Leczenie blizn sprawdzone metody

rana na ręce, leczenie blizny, co stosować na blizny

Warto poznać metody leczenia blizn. Blizny powstają przy każdym większym uszkodzeniu skóry. Nie każda blizna stanowi problem i wymaga leczenia. Niektóre, po wygojeniu z czasem bledną i są na tyle małe, że prawie niewidoczne. Inne blizny powstałe przy większych uszkodzeniach skóry w wyniku urazów, oparzeń, wypadków czy operacji mogą jeśli nie wygoją się prawidłowo stwarzać problemy nie tylko estetyczne ale też fizyczne w postaci ograniczenia ruchu czy bólu. Dowiedz się jak dbać o bliznę.

Jak tworzy się blizna?

Blizna powstaje w wyniku procesu gojenia się skóry gdy uraz sięga skóry właściwej lub głębiej. Skóra gojąc się wytwarza zbitą słabo unaczynioną tkankę łączną. Oczyszczenie i dezynfekcja rany po jej powstaniu ma pozytywny wpływ na każdy etap gojenia się i zmniejsza późniejszą bliznę.

Proces gojenia się ma kilka faz. Na początku występuje faza zapalna w czasie której rana wypełnia się skrzepem krwi a następnie nad nim buduje się strup trwa to około 24 godzin. Następnie ograniczona faza zapalna, rana zaczyna się oczyszczać, makrofagi usuwają komórki obumarłe a do rany wnikają naczynia krwionośne. Po 7 dniach zaczyna się faza gojenia rany. Fibroblasty (komórki tkanki łącznej) mnożą się i zaczynają wytwarzać kolagen. Następnie pojawiają się naczynia krwionośne i produkcja kolagenu maleje. Gdy powstaje go zbyt dużo mogą powstać blizny przerostowe lub bliznowce. Niektóre osoby mają dziedziczną skłonność do powstawania bliznowców. Również osoby młode do 20 roku życia są bardziej narażone na powstawanie wypukłych blizn z powodu większej produkcji kolagenu.

Ostatnia faza przebudowy blizny może trwać od kilku miesięcy nawet do 2 lat.

Co możesz zrobić samemu w celu leczenia blizny.

- Dezynfekcja, staranna pielęgnacja i ochrona miejsca zranienia. W przypadku mniejszych obrażeń, starannie przemyj ranę wodą, zdezynfekuj środkiem antyseptycznym, osusz jednorazowym jałowym gazikiem i zadbaj o jałowy opatrunek, który zbliży jej brzegi i ułatwi zasklepienie miejsca uszkodzenia skóry. Nie dopuszczaj do rozdrapywania strupków.  W przypadku większych urazów czy operacji stosuj się zawsze do zaleceń lekarza.

 - Terapia fakrmakologiczna

Leczenie blizny można zacząć już w fazie gojenia się rany, jak ustąpi stan zapalny, odpadną strupki a w przypadku ran pooperacyjnych zostaną usunięte szwy. Możesz zacząć stosować maść, krem lub żel na blizny z aktywnymi składnikami przeciwzapalnymi, zmiękczającym, wygładzającymi i rozluźniającymi tkankę blizny. Masaż miejsca tworzenia się blizny i jego okolic wpływa pozytywnie na kształtowanie się blizny dlatego konsystencja żelu jest w tym przypadku wygodniejsza w stosowaniu.

Leczenie blizn polega również na ich ochronie przed czynnikami zewnętrznymi w trakcie ich tworzenia i nawet do roku po ich powstaniu:

- unikaj promieni UV, chroń bliznę przed słońcem, zakrywaj ją i stosuj kremy blokujące działanie promieni ultrafioletowych. Wystawione na działanie słońca blizny mogą ulec przebarwieniu.

- chroń bliznę przed mechanicznymi podrażnieniami.

contactubex - maść na bliznę po opryszczce

Kup teraz

 

Jak działają aktywne składniki używane w leczeniu blizn takie jak: wyciąg z cebuli, alantoina, heparyna.

