularna pielęgnacja lub niestosowanie się do zaleceń lekarza może wpłynąć niekorzystnie na proces gojenia się blizny. W rezultacie zamiast lekko widocznej „niteczki” na szyi, może powstać szpecący bliznowiec. Jest to zgrubiała skóra, która wytwarza się w miejscu zranienia i znacząco wykracza poza granice przecięcia.  Bliznowiec poza tym, że szpeci może ograniczać ruchy szyi.

Kiedy przeprowadza się operację tarczycy?

Schorzenia tarczycy w większości przypadków są leczone głównie farmakologicznie, zdarza się jednak, że niezbędna jest operacja usunięcia części lub całości gruczołu. Lekarz podejmuje decyzję o zakresie operacji po specjalistycznych badaniach.

Na czym polega pielęgnacja rany po operacji tarczycy?

Pielęgnacja rany pooperacyjnej w pierwszym etapie polega na codziennej zmianie opatrunku oraz przemywanie zalecanymi przez lekarza preparatami.

Kiedy można zacząć smarować żelem bliznę po operacji tarczycy?

Po zdjęciu szwów, kiedy strupki już odpadną, jeśli lekarz nie zaleci inaczej powstającą bliznę można nawilżać, zwiększać elastyczność skóry, zmniejszać uczucie świądu i ciągnięcia stosując specjalistyczne preparaty do blizn takie jak żel Contractubex ®

Jak radzić sobie z blizną po operacji tarczycy?

Jeśli w procesie leczenia tarczycy konieczna jest operacja rana po niej znajduje się w widocznym miejscu. Można wiele zrobić aby zmniejszyć jej widoczność. Po zdjęciu szwów zalecana jest pielęgnacja blizny. Skutecznym preparatem do leczenia blizn jest żel Contractubex. Dzięki składnikom zawartym w preparacie uzyskuje się zmniejszenie zaczerwienienia tkanki blizny, zmniejszenie świądu i uczucia napięcia, a także zwiększenie elastyczności i sprężystości nowopowstałej tkanki.

 

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora sp. z o.o. sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
© 2020 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.