W maściach, kremach i żelach do leczenia blizn znajdziesz różne składniki aktywne wpływające na proces bliznowacenia. Najważniejsze z nich to:

  • Wyciąg z cebuli - posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze oraz zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny. Nie musisz obawiać się nieprzyjemnego zapachu cebuli, nie wszystkie maści czy kremy go mają np. żel Contractubex jest go pozbawiony.
  • Heparyna - zmiękcza bliznę, zmniejsza obrzęk, pobudza regenerację komórek oraz może wiązać wodę w tkance blizny.
  • Alantoina - pobudza powstawanie blizny oraz ma działanie zmiękczające, a także zmniejsza świąd często towarzyszący procesowi gojenia.

Wszystkie te składniki znajdziesz w żelu na blizny Contractubex.

Co można stosować na blizny - Inne uznane metody leczenia blizn

Wiele blizn takich jak blizny potrądzikowe czy pooparzeniowe gdy są widoczne przynoszą dyskomfort psychiczny. Blizny nigdy nie znikają całkowicie, ponieważ w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Przerosłe lub starsze blizny wymagają innych działań niż terapia farmakologiczna.

Terapia uciskowa – presoterapia.

Jest stosowana w przypadku blizn po oparzeniach. Specjalne opaski uciskowe jeśli mają przynieść efekt muszą być stosowane regularnie przez zaleconą codziennie ilość godzin i minimum przez 4 miesiące a nawet rok. Efektem jest mniejsza, bardziej płaska i miękka blizna. Zbyt wczesne porzucenie terapii może spowodować nawrót ryzyka powstania bliznowców.

Terapia laserem frakcyjnym

Często stosowana do zmniejszenia widoczności bliznowców czy blizn przerostowych. Powoduje spłycenie i uelastycznienie blizny. Laser może usunąć nawet do 30% tkanki łącznej. Stosowany jest też do usuwania blizn po trądziku.

Chirurgiczne usuwanie blizn, stosowane w przypadku blizn przerosłych.

W trakcje zabiegu uszkodzony fragment tkanki skórnej jest wycinany, a następnie zastępowany nową, zdrową skórą, pobraną z innej części ciała. Innym chirurgicznym rodzajem usuwania blizn jest stosowanie rozciągaczy tkankowych (ekspanderów). Po naciągnięciu skóry można z niej pozyskać materiał potrzeby do zastosowania go na bliznę. Tej terapii nie stosuje się raczej do usuwania bliznowców gdyż istnieje duże ryzyko powstania ich ponownie.

Leczenie przy pomocy sterydów

Bliznowce i blizny przerostowe dobrze reagują na terapię sterydową. Może o niej zdecydować lekarz dermatolog. Uzupełnia ją często również dodatkowo innymi terapiami np. laserem, krioterapią czy podawaniem osocza bogatopłytkowego.

Krioterapia

Polega na głębokim zamrażaniu blizn może być stosowana jedynie w przypadku niewielkich blizn z powodu ryzyka powikłań i dłuższego okresu gojenia się.

 

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Podmiot odpowiedzialny:
Merz Pharmaceuticals GmbH,
Eckenheimer Landstrasse 100,
D-60318 Frankfurt, Niemcy
Merz
Informacje o produkcie:
Egora J. Dąbkowska sp. k.
ul. Kręta 3/16
Warszawa 00-759
tel: + 48 22 252 89 55
email: biuro@egora.pl
Egora logo
Zawarte na stronie informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.
Administratorem danych osobowych jest Egora J.Dąbkowska sp.k.
Dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną na podany adres e-mail.
Przysługują Pani / Panu następujące prawa: prawo dostępu do treści danych, prawo do sprostowania danych, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
Pełna treść klauzuli znajduje się tutaj.
© 2020 - 2021 Egora. Prawa autorskie zastrzeżone.